Vyjádření PharmDr. Lubomíra Chudoby, prezidenta České lékárnické komory (ČLnK) k článku: Trh s léky je totéž co trh s rohlíky, zveřejněném dne 10. září 2019 v titulu Medical Tribune
„Rozhovor potvrdil, to co ČLnK ví už dávno – ÚOHS není v případě léčivých přípravků schopen účinně definovat trh. Nechápe podstatu (ne)nahraditelnosti léčivých přípravků a interpretuje ji tak, že poskytuje ochranu zneužívání dominantního postavení dodavatelů léků, které nahradit nelze. ÚOHS nechápe, že léky jsou hrazené z veřejného zdravotního pojištění a všichni pacienti mají nárok na rovný přístup k hrazené péči, když součástí rovného přístupu je i právo na to, zaplatit doplatek za částečně hrazený lék ve stejné výši, ať už pacient žije v Praze vedle velké lékárny, nebo na venkově, kde je doplatek vyšší o sta i tisíce korun a lék za lacinější nahradit nelze. Místopředseda ÚOHS se vyjadřuje k otázkám, které do ochrany hospodářské soutěže nespadají a kterým zjevně nerozumí (např. odsouzení povinnosti distributorů dodat lék do lékárny do dvou dnů s odůvodněním, že distributor nemá aktuální seznam osob oprávněných k výdeji) a vykazuje zjevnou náklonnost k návrhům MZd, které vzbuzují pochybnosti a je o nich zřejmé jen to, že budou vyhovovat zájmům některých výrobců léků (emergentní systém). S neschopností rozlišovat mezi léky a rohlíky by se pan místopředseda měl raději vyjadřovat k potravinářství,“ komentuje zveřejněný článek PharmDr. Lubomír Chudoba, prezident ČLnK.
Vyjádření naleznete ZDE
PharmDr. Lubomír Chudoba - fotografie ke stažení
Česká lékárnická komora je samosprávná nepolitická stavovská organizace sdružující lékárníky. Byla zřízena zákonem ČNR č. 220/1991 Sb., o České lékařské komoře, České stomatologické komoře a České lékárnické komoře. Její ustavující sjezd se uskutečnil
28. - 29. září 1991.
Česká lékárnická komora dbá, aby její členové vykonávali své povolání odborně, v souladu s jeho etikou a způsobem stanoveným zákony a řády komory. Zaručuje odbornost svých členů a potvrzuje splnění podmínek k výkonu lékárnického povolání. Posuzuje a hájí práva a profesní zájmy svých členů, stejně tak chrání jejich profesní čest.
Související články
Nesprávné užívání antibiotik ohrožuje každého z nás. Na rizika antibiotické rezistence upozorňují i farmaceuti
I v letošním roce Česká lékárnická komora podporuje Evropský antibiotický den, který připadá na 18. listopad, jehož téma je „Antibiotická rezistence je neviditelná, ale pacienti ne“. Antibiotická rezistence totiž v posledních letech představuje čím dál závažnější problém, který trápí pacienty i lékaře. Téma připomíná také Světový antibiotický týden probíhající od 18. do 24. listopadu. Farmaceuti proto chtějí veřejnost edukovat o tom, jak správně s antibiotickými přípravky zacházet, aby se riziko antibiotické rezistence nezvyšovalo.
Lékárníci usilují o zachování jedinečných lékáren v menších obcích a připravují se na změny systému započitatelných doplatků
Dnes se konal 33. sjezd delegátů České lékárnické komory. Jedná se o pravidelnou akci, na které každý rok projednávají delegáti komory další směřování a cíle, kterých chce stavovská organizace lékárníků dosáhnout.
Farmaceuti mají na starost široké spektrum povinností. Jejich význam připomíná Světový den lékárníků
I letos slaví Česká lékárnická komora Světový den lékárníků. Připadá na 25. září, den, kdy byla v roce 1912 v nizozemském Haagu založena Mezinárodní farmaceutická federace. Jeho cílem je upozornit na nezastupitelnou roli lékárníků a lékárenské péče ve farmakoterapii i zdravotnictví.