Ohlasy na tiskovou zprávu ČLnK ze dne 7.1.2015

Ohlasy na tiskovou zprávu ČLnK ze dne 7.1.2015

 Lékárníci se zlobí, politika řetězce je likviduje Olomouc – Senioři […]
 Lékárníci se zlobí, politika řetězce je likviduje

Olomouc – Senioři by si v prvních lednových dnech měli spokojeně poplácat peněženku. Ambulance a lékárníci přestali vybírat regulační poplatek na registrované léky, klesla sazba DPH z 15 na 10 procent. Do toho přišel nejsilnější hráč na lékárenském trhu s padesátiprocentní slevou z doplatku, kterou nabídl seniorům a dětem, za což ovšem okamžitě schytal kritiku ostatních lékárníků. Reklamu označili za nekorektní a zneužívající změn zavedených k 1. lednu.

„Předpokládala jsem, že ušetřím, ale nejsem si jista, jestli jsem skutečně ušetřila. Třicet korun nepočítali ani dříve a padesát procent slevy na doplatku? Když po mně chtěli za Betaloc 204 korun, ptala jsem se, zda započítali slevu. Byla jsem ujištěna, že ano. Vloni jsem ale rozhodně nedoplácela přes čtyři stovky," sdělila paní Helena z Olomouce, když včera dopoledne opouštěla jednu z poboček lékárenského řetězce. Třiasedmdesátiletá žena je po operaci srdce a léky ji stojí nemalé penize.

Řetězec propaguje, že od začátku ledna zvýhodňuje „nejcitlivější skupiny klientů". Snížený doplatek vztáhl na děti do 15 let a seniory od 60 let a na léky hrazené z veřejného zdravotního pojištění. Nárok na slevu může uplatnit držitel jeho klientské karty. „Upřednostnili jsme poskytnutí vyšší slevy pro vybrané věkové skupiny pacientů před plošnou, ale méně významnou slevou pro všechny, přičemž jsme se rozhodli orientovat na ty nejpotřebnější," vysvětluje na internetových stránkách lékárenského řetězce Daniel Horák, generální ředitel společnosti Česká lékárna holding, která síť provozuje.

Tah ovšem nezůstal bez odezvy. Podle České lékárnické komory společnost využila zrušení poplatků a změny v sazbě DPH k reklamě slibující nemožné. „Na akci je možné velmi názorně ukázat manipulativnost některých reklam. Kampaň již nezdůrazňuje, že se jedná o slevu z teoretických maximálních doplatků a už vůbec se pacienti nedozvědí, že lze často daný přípravek zaměnit za „stejný" od jiného výrobce a zcela bez doplatku," hodnotil kampaň prezident České lékárnické komory Lubomír Chudoba. „Vzhledem ke konstrukci slevy se již ne zcela překvapivě setkáváme s případy, kdy je lék pro pacienta i po padesátiprocentní slevě na doplatku dražší než v jiné lékárně bez jakékoli „slevy"," doplnil.

Lékárníci kritizují, že konkurent zvýhodňuje jen určitou věkovou skupinu. „Ostatní tím naopak znevýhodňuje. Přeci nejsou nemocní jen nad šedesát let? Je to však skupina v lékárnách nejpočetnější," reagovala Hana Hegrová, která řadu let provozuje lékárnu v Olomouci. „Raději držím menší doplatek celou dobu pro všechny, než abych někoho diskriminovala," dodala s tím, že tlak ekonomicky silného konkurenta pociťují všichni menší prodejci léků. „Ti silnější se snaží přizpůsobovat, menší to ovšem likviduje. Jenže na konci může být zhoršení dostupnosti lékárenské služby," dodala.

Odliv pacientů

To nevylučuje ani České lékárnická komora. Zejména na periferii měst a na venkově. Tyto lékárny pocítily odliv až poloviny pacientů už poté, co se zavedením regulačních poplatků některé lékárny přestaly vybírat třicet korun za recept. Tlak na lékárny vytvářejí i pojišťovny, které hradí stále méně. „Může se zdát, že se nic neděje, ale děje. Na lékárny doléhá konkurence velkých provozovatelů lékáren a nekorektní reklamní kampaně. Pokud zaniknou, lékárenská péče nebude v těchto místech dostupná. Ve městě, kde je dost lékáren, pacient nepocítí, pokud jedna zruší provoz," reagoval mluvčí komory Aleš Krebs.

