Z monitoringu médií: Rady, které v lékárně asi nečekáte

Z monitoringu médií: Rady, které v lékárně asi nečekáte

Pravidelná rubrika v časopise Blesk Zdraví s názvem "Detektivky z lékárny" tentokrát seznamuje s dalšími, ne tolik známými možnostmi, které mohou pacienti v lékárnách využívat. Rozhovor poskytl PharmDr. Stanislav Gregor, člen představenstva České lékárnické komory (ČLnK).
Vzhledem k tomu, že jsou lékárny nejdostupnějšími zdravotnickými zařízeními, navštěvují je mnozí nejen kvůli lékům, zdravotnickým prostředkům a dalším přípravkům, ale často také z důvodu poskytování různých poradenství, konzultací a služeb. Nejčastějším bývá pravděpodobně měření krevního tlaku, jak uvádí lékárník a člen představenstva ČLnK PharmDr. Stanislav Gregor.

Kromě výše zmíněného lékárníci v lékárnách pomáhají při odvykání kouření, sledování cukrovky nebo měření hladiny cholesterolu v krvi. Na správné provedení těchto konzultací a měření jsou odborně školeni špičkovými lékaři a prostřednictvím České lékárnické komory. Lékárny poskytující konzultace jsou na dveřích označeny příslušným logem a je možné je vyhledat také v aplikaci Lékárny v ČR nebo zde.

Zdroj: LAC, Rady, které v lékárně asi nečekáte. Praha: Blesk Zdraví, str. 52, 27. 9. 2022

Sdílet článek:

Související články

 • Lékárnické kapky – newsletter, duben 2024

  Lékárnické kapky – newsletter, duben 2024

  Diabetes je tichý strašák. Zastavte se v lékárně, kde lékárníci poskytují odborné poradenství a screening diabetu

 • Preventivní screening diabetu poskytuje 130 lékáren po celé České republice

  Preventivní screening diabetu poskytuje 130 lékáren po celé České republice

  Za třicet let bude na světě více než miliarda diabetiků[1]. Data poukazují také na fakt, že diabetes je jednou z deseti nejčastějších příčin úmrtí nebo dalších zdravotních komplikací[2]. V neděli 14. dubna si připomínáme Světový den monitoringu diabetu. Právě sledování hladiny cukru v krvi má zásadní význam pro včasné odhalení nemoci a pro zlepšení kvality života diabetiků. Díky prevenci se dá předejít řadě závažných zdravotních komplikací, jako je onemocnění oční sítnice, nervů nebo srdce. S prevencí diabetu vám pomohou i vyškolení lékárníci. Ve specializovaných lékárnách můžete totiž absolvovat preventivní screening nemoci.

 • Monitoring médií duben 2024

  Monitoring médií duben 2024

  Monitoring médií 1. 4. - 5. 4. 2024 Vybrali jsme z Český rozhlas, irozhlas.cz, idnes.cz, apod. Monitoring médií 8. 4. [...]