
Proč občasník? Aktuální události kolem nás také nedodržují např. 14denní cyklus a my bychom Vás chtěli informovat co nejaktuálněji a v rozsahu větším, než je běžná tisková zpráva.
Přivítali bychom také Vaše zpětné reakce a náměty na komentovaná témata. Jedině tak mohou být Kapky „interaktivní“ a budou přinášet přesně ty informace, které se Vám zdají nejzajímavější.
Jméno autora příspěvku bude zároveň sloužit jako odkaz na jeho e-mailovou adresu. Můžete tak ihned reagovat, bez nutnosti ručně otevírat další program.
Přeji Vám mnoho příjemných chvil s Lékárnickými kapkami.
Mgr. Aleš Krebs, PhD.
Tiskový mluvčí ČLnK
Související články
Lékárnické kapky – newsletter. Samoléčba jako téma letošního Dne lékáren.
Ačkoliv je samoléčba zcela běžná, její úspěšnost a bezpečnost závisí na správném výběru léčiva i dodržení doporučeného dávkování. S tím dokáží pomoct právě farmaceuti a farmaceutičtí asistenti, jelikož lékárna je mnohdy prvním zdravotnickým zařízením, které pacient při menších zdravotních obtížích vyhledá.
Samoléčba jako téma letošního Dne lékáren. 47 procent pacientů má obavy z nedostatečného účinku samoléčby.
Ve čtvrtek 19. června se v lékárnách po celé České republice uskuteční tradiční Den lékáren, letos s podtitulem Samoléčba začíná v lékárně. Česká lékárnická komora (ČLnK) v rámci kampaně upozorňuje na bezpečnou a správnou samoléčbu jako běžnou součást péče o zdraví a připomíná nezastupitelnou roli farmaceutů coby odborníků, kteří pacienty samoléčbou bezpečně provedou. Doprovodné aktivity budou probíhat po celý týden od 16. do 20. června v téměř 1 400 lékárnách po celé České republice.
Spolupráce lékařů a farmaceutů je klíčová pro bezpečnou léčbu pacientů, ukázal projekt Sledování lékových chyb
Projekt Sledování lékových chyb, který Česká lékárnická komora (ČLnK) spustila v polovině dubna 2025, mapuje chyby v předepisování léčiv odhalené při výdeji léčivých přípravků v lékárnách. Výsledky potvrzují zásadní roli spolupráce lékařů a farmaceutů v zajištění bezpečné léčby pacientů. Během dvou týdnů projekt odhalil více než 12 tisíc pochybení. Ačkoliv velkou část z nich představovaly chyby administrativního rázu, byly zaznamenány i závažné omyly v preskripci léků. Ty by – v případě, že by je farmaceut v lékárně nezachytil – mohly v řadě případů vést i k poškození zdraví. Potvrdila se tak nezastupitelná role farmaceutů ve zdravotnickém systému.