Tisková zpráva ČLnK ze dne 3. 5. 2010

Tisková zpráva ČLnK ze dne 3. 5. 2010

Česká lékárnická komora usvědčila poslance Jana Bauera z absolutní neznalosti zákona
Praha, 3. května 2010 - Česká lékárnická komora se ohrazuje proti vyjádření poslance ODS Jana Bauera, který v pořadu Českého rozhlasu Volební diskuze z Jihočeského kraje dne 27. dubna 2010 prohlásil, že regulační poplatky vybírané v lékárnách jsou ziskem lékárny. Toto jeho tvrzení je nepravdivé. Lze to doložit platným zněním cenového předpisu ministerstva zdravotnictví a zákonem č. 48/1997 Sb., o veřejném zdravotním pojištění. Poslanec Jan Bauer svým nekompetentním vyjádřením uvedl veřejnost v omyl. ČLnK ho proto vyzývá, aby nastudoval zmíněné právní předpisy, veřejně svá tvrzení opravil a omluvil se pacientům i lékárníkům za své nepravdivé výroky.
Jaký je skutečný osud regulačního poplatku v lékárně podle právních norem? Proti příjmu regulačního poplatku lékárnou stojí povinné snížení ceny léčiva, které se promítá jako nižší doplatek pro pacienta a nižší úhrada pojišťovny. To znamená finanční úsporu pojišťovny a možnost využití těchto prostředků k léčbě dalších pacientů. Regulační poplatek tak v žádném případě není ziskem lékárny, tím méně pak příjmem navíc.
ČLnK dlouhodobě usiluje o zjednodušení pravidel tvorby cen a úhrad léčiv tak, aby byly srozumitelné pro politiky, pacienty i zdravotníky.

Sdílet článek:

Související články

  • Samoléčba jako téma letošního Dne lékáren. 47 procent pacientů má obavy z nedostatečného účinku samoléčby.

    Samoléčba jako téma letošního Dne lékáren. 47 procent pacientů má obavy z nedostatečného účinku samoléčby.

    Ve čtvrtek 19. června se v lékárnách po celé České republice uskuteční tradiční Den lékáren, letos s podtitulem Samoléčba začíná v lékárně. Česká lékárnická komora (ČLnK) v rámci kampaně upozorňuje na bezpečnou a správnou samoléčbu jako běžnou součást péče o zdraví a připomíná nezastupitelnou roli farmaceutů coby odborníků, kteří pacienty samoléčbou bezpečně provedou. Doprovodné aktivity budou probíhat po celý týden od 16. do 20. června v téměř 1 400 lékárnách po celé České republice.

  • Spolupráce lékařů a farmaceutů je klíčová pro bezpečnou léčbu pacientů, ukázal projekt Sledování lékových chyb

    Spolupráce lékařů a farmaceutů je klíčová pro bezpečnou léčbu pacientů, ukázal projekt Sledování lékových chyb

    Projekt Sledování lékových chyb, který Česká lékárnická komora (ČLnK) spustila v polovině dubna 2025, mapuje chyby v předepisování léčiv odhalené při výdeji léčivých přípravků v lékárnách. Výsledky potvrzují zásadní roli spolupráce lékařů a farmaceutů v zajištění bezpečné léčby pacientů. Během dvou týdnů projekt odhalil více než 12 tisíc pochybení. Ačkoliv velkou část z nich představovaly chyby administrativního rázu, byly zaznamenány i závažné omyly v preskripci léků. Ty by – v případě, že by je farmaceut v lékárně nezachytil – mohly v řadě případů vést i k poškození zdraví. Potvrdila se tak nezastupitelná role farmaceutů ve zdravotnickém systému.

  • Lékárníci jako strážci bezpečné léčby. Díky svému vzdělání a s pomocí lékového záznamu odhalují chyby v předepisování léků

    Lékárníci jako strážci bezpečné léčby. Díky svému vzdělání a s pomocí lékového záznamu odhalují chyby v předepisování léků

    Farmaceuti mají již pět let možnost nahlížet do lékového záznamu pacientů, což výrazně přispívá k zajištění bezpečné farmakoterapie a efektivní léčby. I díky náhledu do lékového záznamu pomáhají denně odhalit rizika spojená s užíváním léků – ať už jde o nevhodné kombinace, duplicity v preskripci nebo překročení stanovených dávek. Jen za první čtvrtletí této možnosti využili téměř 4,8 milionkrát. Od ledna do března letošního roku vydali farmaceuti pacientům téměř 22 milionů elektronických receptů.