Novoroční změnu v podobě zrušení regulačních poplatků za recept lékárníci ocenili. Podle České lékárnické komory neplnily účel. „Byly velmi složitým mechanismem včleněny do tvorby cen a úhrad léčiv, která se tak stala naprosto nepřehlednou nejen pro laiky, ale také pro mnohé odborníky. Poplatek se stal nejdříve pro stát, potažmo krajské samosprávy, a poté i pro některé další provozovatele lékáren pouze marketingovým nástrojem," uvedl prezident komory Lubomír Chudoba. V případě snížení DPH na registrované léky podle lékárníků ušetří významné finanční prostředky zejména zdravotní pojišťovny. V praxi udělá nižší sazba pár korun na stovce, kterou nemocný vytáhne z peněženky.
 
Zdroj: denik.cz, 8.1.2015. ,,Lékárníci se zlobí, politika řetězce je likviduje". Praha: denik.cz Dostupné z: http://www.denik.cz/z_domova/komora-radi-pacientum-ptat-se-v-lekarnach-na-leky-bez-doplatku-20150108.html

 Lékárnická komora doporučuje: Šetřete! Ptejte se v lékárně na léky bez doplatku
 
Mezi změnami, které vstoupily od 1. 1. 2015 v platnost, jsou i dvě v segmentu lékáren a jejich pacientů.  První změnou je definitivní zrušení regulačních poplatků ve výši 30 Kč za recept. Druhou změnou je snížení DPH z 15 % na 10 % na registrované léky. Výsledkem těchto změn jsou úspory na straně pacientů, protože dochází ke snížení doplatků na léky, ale významné finanční prostředky ušetří i zdravotní pojišťovny. Česká lékárnická komora podporuje jakékoliv aktivity, které přispějí ke snížení nákladů na léky a spoluúčasti pacientů. Ale taková spoluúčast musí mít jasná pravidla a především musí být dostupná všem.

„Jsem rád, že byly regulační poplatky za recept zrušeny, neboť ani v nejmenším neplnily deklarovaný účel. Již od počátku jejich vzniku Česká lékárnická komora zastávala názor, že by v lékárnách neměly být zavedeny. Nejen že se tak stalo, ale dokonce byly velmi složitým mechanismem včleněny do tvorby cen a úhrad léčiv, která se tak stala naprosto nepřehlednou nejen pro laiky, ale také pro mnohé odborníky. Poplatek se stal nejdříve pro stát, potažmo krajské samosprávy, a poté i pro některé další provozovatele lékáren pouze marketingovým nástrojem,“ uvádí prezident České lékárnické komory Lubomír Chudoba.

Změnu, kterou Česká lékárnická komora uvítala, však některé subjekty využívají v těchto dnech k reklamním aktivitám, které slibují nemožné. Reklamní kampaň se vrací zpět k doplatkům a avizuje až 50% slevu na doplatky. Kampaň vynáší do popředí především výši slevy, kterou ale slibuje poskytnout pouze vybraným skupinám pacientů, podle zadavatele této kampaně těm nejpotřebnějším, dětem a seniorům.

„Právě na této akci je možné velmi názorně ukázat manipulativnost některých reklam. Kampaň již nezdůrazňuje, že se jedná o slevu z teoretických maximálních doplatků a už vůbec se pacienti nedozvědí, že lze často daný přípravek zaměnit za „stejný“ od jiného výrobce a zcela bez doplatku. Vzhledem ke konstrukci slevy se již ne zcela překvapivě setkáváme s případy, kdy je lék pro pacienta i po 50% slevě na doplatku dražší než v jiné lékárně bez jakékoli „slevy“. Chtěl bych proto na tuto skutečnost upozornit,“ doplňuje prezident České lékárnické komory Lubomír Chudoba.

