Očkování proti chřipce v lékárně by uvítala nadpoloviční většina Čechů. Pro tři čtvrtiny z nich je lékárna dostupnější než ordinace praktického lékaře

Očkování proti chřipce v lékárně by uvítala nadpoloviční většina Čechů. Pro tři čtvrtiny z nich je lékárna dostupnější než ordinace praktického lékaře

Sezóna chřipky a respiračních onemocnění se blíží a právě teď je nejlepší čas nechat se proti chřipce očkovat. Očkování představuje spolehlivý a bezpečný způsob ochrany a mělo by být pro pacienty také snadno dostupné. Přesto si podle čerstvého průzkumu agentury Median pro Českou lékárnickou komoru třetina Čechů myslí, že v přístupu k očkování proti chřipce jsou bariéry. Jednou z bariér je podle respondentů i nutnost objednat se k lékaři na konkrétní termín. 44 % respondentů by i proto uvítalo rozšíření očkovacích míst. Jako logické se proto nabízí očkování proti chřipce v lékárnách, kde by se proškoleným lékárníkem nechalo očkovat 54 % dotázaných. Ti potvrzují i známý fakt, že lékárna je tím nejdostupnějším zdravotnickým zařízením, jako dostupnější než ordinaci praktického lékaře ji vidí dvě třetiny Čechů.
Průzkum odhalil to, že česká veřejnost je očkování v lékárnách nakloněna, polovina respondentů by možnost očkování lékárníky uvítala. „Toto dokazuje, že lékárníci by mohli přispět ke zvýšení velmi nízké celkové proočkovanosti Čechů proti chřipce, která je momentálně jen 5 až 7 %, tedy hluboko pod evropským průměrem“, komentuje výsledky Mgr. Aleš Krebs, Ph.D., prezident České lékárnické komory (ČLnK).
 
Překážku v očkování vidí Češi hlavně v nedostupnosti
42 % dotázaných, kteří se již v minulosti očkovat nechali, uvedlo, že v očkování proti chřipce existují bariéry. To dokládá, že se jedná o reálné překážky vycházející ze zkušeností, nikoli o předsudky neočkovaných. Za zmínku stojí i to, že část neočkovaných se nenechala očkovat právě kvůli těmto překážkám. Pro 58 % respondentů je hlavní z nich nedostatečná informovanost o očkování a jeho nedostupnost. „Podmínkou očkování v českých lékárnách by bylo proškolení lékárníků, zajištění vhodného zázemí a také organizační změny v lékárnách. Očkování by se týkalo zdravých osob ve věku 18–65 let. Právě jim, by lékárny mohly pomoci řešit problém obtížné dostupnosti očkování v ordinacích lékařů, který respondenti uváděli jako překážku,“ říká viceprezident ČLnK PharmDr. Martin Kopecký, Ph.D.



Rozšíření míst, kde je vakcinace možná, by uvítali zejména lidé, kteří se v minulosti proti chřipce již očkovat nechali, a to 60 % z nich. Lékárna se pak nabízí jako logická možnost, je dostupnější než ordinace lékaře pro dvě třetiny lidí.
 
Očkovat chce asi polovina lékárníků
Zájem o očkování mezi samotnými lékárníky je výrazný, podle interního průzkumu ČLnK by mělo zájem očkovat více než 44 % z nich, ještě více (49, 3 %) by poté mělo zájem o absolvování vzdělávacího programu očkování pro lékárníky. Jedna třetina lékáren má již dnes podle průzkumu na očkování v otvírací době lékárny vhodný prostor.  
 
 
Metodologie
Výzkum postojů české veřejnosti k očkování proti chřipce realizovala společnost MEDIAN s.r.o. (člen SIMAR) exkluzivně pro Českou lékárnickou komoru ve dnech 11.– 22. srpna 2022 na panelu adMeter, což je reprezentativní panel na obecnou populaci ČR 15-79 let a kromě subjektivních výpovědí respondenta je u něj měřena i reálná návštěvnost jednotlivých médií. Celkem bylo internetově dotázáno 1477 respondentů ve věku od 18 let.


Příloha:
Tisková zpráva
Výzkum spol. MEDIAN

 
Česká lékárnická komora je samosprávná nepolitická stavovská organizace sdružující lékárníky. Byla zřízena zákonem ČNR č. 220/1991 Sb., o České lékařské komoře, České stomatologické komoře a České lékárnické komoře. Její ustavující sjezd se uskutečnil 28. - 29. září 1991.

Česká lékárnická komora dbá, aby její členové vykonávali své povolání odborně, v souladu s jeho etikou a způsobem stanoveným zákony a řády komory. Zaručuje odbornost svých členů a potvrzuje splnění podmínek k výkonu lékárnického povolání. Posuzuje a hájí práva a profesní zájmy svých členů, stejně tak chrání jejich profesní čest.
 

Sdílet článek:

Související články

  • Z monitoringu médií: Na slovíčko s prezidentem České lékárnické komory Alešem Krebsem

    Z monitoringu médií: Na slovíčko s prezidentem České lékárnické komory Alešem Krebsem

    Pozvání od redakce Světa farmacie přijal znovuzvolený prezident České lékárnické komory Mgr. Aleš Krebs, Ph.D. Jaká jsou jeho stanoviska [...]

  • Lékárnické kapky – newsletter, duben 2024

    Lékárnické kapky – newsletter, duben 2024

    Diabetes je tichý strašák. Zastavte se v lékárně, kde lékárníci poskytují odborné poradenství a screening diabetu

  • Preventivní screening diabetu poskytuje 130 lékáren po celé České republice

    Preventivní screening diabetu poskytuje 130 lékáren po celé České republice

    Za třicet let bude na světě více než miliarda diabetiků[1]. Data poukazují také na fakt, že diabetes je jednou z deseti nejčastějších příčin úmrtí nebo dalších zdravotních komplikací[2]. V neděli 14. dubna si připomínáme Světový den monitoringu diabetu. Právě sledování hladiny cukru v krvi má zásadní význam pro včasné odhalení nemoci a pro zlepšení kvality života diabetiků. Díky prevenci se dá předejít řadě závažných zdravotních komplikací, jako je onemocnění oční sítnice, nervů nebo srdce. S prevencí diabetu vám pomohou i vyškolení lékárníci. Ve specializovaných lékárnách můžete totiž absolvovat preventivní screening nemoci.