Vyjádření České lékárnické komory (ČLnK) k aktuální situaci výskytu koronaviru v zahraničí a doporučení hygienických opatření

Vyjádření České lékárnické komory (ČLnK) k aktuální situaci výskytu koronaviru v zahraničí a doporučení hygienických opatření

Praha, 27. ledna 2020
Lékárníci v posledních dnech zaznamenávají zvýšení zájem o roušky a antibakteriální gely. Jejich vyšší prodej však nemusí nutně souviset jen s koronavirem, ale obecně se sezónou akutních respiračních onemocnění. Lékárníci také upozorňují na rozdíl mezi použitím roušky a respirátoru. Zdravého jedince rouška před infekcí koronavirem neochrání, k tomu je nutný respirátor s třídou ffp3. Roušky jsou vhodné pro nemocné a nakažené, aby infekci dále nešířili. V době akutních respiračních onemocnění považují lékárníci za zásadní dodržování základních hygienických pravidel, především důsledné mytí rukou. A použití vhodného antibakteriálního gelu, pokud není v danou chvíli možné si ruce důkladně umýt teplou vodou a mýdlem. Při odkašlávání není vhodné dávat si ruku před ústa, lepší je kašel tlumit kapesníkem nebo předloktím, zamezíte tak šíření infekce. Podobné pravidlo platí i u kýchání. Hygienická pravidla  je vhodné dodržovat také v místech s vysokou koncentrací lidí a v dopravních prostředcích. Při udržování čistoty bychom neměli zapomenout například na pravidelnou povrchovou desinfekci mobilního telefonu a klávesnice počítače, které mohou být rovněž zdrojem mnoha bakterií a virů.
 
Přílohy:
Vyjádření
Foto_1
 
Česká lékárnická komora je samosprávná nepolitická stavovská organizace sdružující lékárníky. Byla zřízena zákonem ČNR č. 220/1991 Sb., o České lékařské komoře, České stomatologické komoře a České lékárnické komoře. Její ustavující sjezd se uskutečnil28. - 29. září 1991.

Česká lékárnická komora dbá, aby její členové vykonávali své povolání odborně, v souladu s jeho etikou a způsobem stanoveným zákony a řády komory. Zaručuje odbornost svých členů a potvrzuje splnění podmínek k výkonu lékárnického povolání. Posuzuje a hájí práva a profesní zájmy svých členů, stejně tak chrání jejich profesní čest.

Sdílet článek:

Související články

  • Nesprávné užívání antibiotik ohrožuje každého z nás. Na rizika antibiotické rezistence upozorňují i farmaceuti

    Nesprávné užívání antibiotik ohrožuje každého z nás. Na rizika antibiotické rezistence upozorňují i farmaceuti

    I v letošním roce Česká lékárnická komora podporuje Evropský antibiotický den, který připadá na 18. listopad, jehož téma je „Antibiotická rezistence je neviditelná, ale pacienti ne“. Antibiotická rezistence totiž v posledních letech představuje čím dál závažnější problém, který trápí pacienty i lékaře. Téma připomíná také Světový antibiotický týden probíhající od 18. do 24. listopadu. Farmaceuti proto chtějí veřejnost edukovat o tom, jak správně s antibiotickými přípravky zacházet, aby se riziko antibiotické rezistence nezvyšovalo.

  • Lékárníci usilují o zachování jedinečných lékáren v menších obcích a připravují se na změny systému započitatelných doplatků

    Lékárníci usilují o zachování jedinečných lékáren v menších obcích a připravují se na změny systému započitatelných doplatků

    Dnes se konal 33. sjezd delegátů České lékárnické komory. Jedná se o pravidelnou akci, na které každý rok projednávají delegáti komory další směřování a cíle, kterých chce stavovská organizace lékárníků dosáhnout.

  • Farmaceuti mají na starost široké spektrum povinností. Jejich význam připomíná Světový den lékárníků

    Farmaceuti mají na starost široké spektrum povinností. Jejich význam připomíná Světový den lékárníků

    I letos slaví Česká lékárnická komora Světový den lékárníků. Připadá na 25. září, den, kdy byla v roce 1912 v nizozemském Haagu založena Mezinárodní farmaceutická federace. Jeho cílem je upozornit na nezastupitelnou roli lékárníků a lékárenské péče ve farmakoterapii i zdravotnictví.