Česká lékárnická komora pacientům doporučuje, aby se u svých lékárníků zajímali kromě informací důležitých pro správné užívání a uchovávání léků i o to, zda není jejich přípravek možné zaměnit za jiný s totožným složením a účinkem, ovšem s nižším nebo nulovým doplatkem. Je to cesta bezpečná nejen ze zdravotního hlediska, ale může být šetrnější i k peněžence pacienta. Tuto individuální službu mohou pacienti využít.

Zdroj: plzen.cz, 9.1.2015, ,,Lékárnická komora doporučuje: Šetřete! Ptejte se v lékárně na léky bez doplatku" Praha: plzen.cz, Dostupné z: http://plzen.cz/lekarnicka-komora-doporucuje-setrete-ptejte-se-v-lekarne-na-leky-bez-doplatku-28480/


  Pozor na nekorektní reklamu v lékárnách, varuje komora pacienty

Praha - Mezi změnami, které vstoupily od 1. ledna 2015 v platnost, jsou i dvě týkající se lékáren. První změnou je definitivní zrušení regulačních poplatků ve výši 30 Kč za recept. Druhou změnou je snížení DPH z 15 % na 10 % na registrované léky. Výsledkem těchto změn jsou úspory na straně pacientů, protože dochází ke snížení doplatků na léky, ale významné finanční prostředky ušetří i zdravotní pojišťovny. Česká lékárnická komora podporuje jakékoliv aktivity, které přispějí ke snížení nákladů na léky a spoluúčasti pacientů, informuje web lekarnici.cz.


Jsem rád, že byly regulační poplatky za recept zrušeny, neboť ani v nejmenším neplnily deklarovaný účel. Již od počátku jejich vzniku Česká lékárnická komora zastávala názor, že by v lékárnách neměly být zavedeny. Nejen že se tak stalo, ale dokonce byly velmi složitým mechanismem včleněny do tvorby cen a úhrad léčiv, která se tak stala naprosto nepřehlednou nejen pro laiky, ale také pro mnohé odborníky. Poplatek se stal nejdříve pro stát, potažmo krajské samosprávy, a poté i pro některé další provozovatele lékáren pouze marketingovým nástrojem," uvádí šéf České lékárnické komory Lubomír Chudoba.

Změnu, kterou Česká lékárnická komora uvítala, však některé subjekty využívají v těchto dnech k reklamním aktivitám, které slibují nemožné. Reklamní kampaň se vrací zpět k doplatkům a avizuje až 50% slevu na doplatky. Kampaň vynáší do popředí především výši slevy, kterou ale slibuje poskytnout pouze vybraným skupinám pacientů, podle zadavatele této kampaně těm nejpotřebnějším, dětem a seniorům.

„Právě na této akci je možné velmi názorně ukázat manipulativnost některých reklam. Kampaň již nezdůrazňuje, že se jedná o slevu z teoretických maximálních doplatků a už vůbec se pacienti nedozvědí, že lze často daný přípravek zaměnit za "stejný" od jiného výrobce a zcela bez doplatku. Vzhledem ke konstrukci slevy se již ne zcela překvapivě setkáváme s případy, kdy je lék pro pacienta i po 50% slevě na doplatku dražší než v jiné lékárně bez jakékoli "slevy". Chtěl bych proto na tuto skutečnost upozornit," dodal Chudoba.

Česká lékárnická komora pacientům doporučuje, aby se u svých lékárníků zajímali kromě informací důležitých pro správné užívání a uchovávání léků i o to, zda není jejich přípravek možné zaměnit za jiný s totožným složením a účinkem, ovšem s nižším nebo nulovým doplatkem.
 
Zdroj: eurozpravy.cz, 8.1.2015. ,,Pozor na nekorektní reklamu v lékárnách, varuje komora pacienty". Praha: eurozpravy.cz Dostupné z: http://domaci.eurozpravy.cz/zdravotnictvi/110651-pozor-na-nekorektni-reklamu-v-lekarnach-varuje-komora-pacienty/


 Komora radí pacientům ptát se v lékárnách na léky bez doplatku

Změn v lékárnách zneužívá podle České lékárnické komory nekorektní reklama, která slibuje seniorům a dětem ve vybraných řetězcových lékárnách 50procentní slevu na receptové léky. Pacienti i po této slevě ale zaplatí podle prezidenta komory Lubomíra Chudoby víc, než kdyby zvolili variantu svého léku bez doplatku.


