Preventivní screening diabetu poskytuje 130 lékáren po celé České republice
V České republice je více než milion diabetiků,[3] více než 20 000 na nemoc každoročně umírá.[4] Diabetes I. typu je vrozené autoimunní onemocnění, kdy organismus neprodukuje inzulín, a proto musí být tento hormon podáván injekčně. Diabetes 2. typu vzniká v průběhu života a spočívá v poruše účinku inzulínu. Jeho produkce může být buď snížená, nebo jsou tkáně k inzulínu málo citlivé. K rozvoji onemocnění přispívá nejenom vrozená dispozice, ale hlavně špatný životní styl, zejména obezita. Zcela rozhodující úlohu má tedy prevence.
„Diabetes mellitus neboli cukrovka je závažné metabolické onemocnění. Lze mu však mnohdy úspěšně předejít. Zcela zásadní je vyhnout se rizikovým faktorům jako jsou obezita, nadváha, nedostatek pohybu, nezdravá a nepravidelná strava,“ varuje Mgr. Aleš Krebs, Ph.D., prezident České lékárnické komory, a dodává: „Diabetes je v mnoha případech diagnostikován náhodně. Měli bychom se mít obzvlášť na pozoru, když se objeví příznaky jako nadměrná žízeň, úbytek váhy a časté močení. Na prevenci by neměli zapomínat ani ti, u kterých se diagnóza diabetu objevuje v rodinné anamnéze.“
„Včasné odhalení nemoci je zásadní. Některé lékárny se specializují na screening diabetu a poradenství pacientům s diabetem. Lékárníci v těchto lékárnách byli vyškoleni v rámci garantovaného kurzu České lékárnické komory – Screening diabetu a péče o diabetické pacienty. To znamená, že vám tito speciálně vyškolení lékárníci poradí, jak na správnou prevenci, jakým způsobem provádět selfmonitoring, tedy samotestování, nebo jak dodržovat případnou léčbu. Ročně změříme hladinu cukru v krvi několika desítkám tisíců pacientů. V případě zvýšené glykémie doporučíme návštěvu lékaře. Výjimkou není odhalení prediabetu nebo již rozvinutého onemocnění,“ vysvětluje PharmDr. Martin Kopecký, Ph.D., viceprezident České lékárnické komory.
Specializované poradenství poskytuje v současnosti na základě garantovaného kurzu ČLnK už více než 130 lékáren v České republice. Jeho cílem je včasný záchyt pacientů s dosud nezjištěným diabetem, což znamená touto cestou směřovat k včasnému zahájení léčby a ke snížení výskytu následných komplikací diabetu. Česká lékárnická komora se bude preventivním programům a odbornému poradenství v lékárnách intenzivně věnovat také během Dne lékáren, jenž se uskuteční v červnu 2024.
Seznam lékárníků, kteří poskytují rozšířené odborné poradenství v oblasti diabetu:
[4] https://www.cukrovka.cz/statistika-2
Přílohy:
Související články
Nástup Alzheimerovy choroby je plíživý. Svoji paměť si můžete otestovat i v lékárně
Na sobotu 21. září připadá Mezinárodní den Alzheimerovy choroby. Jeho cílem je šířit povědomí o tomto neurodegenerativním onemocnění mozku, jeho projevech, ale také možné prevenci. Ačkoliv občasné zapomínání je normální, někdy může přejít ve vážný problém. Se zodpovězením otázky, zda by měl pacient výpadky paměti začít řešit s lékařem, pomáhají i lékárníci.
Konec prázdnin je ideální příležitostí k vytřídění lékárničky. Nepoužitelné léky patří pouze do lékárny
Spousta lidí se před dovolenou zásobí léky, které nakonec nespotřebuje. Než je však uloží do své domácí lékárničky, nabízí se zde všechny léky pečlivě projít a vytřídit ty nepoužitelné. Mezi ně přitom nepatří pouze ty s prošlou exspirací, ale také léky, které jsou znehodnocené tím, že zůstaly dlouho otevřené nebo byly špatně skladovány. To může být případ právě léků z dovolených.
Lékárnické kapky – newsletter. Potížím se zažíváním můžeme předcházet
Potíže se zažívám někdy potrápí každého z nás. Víte ale, jak dostat zažívání do formy a nepříjemným stavům předcházet?