Léky přes čáru

Léky přes čáru

19. 1. 2018
Více peněz za recepty 

Pojišťovny budou lidem vracet více peněz z doplatků za léky. Pacienti si však musí pohlídat, co jim lékaři předepisují. 
Lidé nad 65 let a děti mohou od ledna za léky na recept ušetřit. Čistě teoreticky by neměli nechat v lékárně více než 1 000 korun za rok. Senioři nad 70 let pak dokonce jen 500 korun ročně. Od ledna se totiž snižuje ochranný limit – tedy částka, nad kterou pojišťovny peníze za doplatky vracejí. Praxe je ale mnohem složitější. Rozhodně to není tak, že pokud v lékárně pacient doplatí za lék na recept 400 korun, započítává se mu automaticky celá částka. MF DNES přináší návod, jak se v nové situaci zorientovat. 

1 Co se počítá do limitu 

Už několik let užíváte léky na cukrovku, proti srážlivosti krve nebo vysokému krevnímu tlaku. Ačkoliv v lékárně zaplatíte měsíčně stovky korun, od pojišťovny vám ještě nikdy nepřišly žádné přeplatky zpět. Je to možná tím, že užíváte léky, jejichž doplatek jde do ochranného limitu jen z malé části. „Do tohoto limitu se započítávají doplatky za částečně hrazené léky, a to ve výši doplatku na nejlevnější lék, který obsahuje stejnou léčivou látku se stejnou cestou podání,“ upozorňuje prezident České lékárnické komory Lubomír Chudoba. Konkrétně – lékař vám napíše lék, u kterého doplácíte 200 korun. Na trhu je ale jiný lék se stejnou účinnou látkou, který má doplatek jen 30 korun. V tomto případě se vám do limitu započítává pouze oněch 30 korun. 

2 Jak sledovat doplatky 

Pokud vás zajímá, kolik se vám do limitu u konkrétního léku započítává, podívejte se na účtenku z lékárny. Na konci je uvedená částka započitatelného doplatku. Pacienti si můžou stav doplatků sledovat i on-line. Stačí mít registraci k vlastnímu účtu u své zdravotní pojišťovny. Pak si můžete stav kontrolovat také na počítači nebo na chytrém telefonu. V případě, že registraci ještě nemáte, stačí zajít na pobočku své zdravotní pojišťovny s občanským průkazem nebo cestovním pasem. „Vedle toho potřebujete ještě fungující e-mailovou adresu a číslo mobilního telefonu, na který budou zasílány SMS zprávy s přístupovým kódem,“ upozorňuje Petr Kvapil, mluvčí Zaměstnanecké pojišťovny Škoda. 

3 Jak doplatky snížit 

Zjistíte-li, že se vám u většiny užívaných léků započítávají jen drobné a chtěli byste ušetřit, poraďte se s lékařem nebo s lékárníkem. „Pacient se primárně může dotázat svého lékárníka na dostupnost stejného léku od jiného výrobce, který má nižší doplatek,“ říká Chudoba. Takzvaná generická substituce (tedy výměna léčiv se stejnou účinnou látkou) má ale svoje rizika. Zvláště u pacientů, kteří berou několik léků najednou. Na vlastní kůži to už několikrát zažil onkologický a diabetologický pacient Josef Matoušek z Lipníka nad Bečvou. Užívá léky na žilní nedostatečnost, na nedostatek hořčíku, na vysoký krevní tlak a další léčiva. „Často se stává, že mi nový lék způsobí alergii. Takový lék končí v koši a já jsem za něj zbytečně vydal peníze, které mi nikdo nevrátí,“ upozorňuje pacient. Podle lékařů je většina generik navzájem zaměnitelná. Přesto ale upozorňují na úskalí jejich častého střídání. „Pacient se často dočká tří léků s různým názvem, s toutéž účinnou látkou od různých lékařů namísto jednoho léku, na který byl po léta zvyklý,“ upozorňuje předseda České internistické společnosti profesor Richard Češka. Takovým pacientům přitom hrozí velké nebezpečí předávkování. 

4 Jak se přeplatky vracejí 

Pokud i vy patříte do skupiny, které se letošní změny týkají, nemusíte sami nic podnikat. Pojišťovny vracejí přeplatky pacientům za každé čtvrtletí. „O přeplatky nemusíte žádat, pojišťovny je automaticky posílají pacientům, většinou složenkou,“ upozorňuje mluvčí České lékárnické komory Michaela Bažantová. Nejčastěji překračují ochranný limit pacienti s bolestmi kostí, kloubů nebo s vysokým krevním tlakem. „Co se týče objemu vrácených peněz, pak pomyslný prim mají pacienti s ischemickou chorobou srdeční, infarktem či chronickým selháním ledvin,“ říká ředitel Svazu zdravotních pojišťoven Martin Balada. V budoucnu by výši započitatelných doplatků mohl hlídat e-recept. Zatímco dnes se pacientům peníze vrátí až s několikaměsíčním zpožděním, napříště by lékárník pacientovi sdělil, že již přesáhl ochranný limit a pacient by už započitatelné doplatky do konce roku neplatil. „To by jistě přivítali například pacienti, kteří užívají léky proti žilní nedostatečnosti. Za jednu krabičku s léky na 60 dnů dají přes 500 korun, čímž si senioři nad 70 let po doplatku za jednu krabičku vyčerpají celý roční limit,“ upozorňuje Michaela Bažantová. 