Chudoba radí pacientům, aby se ptali, zda jejich lék má variantu s nižším či žádným doplatkem, tuto službu jim poskytne každá lékárna. S vyjádřením prezidenta komory nesouhlasí Česká lékárna holding (ČLH), která provozuje největší síť tuzemských lékáren Dr. Max.

„Kampaň již nezdůrazňuje, že jde o slevu z teoretických maximálních doplatků a už vůbec se pacienti nedozvědí, že lze často jejich přípravek zaměnit za obdobný od jiného výrobce a zcela bez doplatku,“ uvedl Chudoba. Vzhledem ke konstrukci slevy se podle něj může stát, že lék pro pacienta i po 50procentní slevě na doplatku je dražší než v jiné lékárně bez jakékoli slevy.

I když komora ve své dnešní zprávě nejmenovala, kterých lékáren se reklama týká, reagoval na ni ČLH. Uvedl, že je zřejmé, že komora ve zprávě kritizuje reklamu sítě jeho lékáren Dr. Max. Holding obvinění z nekorektnosti vůči zákazníkům odmítá.

„Ve svém prohlášení Komora mluví o reklamních aktivitách, které slibují nemožné. Tvrdíme opak a dokládají to zveřejněná pravidla. Je také zajímavé, že dosud úplně stejné aktivity u jiných lékáren přecházela mlčením. Nemůžeme takový přístup vnímat jinak než jako selektivní,“ uvedl generální ředitel ČLH Daniel Horák.

Od 1. ledna skončily v lékárnách třicetikorunové regulační poplatky za léky na recept a kleslo DPH za registrované léky z 15 na deset procent. Změna přinese úspory pacientům a uspoří i zdravotní pojišťovny. Komora podle Chudoby podporuje všechny aktivity, které přispějí ke snížení nákladů na léky a spoluúčasti pacientů. „Ale taková spoluúčast musí mít jasná pravidla a především být dostupná všem,“ zdůraznil.

Zrušení regulačních poplatků komora uvítala, protože podle ní neplnily účel, tedy regulovat spotřebu léků. I přes nesouhlas komory byly v roce 2008 zavedeny a složitým mechanismem včleněny do tvorby cen léků a jejich úhrad, které se tak staly podle Chudoby naprosto nepřehledné nejen pro laiky, ale i mnohé odborníky.

„Regulační poplatek se stal nejdříve pro stát, potažmo krajské samosprávy, a poté i pro některé provozovatele lékáren pouze marketingovým nástrojem,“ připomněl Chudoba praxi lékáren, které poplatek v souboji o zákazníka nevybíraly. Kraje využily vracení poplatků pacientům ve volební kampani.

Zdroj: zdn.cz, 12.1.2015, ,,Komora radí pacientům ptát se v lékárnách na léky bez doplatku" Praha: zdn.cz, Dostupné z: http://zdravi.e15.cz/denni-zpravy/z-domova/komora-radi-pacientum-ptat-se-v-lekarnach-na-leky-bez-doplatku-477706

 Zrušení regulačních poplatků. Dojde ke smíru mezi provozovateli lékáren?
 
"Regulační poplatky za recept, které se v českých lékárnách platily necelých 7 let, od prvního ledna skončily. Je to i není pro lékárníky dobrá zpráva. Samotní lékárníci zrušení poplatků vítají, protože nejasná pravidla byla soustavně porušována a negativně ovlivnila vnímání výkonu lékárnické profese veřejností, " píše autorka komentáře PharmDr. Hana Šindelářová...
 
Na druhou stranu je zrušení příjmu z poplatků citelným zásahem do hospodaření všech lékáren, pro lékárny v menších městech a vesnicích může být i likvidační. Ceny léků totiž stále klesají.

„Česká lékárnická komora se již od počátku snažila tehdejšího ministra zdravotnictví Tomáše Julínka přesvědčit, že regulační poplatek není nejšťastnějším řešením, protože jej někteří provozovatelé lékáren mohou využít pouze jako marketingový nástroj. Navrhovali jsme, že by bylo mnohem vhodnější se soustředit na pevné a předvídatelné doplatky na léky“, uvádí prezident České lékárnické komory PharmDr. Lubomír Chudoba.

