Z monitoringu médií: Rady, které v lékárně asi nečekáte

Z monitoringu médií: Rady, které v lékárně asi nečekáte

Pravidelná rubrika v časopise Blesk Zdraví s názvem "Detektivky z lékárny" tentokrát seznamuje s dalšími, ne tolik známými možnostmi, které mohou pacienti v lékárnách využívat. Rozhovor poskytl PharmDr. Stanislav Gregor, člen představenstva České lékárnické komory (ČLnK).
Vzhledem k tomu, že jsou lékárny nejdostupnějšími zdravotnickými zařízeními, navštěvují je mnozí nejen kvůli lékům, zdravotnickým prostředkům a dalším přípravkům, ale často také z důvodu poskytování různých poradenství, konzultací a služeb. Nejčastějším bývá pravděpodobně měření krevního tlaku, jak uvádí lékárník a člen představenstva ČLnK PharmDr. Stanislav Gregor.

Kromě výše zmíněného lékárníci v lékárnách pomáhají při odvykání kouření, sledování cukrovky nebo měření hladiny cholesterolu v krvi. Na správné provedení těchto konzultací a měření jsou odborně školeni špičkovými lékaři a prostřednictvím České lékárnické komory. Lékárny poskytující konzultace jsou na dveřích označeny příslušným logem a je možné je vyhledat také v aplikaci Lékárny v ČR nebo zde.

Zdroj: LAC, Rady, které v lékárně asi nečekáte. Praha: Blesk Zdraví, str. 52, 27. 9. 2022

Sdílet článek:

Související články

 • Monitoring médií květen 2023

  Monitoring médií květen 2023

  Monitoring médií 2. 5. - 5. 5. 2023 Vybrali jsme z blesk.cz, Právo, MF Dnes, apod. Monitoring médií 9. 5. [...]

 • Z monitoringu médií: ČLnK: V každém kraji by měla být alespoň jedna pohotovostní lékárna s nepřetržitým provozem

  Z monitoringu médií: ČLnK: V každém kraji by měla být alespoň jedna pohotovostní lékárna s nepřetržitým provozem

  V České republice je pouze 16 lékáren, které jsou pacientům k dispozici v režimu 24/7. V 7 krajích dokonce není ani jedna. ČLnK proto vydala Stanovisko představenstva ČLnK k řešení lékárenské pohotovosti v České republice, ve kterém se vyjadřuje mimo jiné ke geografickému rozmístění lékáren s nepřetržitým provozem. Alespoň jedna taková lékárna by měla být v každém kraji.

 • Z monitoringu médií: Prezident České lékárnické komory byl hostem pořadu Otázky Václava Moravce

  Z monitoringu médií: Prezident České lékárnické komory byl hostem pořadu Otázky Václava Moravce

  Výpadky léků jsou stále aktuální téma pro celou českou společnost. Jejich řešení však není jednoduché ani rychlé. V pořadu Otázky Václava Moravce k problematice výpadků léků vedle ministra zdravotnictví Vlastimila Válka zasedl jako host Aleš Krebs, prezident České lékárnické komory (ČLnK).