Vyjádření České lékárnické komory (ČLnK) k aktuální situaci dostupnosti roušek a respirátorů v období zvýšeného výskytu respiračních onemocnění
V tuto chvíli nemá mnoho lékáren ochranné pomůcky ani pro své pracovníky, přičemž zajištění těchto pomůcek pro zdravotníky je považováno za zásadní, neboť zdravotníci jsou ti, kteří jsou v první linii. Lékárny jsou nejnavštěvovanější a nejdostupnější zdravotnická zařízení a často je lidé při prvních příznacích infekčních onemocnění navštěvují jako první. Z tohoto důvodu je důležité, aby mezi zdravotníky, kteří budou přednostně zásobeni ochrannými pomůckami, byli i lékárníci. Dle slov ministra zdravotnictví ČR je zdravotní péče v případě rozšíření nákazy naprosto klíčová a je nutné zajistit chod zdravotnických zařízení. Je však nutné podotknout, že zodpovědnost za vybavení zdravotníků ochrannými prostředky Česká lékárnická komora nemá.
Česká lékárnická komora má přislíbeno od vlády a výrobce, že respirátory budou. V tuto chvíli však ČLnK nedisponuje přesnější informací o termínu a způsobu jejich dodání do lékáren, ani o konkrétním množství. Zatím není známa ani jejich cena.
Česká lékárnická komora připravila informační materiály jak pro pacienty, tak i pro lékárníky
Pro lékárníky byl připraven souhrnný dokument popisující hygienická opatření k dezinfekci prostor lékárny a další provozní doporučení. Dále Komora pro lékárníky připravila také materiál s přesným popisem a radami pro pacienty, kteří se budou v lékárně informovat o možnostech preventivních opatření i na řešení konkrétní situace, například pokud se pacient vrátil z ohrožené oblasti a má pochybnosti, jak správně postupovat - tento pokyn je českou transpozicí pokynů Mezinárodní farmaceutické organizace (FIP).
Pro pacienty bylo připraveno desatero základních zásad, které lékárníci doporučují dodržovat v období zvýšeného výskytu respiračních onemocnění:
- 1. Často a důkladně si myjte ruce mýdlem. Pokud si nemůžete ruce umýt, použijte účinný dezinfekční gel. S výběrem vám poradí lékárník.
- 2. Pravidelně otírejte dezinfekčními ubrousky také vlastní předměty, kterých se často dotýkáte – mobilní telefon, tablet, notebook, klávesnici aj.
- 3. Kašlejte a kýchejte do rukávu, šály nebo kapesníku, ne do ruky.
- 4. Používejte jednorázové kapesníky a po použití je vyhoďte.
- 5. Snažte se vyhýbat velkým kolektivům.
- 6. Bezpečný odstup ve společnosti jsou asi 2 metry.
- 7. Zůstaňte doma, pokud se necítíte dobře.
- 8. Pokud to nevyžaduje váš zdravotní stav, odložte plánovanou návštěvu lékaře. Eliminujete tak kontakt s nemocnými pacienty v čekárně.
- 9. Zdravého jedince rouška před infekcí koronavirem neochrání, k tomu je nutný respirátor s třídou ffp3. Roušky jsou vhodné pro nemocné a nakažené, aby infekci dále nešířili.
- 10. Nepropadejte zbytečné panice a dodržujte základní hygienická pravidla. V případě nejasností se poraďte s vaším lékárníkem.
Česká lékárnická komora znovu opakuje, že dodržování základních hygienických zásad je nezbytným opatřením k ochraně našeho zdraví bez ohledu na současný stav dostupnosti ochranných pomůcek.
Mgr. Aleš Krebs, Ph.D.,
prezident České lékárnické komory
Přílohy:
Tisková zpráva
Desatero zásad při respiračních onemocnění
Informační leták do lékáren
Desatero pro lékárníky
Česká lékárnická komora dbá, aby její členové vykonávali své povolání odborně, v souladu s jeho etikou a způsobem stanoveným zákony a řády komory. Zaručuje odbornost svých členů a potvrzuje splnění podmínek k výkonu lékárnického povolání. Posuzuje a hájí práva a profesní zájmy svých členů, stejně tak chrání jejich profesní čest.
Související články
Nesprávné užívání antibiotik ohrožuje každého z nás. Na rizika antibiotické rezistence upozorňují i farmaceuti
I v letošním roce Česká lékárnická komora podporuje Evropský antibiotický den, který připadá na 18. listopad, jehož téma je „Antibiotická rezistence je neviditelná, ale pacienti ne“. Antibiotická rezistence totiž v posledních letech představuje čím dál závažnější problém, který trápí pacienty i lékaře. Téma připomíná také Světový antibiotický týden probíhající od 18. do 24. listopadu. Farmaceuti proto chtějí veřejnost edukovat o tom, jak správně s antibiotickými přípravky zacházet, aby se riziko antibiotické rezistence nezvyšovalo.
Lékárníci usilují o zachování jedinečných lékáren v menších obcích a připravují se na změny systému započitatelných doplatků
Dnes se konal 33. sjezd delegátů České lékárnické komory. Jedná se o pravidelnou akci, na které každý rok projednávají delegáti komory další směřování a cíle, kterých chce stavovská organizace lékárníků dosáhnout.
Farmaceuti mají na starost široké spektrum povinností. Jejich význam připomíná Světový den lékárníků
I letos slaví Česká lékárnická komora Světový den lékárníků. Připadá na 25. září, den, kdy byla v roce 1912 v nizozemském Haagu založena Mezinárodní farmaceutická federace. Jeho cílem je upozornit na nezastupitelnou roli lékárníků a lékárenské péče ve farmakoterapii i zdravotnictví.