Během své existence poplatky jitřily vztahy mezi provozovateli i klienty lékáren. Lidé dnes lékárny mnohem více považují za obchody, aniž by si uvědomovali, že se jedná o zařízení poskytující zdravotnické služby. Cenotvorba léku se stala ještě více nepřehlednou, nebyla jasná ani veřejnosti, ani některým odborníkům. Jestliže platba u lékaře a v nemocnici dlouhodobě žádné emoce nevzbuzovala, povinnost platit či neplatit regulační poplatek v lékárně bylo na veřejnosti stále diskutováno.

Praxe dala komoře lékárníků za pravdu. Poplatky v lékárnách naprosto neplnily svůj deklarovaný účel. Hlavním viníkem byl stát, neschopný zajistit, aby se regulační poplatky bez výjimky vybíraly. Někteří provozovatelé lékáren a krajské samosprávy nabízeli ve svých zařízeních klientům kompenzaci. Tradiční lékárna měla na výběr. Buď ke kompenzaci poplatku přistoupit také, nebo se smířit s odchodem svých, často dlouholetých, klientů.

celý článek naleznete ZDE 

Zdroj: Medical Tribune, 10.1.2015, ,,Zrušení regulačních poplatků. Dojde ke smíru mezi provozovateli lékáren?" Praha: Medical Tribune, Dostupné z: http://www.tribune.cz/clanek/34903

 
 Nekorektní reklama zneužívá změn v lékárnách od 1. 1. 2015

Česká lékárnická komora poukazuje na manipulativnost některých reklamních kampaní. Setkává se dokonce s případy, kdy je lék pro pacienta i po 50% slevě na doplatku dražší než v jiné lékárně bez jakékoli „slevy“.

Mezi změnami, které vstoupily od 1. 1. 2015 v platnost, jsou i dvě v segmentu lékáren a jejich pacientů. První změnou je definitivní zrušení regulačních poplatků ve výši 30 Kč za recept. Druhou změnou je snížení DPH z 15 % na 10 % na registrované léky. Výsledkem těchto změn jsou úspory na straně pacientů, protože dochází ke snížení doplatků na léky, ale významné finanční prostředky ušetří i zdravotní pojišťovny. Česká lékárnická komora podporuje jakékoliv aktivity, které přispějí ke snížení nákladů na léky a spoluúčasti pacientů. Ale taková spoluúčast musí mít jasná pravidla a především – musí být dostupná všem.

Jsem rád, že byly regulační poplatky za recept zrušeny, neboť ani v nejmenším neplnily deklarovaný účel. Již od počátku jejich vzniku Česká lékárnická komora zastávala názor, že by v lékárnách neměly být zavedeny. Nejen že se tak stalo, ale dokonce byly velmi složitým mechanismem včleněny do tvorby cen a úhrad léčiv, která se tak stala naprosto nepřehlednou nejen pro laiky, ale také pro mnohé odborníky. Poplatek se stal nejdříve pro stát, potažmo krajské samosprávy, a poté i pro některé další provozovatele lékáren pouze marketingovým nástrojem,“ uvádí prezident České lékárnické komory Lubomír Chudoba.
 
celý článek naleznete ZDE

Zdroj: Medical Tribune, 7.1.2015, ,,Nekorektní reklama zneužívá změn v lékárnách od 1. 1. 2015" Praha: Medical Tribune, Dostupné z:  http://www.tribune.cz/clanek/34882

 Komora radí informovat se o lécích

Změn v lékárnách zneužívá podle České lékárnické komory nekorektní reklama, která slibuje seniorům a dětem ve vybraných řetězcových lékárnách 50procentní slevu na receptové léky. 

Pacienti i po této slevě ale zaplatí podle prezidenta komory Lubomíra Chudoby víc, než kdyby zvolili variantu svého léku bez doplatku. Chudoba radí pacientům, aby se ptali, zda jejich lék má variantu s nižším či žádným doplatkem, tuto službu jim poskytne každá lékárna.

