Porada předsedů Okresních sdružení lékárníků jednoznačně požaduje, aby měli lékárníci stejný přístup do lékového záznamu jako lékaři

Porada předsedů Okresních sdružení lékárníků jednoznačně požaduje, aby měli lékárníci stejný přístup do lékového záznamu jako lékaři

Praha, 21. září 2019 - Na dnešní Poradě předsedů Okresních sdružení lékárníci jednomyslně potvrdili svůj požadavek, aby měli stejný přístup do lékového záznamu jako jejich kolegové lékaři. Zástupci lékárníků z regionů celé České republiky se shodují v tom, že pokud se toto nestane, tak účel lékového záznamu pacienta nebude naplněn a pacientům se nedostane kvalitnější zdravotní péče. V některých případech nedojde k zamezení ohrožení zdraví pacienta. Lékový záznam využijí lékárníci i při plánované Návštěvní službě, kterou ministr zdravotnictví ČR Mgr. et Mgr. Adam Vojtěch, MHA hodnotí jako velmi zajímavou.
Už při kombinaci pěti léčivých přípravků je vysoká pravděpodobnost interakcí, které mohou ohrozit zdraví pacienta, přičemž může jít i o kombinaci s léčivým přípravkem, který si chce pacient pořídit k samoléčbě. Lékárníci, vysokoškolsky vzdělaní odborníci na léky, by měli mít přístup ke kompletní farmakoterapii pacientů, aby mnohem častěji dostávali přesně ty léky, které skutečně potřebují pro svou léčbu. Tím by se i zamezilo plýtvání léky díky nadbytečně předepsaným duplicitám či zcela nevhodným léčivům.
 
Velmi často se stává, že pacient do lékárny přichází s předpisem na nový lék, který mu lékař předepsal místo současně užívaného. Pacient pak požaduje po lékárníkovi radu, který z léků má vynechat a zda je nová medikace v pořádku,“ komentuje současný stav praktikující lékárník a viceprezident Mgr. Aleš Krebs a dodává: „Nejčastějším důvodem vstupu lékárníka do lékového záznamu bude kontrola správnosti velikosti, dávky a frekvence užívání léčivého přípravku. Takové situace řeší lékárníci již nyní každý den, přičemž do spuštění lékového záznamu jsou odkázání na ne vždy úplné informace od pacienta.
 
Dalším důvodem pro nahlížení do lékového záznamu je jeho posouzení lékárníkem při speciální individuální konzultaci s pacientem. Ta nemůže probíhat v rámci klasického výdeje léčivého přípravku, protože ji musí předcházet pečlivé studium lékového záznamu pacienta lékárníkem. Pro tyto účely připravuje Česká lékárnická komora (ČLnK) nový návrh zdravotního výkonu.
 
„Obavy ze zneužití údajů jsou naprosto zbytečné. Lékárníci jsou jednak vázáni mlčenlivostí stejně jako lékaři, lékový záznam je navíc opatřen řadou zabezpečení. Pouze lékárník, ze všech pracovníků v lékárně, bude moci na základě vlastního osobního bezpečnostního certifikátu vstupovat do tohoto systému. Navíc, v lékovém záznamu bude zaznamenána kompletní elektronická stopa a případné zneužití bude podléhat významným finančním sankcím i trestněprávní odpovědnosti,“ poukazuje na bezpečnost dat pacientů prezident ČLnK PharmDr. Lubomír Chudoba.
 
Lékový záznam pacienta je efektivní nástroj pro zlepšení farmakoterapie jedině ve formě předpokládaného souhlasu (tzv. opt-out) pro všechny zdravotníky, neboť u varianty opt-in by nestačilo, aby pacient vyjádřil svůj souhlas lékárníkovi přímo v lékárně, ale musel by navštívit např. Czech Point a souhlas teprve udělit.
 
Lékový záznam bude nezbytným pomocníkem v případě zavedení plánované Návštěvní služby lékárníka, kdy lékárník připravuje léky na základě indikace lékaře a ověřuje správnost farmakoterapie před vlastní návštěvou pacienta.
 

Sdílet článek:

Související články

  • Tradiční Den lékáren mapuje profesní cestu farmaceutů. Letos veřejnosti přiblíží systém celoživotního vzdělávání

    Tradiční Den lékáren mapuje profesní cestu farmaceutů. Letos veřejnosti přiblíží systém celoživotního vzdělávání

    Česká lékárnická komora pořádá ve čtvrtek 20. června tradiční Den lékáren, tentokrát na téma „Farmaceut, profesionál po celý život”. Cílem letošního ročníku je zdůraznit celoživotní vzdělávání, které je pro farmaceuty povinné. Farmacie je velmi moderní a rychle se vyvíjející obor, neustále jsou objevovány nové léky a vědecké poznatky o nich. Farmaceuti si proto musí doplňovat vzdělání, aby mohli poskytovat pacientům tu nejlepší péči. Doprovodné aktivity budou probíhat po celý týden od 17. do 21. června ve více než 1 288 lékárnách po celé České republice.

  • Onemocnění, které nebolí. S vysokým krevním tlakem se celosvětově léčí miliarda pacientů. Nechat si ho změřit mohou pacienti i v lékárnách

    Onemocnění, které nebolí. S vysokým krevním tlakem se celosvětově léčí miliarda pacientů. Nechat si ho změřit mohou pacienti i v lékárnách

    Arteriální hypertenze znamená dlouhodobě vysokou hodnotu krevního tlaku. Příznaky jsou nenápadné a často skryté, proto se onemocnění někdy přezdívá „tichý zabiják“. Vysoký krevní tlak přispívá ke vzniku srdečních onemocnění, mozkové mrtvici a v nejvážnějších případech může vést i k úmrtí.

  • Preventivní screening diabetu poskytuje 130 lékáren po celé České republice

    Preventivní screening diabetu poskytuje 130 lékáren po celé České republice

    Za třicet let bude na světě více než miliarda diabetiků[1]. Data poukazují také na fakt, že diabetes je jednou z deseti nejčastějších příčin úmrtí nebo dalších zdravotních komplikací[2]. V neděli 14. dubna si připomínáme Světový den monitoringu diabetu. Právě sledování hladiny cukru v krvi má zásadní význam pro včasné odhalení nemoci a pro zlepšení kvality života diabetiků. Díky prevenci se dá předejít řadě závažných zdravotních komplikací, jako je onemocnění oční sítnice, nervů nebo srdce. S prevencí diabetu vám pomohou i vyškolení lékárníci. Ve specializovaných lékárnách můžete totiž absolvovat preventivní screening nemoci.