V období Vánoc pacienti často žádají lékárníky o své chronické léky na předpis, i když nemají recept. Farmaceuti však zatím nemohou tento mimořádný výdej provést

V období Vánoc pacienti často žádají lékárníky o své chronické léky na předpis, i když nemají recept. Farmaceuti však zatím nemohou tento mimořádný výdej provést

Vánoce se rychle blíží a s nimi výjimečné situace, při kterých lidé zapomínají na své léky. Ať už budete svátky trávit kdekoliv, lékárníci upozorňují, abyste pamatovali na užívání chronických léků, stejně jako na včasné vyzvednutí receptu u lékaře a následně léku v lékárně. Vánoce jsou totiž pro lékárníky symbolem často vypjatých situací, kdy po nich pacienti svůj chronický lék žádají, aniž mají recept. Česká lékárnická komora dlouhodobě upozorňuje, že řešením by byla možnost lékárníků mimořádně takový lék vydat i bez předpisu lékaře. To by podle reprezentativního průzkumu SC&C uvítalo až 80 % respondentů napříč společností. Lékárníci jsou na mimořádný výdej připraveni a jejich přístup k lékovému záznamu pacienta a jasná pravidla, která ČLnK navrhuje, zamezí riziku jeho zneužití.

Z průzkumu SC&C vyplynulo, že více než 79 % pacientů by uvítalo možnost vydání léků na předpis lékárníkem na základě informací v lékovém záznamu. „Výsledek průzkumu potvrdil, že mimořádný výdej léku lékárníkem, který Česká lékárnická komora dlouhodobě prosazuje, má i velkou podporu veřejnosti, a to napříč sociodemografickými skupinami. Jednalo by se pouze o léky, které pacient prokazatelně užívá dlouhodobě, jako jsou například ty na léčbu diabetu či vysokého tlaku,“ vysvětluje   Mgr. Aleš Krebs, Ph.D., prezident České lékárnické komory, a dodává: „Aby nikdo mimořádný výdej nezneužíval, připravili jsme zároveň návrh jasných pravidel, včetně podmínky náhledu lékárníka do lékového záznamu pacienta nebo vyloučení rizikových skupin léků.“

Chronicky užívané léky jsou životně důležité

Lidé, kteří odjedou na hory či k příbuzným a zapomenou si doma léky, by mohli pro svá léčiva do nejbližší lékárny. Lékárníci by tak ulevili nejen pacientům, ale i přetíženým pohotovostem, kam by pro předpis lidé jinak museli.

Farmaceuti jako odborníci na léky již nyní pomáhají pacientům i lékařům tíživou situaci bez léků řešit – nasměrováním pacienta k nejbližšímu lékaři či na pohotovost. Mimořádný výdej by značně zjednodušil řešení situace, kdy si pacient lék zapomene, nemůže si zajistit předpis či dojde k znehodnocení léku.  Lékárníci jsou na realizaci mimořádného výdeje připraveni, včetně předcházení jeho zneužívání. „Máme možnost nahlížet do lékového záznamu – vidíme, jak dlouho pacient své chronické léky užívá. Mimořádný výdej by se samozřejmě nevztahoval na rizikové skupiny léků, jako jsou antibiotika, léky silně účinné či ovlivňující pozornost. Nezbytné je pohlídat i maximální frekvenci jednoho mimořádného výdeje mezi dvěma návštěvami lékaře. Podobný systém už bez problémů funguje například v Polsku, Rakousku nebo ve Francii,“ zdůrazňuje PharmDr. Martin Kopecký. Lékárníci upozorňují i na fakt, že pohotovost není ve všech městech. Zajištění receptu tak může být pro pacienta vzhledem na nutnou dopravu velmi náročné – časově i finančně.

