V období Vánoc pacienti často žádají lékárníky o své chronické léky na předpis, i když nemají recept. Farmaceuti však zatím nemohou tento mimořádný výdej provést

V období Vánoc pacienti často žádají lékárníky o své chronické léky na předpis, i když nemají recept. Farmaceuti však zatím nemohou tento mimořádný výdej provést

Vánoce se rychle blíží a s nimi výjimečné situace, při kterých lidé zapomínají na své léky. Ať už budete svátky trávit kdekoliv, lékárníci upozorňují, abyste pamatovali na užívání chronických léků, stejně jako na včasné vyzvednutí receptu u lékaře a následně léku v lékárně. Vánoce jsou totiž pro lékárníky symbolem často vypjatých situací, kdy po nich pacienti svůj chronický lék žádají, aniž mají recept. Česká lékárnická komora dlouhodobě upozorňuje, že řešením by byla možnost lékárníků mimořádně takový lék vydat i bez předpisu lékaře. To by podle reprezentativního průzkumu SC&C uvítalo až 80 % respondentů napříč společností. Lékárníci jsou na mimořádný výdej připraveni a jejich přístup k lékovému záznamu pacienta a jasná pravidla, která ČLnK navrhuje, zamezí riziku jeho zneužití.

Z průzkumu SC&C vyplynulo, že více než 79 % pacientů by uvítalo možnost vydání léků na předpis lékárníkem na základě informací v lékovém záznamu. „Výsledek průzkumu potvrdil, že mimořádný výdej léku lékárníkem, který Česká lékárnická komora dlouhodobě prosazuje, má i velkou podporu veřejnosti, a to napříč sociodemografickými skupinami. Jednalo by se pouze o léky, které pacient prokazatelně užívá dlouhodobě, jako jsou například ty na léčbu diabetu či vysokého tlaku,“ vysvětluje   Mgr. Aleš Krebs, Ph.D., prezident České lékárnické komory, a dodává: „Aby nikdo mimořádný výdej nezneužíval, připravili jsme zároveň návrh jasných pravidel, včetně podmínky náhledu lékárníka do lékového záznamu pacienta nebo vyloučení rizikových skupin léků.“

Chronicky užívané léky jsou životně důležité

Lidé, kteří odjedou na hory či k příbuzným a zapomenou si doma léky, by mohli pro svá léčiva do nejbližší lékárny. Lékárníci by tak ulevili nejen pacientům, ale i přetíženým pohotovostem, kam by pro předpis lidé jinak museli.

Farmaceuti jako odborníci na léky již nyní pomáhají pacientům i lékařům tíživou situaci bez léků řešit – nasměrováním pacienta k nejbližšímu lékaři či na pohotovost. Mimořádný výdej by značně zjednodušil řešení situace, kdy si pacient lék zapomene, nemůže si zajistit předpis či dojde k znehodnocení léku.  Lékárníci jsou na realizaci mimořádného výdeje připraveni, včetně předcházení jeho zneužívání. „Máme možnost nahlížet do lékového záznamu – vidíme, jak dlouho pacient své chronické léky užívá. Mimořádný výdej by se samozřejmě nevztahoval na rizikové skupiny léků, jako jsou antibiotika, léky silně účinné či ovlivňující pozornost. Nezbytné je pohlídat i maximální frekvenci jednoho mimořádného výdeje mezi dvěma návštěvami lékaře. Podobný systém už bez problémů funguje například v Polsku, Rakousku nebo ve Francii,“ zdůrazňuje PharmDr. Martin Kopecký. Lékárníci upozorňují i na fakt, že pohotovost není ve všech městech. Zajištění receptu tak může být pro pacienta vzhledem na nutnou dopravu velmi náročné – časově i finančně.

Zásoby léků stačí na maximálně 4 měsíce

Mimořádný výdej zatím v českých lékárnách možný není. Česká lékárnická komora proto radí pacientům, aby si zašli k lékaři včas. „Pacientům doporučujeme zkontrolovat si zásoby léků v předstihu před vánočními svátky, aby se vyvarovali zbytečného stresu. Je důležité, aby pacienti měli své chronické léky neustále s sebou – v opačném případě riskují vážné zdravotní komplikace. Ideální je mít jejich zásobu na 1 až 4 měsíce, větší zásoba není zapotřebí,“ uzavírá Mgr. Michaela Bažantová, mluvčí České lékárnické komory.

Příloha:

Tisková zpráva

Graf

Česká lékárnická komora je samosprávná nepolitická stavovská organizace sdružující lékárníky. Byla zřízena zákonem ČNR č. 220/1991 Sb., o České lékařské komoře, České stomatologické komoře a České lékárnické komoře. Její ustavující sjezd se uskutečnil 28. - 29. září 1991.

Česká lékárnická komora dbá, aby její členové vykonávali své povolání odborně, v souladu s jeho etikou a způsobem stanoveným zákony a řády komory. Zaručuje odbornost svých členů a potvrzuje splnění podmínek k výkonu lékárnického povolání. Posuzuje a hájí práva a profesní zájmy svých členů, stejně tak chrání jejich profesní čest.

Sdílet článek:

Související články

  • Z monitoringu médií: Na slovíčko s prezidentem České lékárnické komory Alešem Krebsem

    Z monitoringu médií: Na slovíčko s prezidentem České lékárnické komory Alešem Krebsem

    Pozvání od redakce Světa farmacie přijal znovuzvolený prezident České lékárnické komory Mgr. Aleš Krebs, Ph.D. Jaká jsou jeho stanoviska [...]

  • Lékárnické kapky – newsletter, duben 2024

    Lékárnické kapky – newsletter, duben 2024

    Diabetes je tichý strašák. Zastavte se v lékárně, kde lékárníci poskytují odborné poradenství a screening diabetu

  • Preventivní screening diabetu poskytuje 130 lékáren po celé České republice

    Preventivní screening diabetu poskytuje 130 lékáren po celé České republice

    Za třicet let bude na světě více než miliarda diabetiků[1]. Data poukazují také na fakt, že diabetes je jednou z deseti nejčastějších příčin úmrtí nebo dalších zdravotních komplikací[2]. V neděli 14. dubna si připomínáme Světový den monitoringu diabetu. Právě sledování hladiny cukru v krvi má zásadní význam pro včasné odhalení nemoci a pro zlepšení kvality života diabetiků. Díky prevenci se dá předejít řadě závažných zdravotních komplikací, jako je onemocnění oční sítnice, nervů nebo srdce. S prevencí diabetu vám pomohou i vyškolení lékárníci. Ve specializovaných lékárnách můžete totiž absolvovat preventivní screening nemoci.