Tisková zpráva ČLnK ze dne 11. 1. 2010

Tisková zpráva ČLnK ze dne 11. 1. 2010

Očkování proti pneumokokům nelze hradit ze zdravotního pojištění.
Očkování pro novorozence, které mělo být od začátku roku zdarma, si budou muset rodiče i nadále platit. Státní ústav pro kontrolu léčiv totiž znovu postupoval v rozporu s platnými zákony a pojišťovny tak nemohou tyto vakcíny proplácet.  
 
Měla to být velká pomoc a ušetřené peníze pro rodiče malých dětí v podobě hrazených očkovacích látek proti pneumokokovým infekcím (Synflorix a Prevenar). SÚKL zařadil obě tyto vakcíny do seznamu hrazených přípravků, bez ohledu na to, že do seznamu může zařadit jen ty přípravky, kterým byla stanovena úhrada ve správním řízení. Řízení o úhradách těchto přípravků nebylo ale nikdy vedeno.
„Paradoxní je, že řízení o úhradě má vést právě Ústav. Těžko vysvětlit, jak se mohl dopustit takové chyby. Po loňském neoprávněném nakládání s osobními údaji občanů jde o další porušení zákona ze strany tohoto úřadu,“ řekl prezident České lékárnické komory Stanislav Havlíček.
Infekce způsobené pneumokoky, proti kterým tyto vakcíny chrání, mohou být příčinou vážných onemocnění, především zánětu mozkových blan a zánětu středního ucha, které mohou mít trvalé následky. Ne všichni rodiče si mohou dovolit očkování, které stojí několik tisíc korun. Proto veřejnost přivítala podzimní rozhodnutí zákonodárců zařadit tyto vakcíny do přípravků hrazených z veřejného zdravotního pojištění. Ústav od konce loňského roku přesvědčuje odbornou i laickou veřejnost o tom, že očkovací látky proti pneumokokovým infekcím jsou pro děti od 1. ledna 2010 zdarma. Opak je pravdou.
„Nepřehledná situace ve způsobu úhrady nás vedla k hledání odpovědí na nejčastější otázky zdravotníků i rodičů malých pacientů. Skutečnost je taková, že kvůli chybě SÚKL, nejen že nejsou vakcíny proti pneumokokovým infekcím vůbec hrazeny na lékařský předpis, ale nemohou být uhrazeny ani lékařům, kteří vakcíny aplikují a počítají s jejich úhradou od pojišťoven“, dodává Havlíček.
Česká lékárnická komora očekává, že SÚKL zjedná v nejbližší době nápravu tak, aby mohl být naplněn původní dobrý záměr a děti byly proti nebezpečným pneumokokovým infekcím chráněny co nejdříve.
 
Pro další informace:
Mgr. Stanislav Havlíček, prezident ČLnK:                +420 724 782 632, havlicek@lekarnici.cz
 
Mgr. Michal Hojný, viceprezident ČLnK:                  +420 606 649 180, hojny@lekarnici.cz
Mgr. Aleš Krebs, Ph.D., tiskový mluvčí ČLnK:         +420 724 340 769,
krebs@lekarnici.cz


     Reakce SÚKL na tiskovou zprávu ČLnK




Sdílet článek:

Související články

  • Farmaceuti mají na starost široké spektrum povinností. Jejich význam připomíná Světový den lékárníků

    Farmaceuti mají na starost široké spektrum povinností. Jejich význam připomíná Světový den lékárníků

    I letos slaví Česká lékárnická komora Světový den lékárníků. Připadá na 25. září, den, kdy byla v roce 1912 v nizozemském Haagu založena Mezinárodní farmaceutická federace. Jeho cílem je upozornit na nezastupitelnou roli lékárníků a lékárenské péče ve farmakoterapii i zdravotnictví.

  • Nástup Alzheimerovy choroby je plíživý. Svoji paměť si můžete otestovat i v lékárně

    Nástup Alzheimerovy choroby je plíživý. Svoji paměť si můžete otestovat i v lékárně

    Na sobotu 21. září připadá Mezinárodní den Alzheimerovy choroby. Jeho cílem je šířit povědomí o tomto neurodegenerativním onemocnění mozku, jeho projevech, ale také možné prevenci. Ačkoliv občasné zapomínání je normální, někdy může přejít ve vážný problém. Se zodpovězením otázky, zda by měl pacient výpadky paměti začít řešit s lékařem, pomáhají i lékárníci.

  • Konec prázdnin je ideální příležitostí k vytřídění lékárničky. Nepoužitelné léky patří pouze do lékárny

    Konec prázdnin je ideální příležitostí k vytřídění lékárničky. Nepoužitelné léky patří pouze do lékárny

    Spousta lidí se před dovolenou zásobí léky, které nakonec nespotřebuje. Než je však uloží do své domácí lékárničky, nabízí se zde všechny léky pečlivě projít a vytřídit ty nepoužitelné. Mezi ně přitom nepatří pouze ty s prošlou exspirací, ale také léky, které jsou znehodnocené tím, že zůstaly dlouho otevřené nebo byly špatně skladovány. To může být případ právě léků z dovolených.