„Kampaň již nezdůrazňuje, že jde o slevu z teoretických maximálních doplatků a už vůbec se pacienti nedozvědí, že lze často jejich přípravek zaměnit za obdobný od jiného výrobce a zcela bez doplatku,“ uvedl.
Vzhledem ke konstrukci slevy se podle Chudoby může stát, že lék pro pacienta i po 50procentní slevě na doplatku je dražší než v jiné lékárně bez jakékoli slevy.

Od 1. ledna skončily v lékárnách třicetikorunové regulační poplatky za léky na recept a kleslo DPH za registrované léky z 15 na deset procent. Změna přinese úspory pacientům a uspoří i zdravotní pojišťovny.

Komora podle Chudoby podporuje všechny aktivity, které přispějí ke snížení nákladů na léky a spoluúčasti pacientů. „Ale taková spoluúčast musí mít jasná pravidla a především být dostupná všem,“ zdůraznil.

Zrušení regulačních poplatků komora uvítala, protože podle ní neplnily účel, tedy regulovat spotřebu léků. I přes nesouhlas komory byly v roce 2008 zavedeny a složitým mechanismem včleněny do tvorby cen léků a jejich úhrad, které se tak staly podle Chudoby naprosto nepřehledné nejen pro laiky, ale i mnohé odborníky.

„Regulační poplatek se stal nejdříve pro stát, potažmo krajské samosprávy, a poté i pro některé provozovatele lékáren pouze marketingovým nástrojem,“ připomněl Chudoba praxi lékáren, které poplatek v souboji o zákazníka nevybíraly. Kraje využily vracení poplatků pacientům ve volební kampani. 

Zdroj: Zdravotnické noviny, 8.1.2015, ,,Komora radí informovat se o lécích" Praha: Zdravotnické noviny, Dostupné z: http://www.zdravky.cz/zpravodajstvi/z-domova/komora-radi-informovat-se-o-lecich

Sdílet článek:

Související články

  • Rozhovor s Alešem Krebsem, prezidentem České lékárnické komory v časopisu Interview

    Rozhovor s Alešem Krebsem, prezidentem České lékárnické komory v časopisu Interview

    Časopis, který přináší každý měsíc sto stran výjimečných rozhovorů s inspirativními osobnostmi a nejvýznamnějšími představiteli domácí i zahraniční kultury, vědy, sportu či politiky ve svém červnovém čísle otiskl také obsáhlý rozhovor s prezidentem ČLnK Alešem Krebsem. Lékárníci mají v tomto vydání dvojí zastoupení. Dalším kolegou, který poskytl rozhovor je Stanislav Havlíček, který vypráví o svých misích s Lékaři bez hranic.

  • Rozhovor s Alešem Krebsem, prezidentem České lékárnické komory v časopisu Interview

    Rozhovor s Alešem Krebsem, prezidentem České lékárnické komory v časopisu Interview

    Časopis, který přináší každý měsíc sto stran výjimečných rozhovorů s inspirativními osobnostmi a nejvýznamnějšími představiteli domácí i zahraniční kultury, vědy, sportu či politiky ve svém červnovém čísle otiskl také obsáhlý rozhovor s prezidentem ČLnK Alešem Krebsem. Lékárníci mají v tomto vydání dvojí zastoupení. Dalším kolegou, který poskytl rozhovor je Stanislav Havlíček, který vypráví o svých misích s Lékaři bez hranic.

  • Z monitoringu médií: ČLnK: V každém kraji by měla být alespoň jedna pohotovostní lékárna s nepřetržitým provozem

    Z monitoringu médií: ČLnK: V každém kraji by měla být alespoň jedna pohotovostní lékárna s nepřetržitým provozem

    V České republice je pouze 16 lékáren, které jsou pacientům k dispozici v režimu 24/7. V 7 krajích dokonce není ani jedna. ČLnK proto vydala Stanovisko představenstva ČLnK k řešení lékárenské pohotovosti v České republice, ve kterém se vyjadřuje mimo jiné ke geografickému rozmístění lékáren s nepřetržitým provozem. Alespoň jedna taková lékárna by měla být v každém kraji.