Prezentace z tiskové konference ČAFF

Prezentace z tiskové konference ČAFF

V prezentaci najdete příklady nárůstu doplatků u konkrétních léčiv.
Česká lékárnická komora nehodnotí efektivitu revizí cen a úhrad prováděných Státním ústavem pro kontrolu léčiv. V přiložené prezentaci jsou příklady konkrétních léčiv, u kterých se po revizi významně zvýšila spoluúčast pacienta. Z materiálů zveřejněných Státním ústavem pro kontrolu léčiv vyplývá, že více než 1/4 léčivých přípravků má větší doplatek pro pacienty než před revizí.

V tzv. revizi došlo ke snížení úhrad léčivých přípravků, v praxi to znamená nárůst doplatků pro pacienty. Představitelé SÚKL sice mohou spekulovat o snížení cen ze strany farmaceutických firem. Měli by však být ve svých vyjádřeních směrem k pacientům korektní. Snížení úhrady se projeví úsporou zdravotních pojišťoven. Tuto úsporu mohou zaplatit pacienti ve formě zvýšených doplatků. SÚKL sice předpokládá, že firmy zlevní, ale pokud se tak nestane, znamená to vyšší spoluúčast pacientů. 

V řadě případů ke snížení cen léčiv nedošlo a skuteční pacienti ve skutečném světě doplácejí více než před revizí. Na tom nic nezmění ani nepravdivá tvrzení tiskových mluvčí SÚKL nebo Ministerstva zdravotnictví.

PharmDr. Stanislav Havlíček

Sdílet článek:

Související články

  • Preventivní screening diabetu poskytuje 130 lékáren po celé České republice

    Preventivní screening diabetu poskytuje 130 lékáren po celé České republice

    Za třicet let bude na světě více než miliarda diabetiků[1]. Data poukazují také na fakt, že diabetes je jednou z deseti nejčastějších příčin úmrtí nebo dalších zdravotních komplikací[2]. V neděli 14. dubna si připomínáme Světový den monitoringu diabetu. Právě sledování hladiny cukru v krvi má zásadní význam pro včasné odhalení nemoci a pro zlepšení kvality života diabetiků. Díky prevenci se dá předejít řadě závažných zdravotních komplikací, jako je onemocnění oční sítnice, nervů nebo srdce. S prevencí diabetu vám pomohou i vyškolení lékárníci. Ve specializovaných lékárnách můžete totiž absolvovat preventivní screening nemoci.

  • Bezpečí pacientů a zachování plnohodnotné lékárenské péče musí zůstat prioritou, a to i v případě úvah o zavedení zásilkového výdeje léků na předpis

    Bezpečí pacientů a zachování plnohodnotné lékárenské péče musí zůstat prioritou, a to i v případě úvah o zavedení zásilkového výdeje léků na předpis

    Dnes se konal na půdě Ministerstva zdravotnictví ČR kulatý stůl na téma zásilkového výdeje léků na předpis. Česká lékárnická komora vítá snahu ministerstva zdravotnictví, Státního ústavu pro kontrolu léčiv, pacientských organizací a dalších věnovat pozornost důkladné přípravě legislativního návrhu. Je především v zájmu pacientů, aby se zásilkový výdej nezavedl ve zjednodušené podobě, jež by vyhovovala pouze těm, kteří v lécích vidí jen další položku rozšiřující sortiment internetových obchodů. Česká lékárnická komora upozornila poslance a zástupce Národní asociace pacientských organizací na rizika zásilkového výdeje na předpis. Zároveň je seznámila s pravidly a opatřeními, která musí být přijata před jeho případným zavedením. Na prvním místě jako vždy zůstává zachování bezpečné a kvalitní lékárenská péče, která dosud chrání zdraví a život pacientů.

  • Výdej léků mimo lékárny může ohrozit zdraví pacientů. Česká lékárnická komora varuje před snahou o jeho rozšíření

    Výdej léků mimo lékárny může ohrozit zdraví pacientů. Česká lékárnická komora varuje před snahou o jeho rozšíření

    Novelou vyhlášky o registraci léčivých přípravků, platnou od 1. 1. 2024, rozšířilo Ministerstvo zdravotnictví ČR spektrum léků, které se mohou prodávat například v drogeriích či na čerpacích stanicích. Toto doplnění bylo provedeno bez vědomí České lékárnické komory. Léky patří do lékárny a jejich výdej mimo lékárny představuje pro zdraví lidí velké riziko.