5 Co se do limitu nepočítá 

Ochranný limit se od ledna snižuje i dětem do 18 let. Podle pediatrů ale rodiče tuto úlevu tak výrazně nepocítí. Většinu peněz v lékárně totiž nechají za běžné léky na teplotu, rýmu a kašel, které pojišťovny nehradí. Do ochranného limitu se jim tak nezapočítává nic. „Maminky, které mají dvě děti s virózou, zaplatí v lékárně v některých případech až tisíc korun,“ upozorňuje dětská lékařka Hana Cabrnochová. 
Rodiče vydají velké peníze i za léky proti alergiím. „V případě atopického ekzému jde o různé masti a zvláčňovadla, která nejsou hrazena z veřejného pojištění. Na recept jsou tyto léky jen ve výjimečných případech,“ upozorňuje doktorka Cabrnochová. V některých případech rodiče dostanou recept, na kterém je ale napsané „Hradí pacient“. Podle lékařů je tomu tak proto, že tento lék není pro běžné použití hrazený z veřejného pojištění. „Jde například o některé léky na odkašlávání, které se z veřejného pojištění hradí jen pacientům s vážným plicním onemocněním,“ upozorňuje Cabrnochová. Ochranný limit do 1 000 korun tak pocítí spíše rodiče s těžce nemocnými dětmi. Pojišťovny přeplatky nejčastěji vracejí dětem s vrozenými srdečními vadami nebo dětem, které trpí Crohnovou chorobou. 

Příklady léků - jaký je orientační doplatek a kolik se vám započítá do limitu doplatek započitatelný Léky na vysoký tlak ENAP 100x5mg 180 Kč 15,59 Kč Concor 10x30mg 126 Kč 0 Kč Prestance 90 tbl. 149,97 Kč 0 Kč

Léky proti srážlivosti krve Eliquis 60x2,5 mg 539,28 Kč 0 Kč Fraxiparine 10x0,4mg 121 Kč 34,2 Kč

Inzuliny Humalog Kwikpen 100U/ml 314,38 Kč 27,66 Kč Abasaglar glar 100U/ml 335,48 Kč 0 Kč 

Pokud vás zajímá, kolik se vám do limitu u konkrétního léku započítává, podívejte se na účtenku z lékárny. Na konci je uvedená částka započitatelného doplatku. Doplatky lze sledovat i on-line. 


Zdroj: BEZDĚKOVÁ, Léky přes čáru. Praha: Mladá fronta dnes, str. 5, 19. 1. 2018.
 

Sdílet článek:

Související články

  • Rozhovor s Alešem Krebsem, prezidentem České lékárnické komory v časopisu Interview

    Rozhovor s Alešem Krebsem, prezidentem České lékárnické komory v časopisu Interview

    Časopis, který přináší každý měsíc sto stran výjimečných rozhovorů s inspirativními osobnostmi a nejvýznamnějšími představiteli domácí i zahraniční kultury, vědy, sportu či politiky ve svém červnovém čísle otiskl také obsáhlý rozhovor s prezidentem ČLnK Alešem Krebsem. Lékárníci mají v tomto vydání dvojí zastoupení. Dalším kolegou, který poskytl rozhovor je Stanislav Havlíček, který vypráví o svých misích s Lékaři bez hranic.

  • Rozhovor s Alešem Krebsem, prezidentem České lékárnické komory v časopisu Interview

    Rozhovor s Alešem Krebsem, prezidentem České lékárnické komory v časopisu Interview

    Časopis, který přináší každý měsíc sto stran výjimečných rozhovorů s inspirativními osobnostmi a nejvýznamnějšími představiteli domácí i zahraniční kultury, vědy, sportu či politiky ve svém červnovém čísle otiskl také obsáhlý rozhovor s prezidentem ČLnK Alešem Krebsem. Lékárníci mají v tomto vydání dvojí zastoupení. Dalším kolegou, který poskytl rozhovor je Stanislav Havlíček, který vypráví o svých misích s Lékaři bez hranic.

  • Z monitoringu médií: ČLnK: V každém kraji by měla být alespoň jedna pohotovostní lékárna s nepřetržitým provozem

    Z monitoringu médií: ČLnK: V každém kraji by měla být alespoň jedna pohotovostní lékárna s nepřetržitým provozem

    V České republice je pouze 16 lékáren, které jsou pacientům k dispozici v režimu 24/7. V 7 krajích dokonce není ani jedna. ČLnK proto vydala Stanovisko představenstva ČLnK k řešení lékárenské pohotovosti v České republice, ve kterém se vyjadřuje mimo jiné ke geografickému rozmístění lékáren s nepřetržitým provozem. Alespoň jedna taková lékárna by měla být v každém kraji.