Vyjádření České lékárnické komory k aktuální epidemiologické situaci

Vyjádření České lékárnické komory k aktuální epidemiologické situaci

"Lékárny a lékárníci jsou na nadcházející situaci připraveni. V posledních hodinách registrují […]
"Lékárny a lékárníci jsou na nadcházející situaci připraveni. V posledních hodinách registrují lékárníci zvýšený zájem pacientů o roušky a respirátory, aktuálně jich mají lékárny dostatečné množství a postupně zásoby doplňují závozy ze skladů. Česká lékárnická komora (ČLnK) upozorňuje, že není důvod vytvářet si zásoby jakýchkoliv léčivých přípravků s obsahem paracetamolu či ibuprofenu, natož je užívat preventivně. Vzhledem k hromadícím se dotazům veřejnosti i médií sestavila ČLnK seznam léčivých látek, jejichž užívání má prokazatelně pozitivní vliv na prevenci nebo průběh virových respiračních onemocnění. S výběrem vhodné podpůrné terapie poradí pacientům jejich lékárník, který individuálně zohlední vhodnost vybraných léčivých přípravků a může zabránit případným lékovým chybám. Bližší informace jsou k dispozici v tiskových materiálech dostupných zde.
 
I nadále je základem prevence jakéhokoliv akutního respiračního onemocnění dodržování hygienických pravidel. Samozřejmostí by mělo být časté a důkladné mytí rukou mýdlem a tekoucí teplou vodou. Je vhodné použít také vhodný dezinfekční přípravek na ruce (tekutý či gelový). Při jeho výběru je vhodné poradit se s lékárníkem, neboť ne všechny přípravky jsou virucidní, některé dezinfekce jsou jen baktericidní (antibakteriální) a na viry nepůsobí vůbec. V souvislosti s aktuálním nařízením o nošení ochranných pomůcek (roušek a respirátorů) zakrývající ústa a nos, upozorňuje ČLnK také na to, že je potřeba se o ochranné pomůcky řádně starat. Návodem může být praktický manuál vytvořený ČLnK.
 
ČLnK také žádá pacienty, aby při vstupu do lékárny dbali pokynů lékárníků, dodržovali doporučené rozestupy dva metry od jiné osoby, a stejně jako v ostatních zdravotnických zařízeních měli zakrytá ústa i nos rouškou“, uvádí k aktuální epidemiologické situaci Mgr. Aleš Krebs, Ph.D., prezident České lékárnické komory.

 
Česká lékárnická komora je samosprávná nepolitická stavovská organizace sdružující lékárníky. Byla zřízena zákonem ČNR č. 220/1991 Sb., o České lékařské komoře, České stomatologické komoře a České lékárnické komoře. Její ustavující sjezd se uskutečnil
28. - 29. září 1991.

 
Česká lékárnická komora dbá, aby její členové vykonávali své povolání odborně, v souladu s jeho etikou a způsobem stanoveným zákony a řády komory. Zaručuje odbornost svých členů a potvrzuje splnění podmínek k výkonu lékárnického povolání. Posuzuje a hájí práva a profesní zájmy svých členů, stejně tak chrání jejich profesní čest.

 
 
Vyjádření ke stažení ZDE.

Sdílet článek:

Související články

  • Tradiční Den lékáren mapuje profesní cestu farmaceutů. Letos veřejnosti přiblíží systém celoživotního vzdělávání

    Tradiční Den lékáren mapuje profesní cestu farmaceutů. Letos veřejnosti přiblíží systém celoživotního vzdělávání

    Česká lékárnická komora pořádá ve čtvrtek 20. června tradiční Den lékáren, tentokrát na téma „Farmaceut, profesionál po celý život”. Cílem letošního ročníku je zdůraznit celoživotní vzdělávání, které je pro farmaceuty povinné. Farmacie je velmi moderní a rychle se vyvíjející obor, neustále jsou objevovány nové léky a vědecké poznatky o nich. Farmaceuti si proto musí doplňovat vzdělání, aby mohli poskytovat pacientům tu nejlepší péči. Doprovodné aktivity budou probíhat po celý týden od 17. do 21. června ve více než 1 288 lékárnách po celé České republice.

  • Onemocnění, které nebolí. S vysokým krevním tlakem se celosvětově léčí miliarda pacientů. Nechat si ho změřit mohou pacienti i v lékárnách

    Onemocnění, které nebolí. S vysokým krevním tlakem se celosvětově léčí miliarda pacientů. Nechat si ho změřit mohou pacienti i v lékárnách

    Arteriální hypertenze znamená dlouhodobě vysokou hodnotu krevního tlaku. Příznaky jsou nenápadné a často skryté, proto se onemocnění někdy přezdívá „tichý zabiják“. Vysoký krevní tlak přispívá ke vzniku srdečních onemocnění, mozkové mrtvici a v nejvážnějších případech může vést i k úmrtí.

  • Preventivní screening diabetu poskytuje 130 lékáren po celé České republice

    Preventivní screening diabetu poskytuje 130 lékáren po celé České republice

    Za třicet let bude na světě více než miliarda diabetiků[1]. Data poukazují také na fakt, že diabetes je jednou z deseti nejčastějších příčin úmrtí nebo dalších zdravotních komplikací[2]. V neděli 14. dubna si připomínáme Světový den monitoringu diabetu. Právě sledování hladiny cukru v krvi má zásadní význam pro včasné odhalení nemoci a pro zlepšení kvality života diabetiků. Díky prevenci se dá předejít řadě závažných zdravotních komplikací, jako je onemocnění oční sítnice, nervů nebo srdce. S prevencí diabetu vám pomohou i vyškolení lékárníci. Ve specializovaných lékárnách můžete totiž absolvovat preventivní screening nemoci.