Onemocnění, které nebolí. S vysokým krevním tlakem se celosvětově léčí miliarda pacientů. Nechat si ho změřit mohou pacienti i v lékárnách
Podle statistik se s arteriální hypertenzí a přidruženými komplikacemi léčí po celém světě miliarda lidí.[1] Další statistiky poukazují na fakt, že pouze 54 % dospělých má hypertenzi diagnostikovanou a jen 21 % pacientů má vysoký krevní tlak pod kontrolou.[2] Zákeřné onemocnění si každoročně připomínáme 17. května na Světový den hypertenze. Pacienti si mohou nechat změřit krevní tlak ve většině lékáren a včasnou léčbou předejít závažným onemocněním.
V České republice žije zhruba dva a půl milionu osob s vysokým krevním tlakem.[3] Očekává se však další nárůst počtu nových pacientů. O arteriální hypertenzi hovoříme, pokud hodnoty krevního tlaku dosahují opakovaně 140/90 mm Hg, případně hodnoty vyšší.[4] Pro srovnání: optimální krevní tlak má hodnotu 120/80 mm Hg.
„Arteriální hypertenze je závažné civilizační onemocnění. Je jedním z rizikových faktorů podílejících se na poškození cév aterosklerózou a vede k nedostatečnému prokrvení ostatních orgánů. Podle toho, který orgán je poškozen, hrozí riziko infarktu, selhávání srdce, mrtvice, poškození ledvin nebo jiná onemocnění. Mezi příznaky patří například bušení srdce, bolesti hlavy, závratě nebo únava,“ varuje Mgr. Aleš Krebs, Ph.D., prezident České lékárnické komory, a dodává: „Onemocnění se však bohužel velmi často neprojevuje vůbec, proto je stěžejní nezanedbávat preventivní prohlídky u lékaře a pravidelně si krevní tlak monitorovat.“
Mezi rizikové faktory hypertenze patří kouření, nadměrná konzumace soli a nezdravých potravin, nedostatek spánku, pohybu a nadměrný stres. Při stresu se totiž vyplavují látky, způsobující zúžení cév a zvýšení krevního tlaku. Nesmíme zapomínat ani na rodinnou anamnézu.
„Krevní tlak si můžete nechat změřit také v lékárnách. Některé lékárny se specializují na poradenství v oblasti kardiovaskulárních onemocnění, včetně hypertenze. Česká lékárnická komora ve spolupráci s Českou odbornou společností pro aterosklerózu vytvořila pro lékárníky garantovaný kurz Screening kardiovaskulárních onemocnění, po jehož absolvování lékárníci dokáží přispět k identifikaci rizikových pacientů a včas je odešlou na kontrolu k lékaři. U již léčených pacientů podporují jejich spolupráci při léčbě nebo umějí zlepšit jejich stav úpravou režimových opatření. Pacienti si samozřejmě mohou měřit tlak také sami doma, musí však dodržet zásady správného postupu, aby měření mělo výpovědní hodnoty,“ vysvětluje PharmDr. Martin Kopecký, Ph.D., viceprezident České lékárnické komory.
Rozšířené specializované poradenství na základě garantovaného kurzu České lékárnické komory v současné době v České republice poskytuje 16 lékáren. Jeho součástí je nejenom měření krevního tlaku, ale také celkového cholesterolu. Cílem je včasný záchyt pacientů s možným kardiovaskulárním onemocnění. Časným zahájením léčby lze efektivně přispět ke snížení výskytu následných komplikací hypertenze. Česká lékárnická komora se bude prevenci a garantovaným kurzům věnovat i nadále, například během Dne lékáren, jenž se uskuteční v červnu 2024.
[1] https://www.nature.com/articles/s41440-024-01622-w
[2] https://www.nature.com/articles/s41440-024-01622-w
[3] https://www.ikem.cz/cs/arterialni-hypertenze/a-435/
[4] https://www.ikem.cz/cs/arterialni-hypertenze/a-435/
Přílohy:
Související články
Lékárnické kapky – newsletter. Samoléčba jako téma letošního Dne lékáren.
Ačkoliv je samoléčba zcela běžná, její úspěšnost a bezpečnost závisí na správném výběru léčiva i dodržení doporučeného dávkování. S tím dokáží pomoct právě farmaceuti a farmaceutičtí asistenti, jelikož lékárna je mnohdy prvním zdravotnickým zařízením, které pacient při menších zdravotních obtížích vyhledá.
Samoléčba jako téma letošního Dne lékáren. 47 procent pacientů má obavy z nedostatečného účinku samoléčby.
Ve čtvrtek 19. června se v lékárnách po celé České republice uskuteční tradiční Den lékáren, letos s podtitulem Samoléčba začíná v lékárně. Česká lékárnická komora (ČLnK) v rámci kampaně upozorňuje na bezpečnou a správnou samoléčbu jako běžnou součást péče o zdraví a připomíná nezastupitelnou roli farmaceutů coby odborníků, kteří pacienty samoléčbou bezpečně provedou. Doprovodné aktivity budou probíhat po celý týden od 16. do 20. června v téměř 1 400 lékárnách po celé České republice.
Reakce České lékárnické komory na tiskovou zprávu ÚOHS ze dne 28. 5. 2025
Česká lékárnická komora reaguje na tiskovou zprávu Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže z 28. 5. 2025.