Zásoby léků stačí na maximálně 4 měsíce

Mimořádný výdej zatím v českých lékárnách možný není. Česká lékárnická komora proto radí pacientům, aby si zašli k lékaři včas. „Pacientům doporučujeme zkontrolovat si zásoby léků v předstihu před vánočními svátky, aby se vyvarovali zbytečného stresu. Je důležité, aby pacienti měli své chronické léky neustále s sebou – v opačném případě riskují vážné zdravotní komplikace. Ideální je mít jejich zásobu na 1 až 4 měsíce, větší zásoba není zapotřebí,“ uzavírá Mgr. Michaela Bažantová, mluvčí České lékárnické komory.

Příloha:

Tisková zpráva

Graf

Česká lékárnická komora je samosprávná nepolitická stavovská organizace sdružující lékárníky. Byla zřízena zákonem ČNR č. 220/1991 Sb., o České lékařské komoře, České stomatologické komoře a České lékárnické komoře. Její ustavující sjezd se uskutečnil 28. - 29. září 1991.

Česká lékárnická komora dbá, aby její členové vykonávali své povolání odborně, v souladu s jeho etikou a způsobem stanoveným zákony a řády komory. Zaručuje odbornost svých členů a potvrzuje splnění podmínek k výkonu lékárnického povolání. Posuzuje a hájí práva a profesní zájmy svých členů, stejně tak chrání jejich profesní čest.

Sdílet článek:

Související články

 • Bezpečí pacientů a zachování plnohodnotné lékárenské péče musí zůstat prioritou, a to i v případě úvah o zavedení zásilkového výdeje léků na předpis

  Bezpečí pacientů a zachování plnohodnotné lékárenské péče musí zůstat prioritou, a to i v případě úvah o zavedení zásilkového výdeje léků na předpis

  Dnes se konal na půdě Ministerstva zdravotnictví ČR kulatý stůl na téma zásilkového výdeje léků na předpis. Česká lékárnická komora vítá snahu ministerstva zdravotnictví, Státního ústavu pro kontrolu léčiv, pacientských organizací a dalších věnovat pozornost důkladné přípravě legislativního návrhu. Je především v zájmu pacientů, aby se zásilkový výdej nezavedl ve zjednodušené podobě, jež by vyhovovala pouze těm, kteří v lécích vidí jen další položku rozšiřující sortiment internetových obchodů. Česká lékárnická komora upozornila poslance a zástupce Národní asociace pacientských organizací na rizika zásilkového výdeje na předpis. Zároveň je seznámila s pravidly a opatřeními, která musí být přijata před jeho případným zavedením. Na prvním místě jako vždy zůstává zachování bezpečné a kvalitní lékárenská péče, která dosud chrání zdraví a život pacientů.

 • Výdej léků mimo lékárny může ohrozit zdraví pacientů. Česká lékárnická komora varuje před snahou o jeho rozšíření

  Výdej léků mimo lékárny může ohrozit zdraví pacientů. Česká lékárnická komora varuje před snahou o jeho rozšíření

  Novelou vyhlášky o registraci léčivých přípravků, platnou od 1. 1. 2024, rozšířilo Ministerstvo zdravotnictví ČR spektrum léků, které se mohou prodávat například v drogeriích či na čerpacích stanicích. Toto doplnění bylo provedeno bez vědomí České lékárnické komory. Léky patří do lékárny a jejich výdej mimo lékárny představuje pro zdraví lidí velké riziko.

 • Veronika Orendášová je novou tiskovou mluvčí České lékárnické komory

  Veronika Orendášová je novou tiskovou mluvčí České lékárnické komory

  PharmDr. Veronika Orendášová se stala novou tiskovou mluvčí České lékárnické komory, kde na této pozici nahradila Mgr. Michaelu Bažantovou. Pracuje v Jičíně jako vedoucí lékárny a také jako externí lektorka pro pořadatele vzdělávacích akcí. Od roku 2019 je předsedkyní okresního sdružení lékárníků (OSL) v Jičíně. Ve stejném roce kandidovala do představenstva České lékárnické komory, kde se zapojila i do pracovní skupiny pro public relations a komunikaci.