Koupání, ostré slunce, klimatizace a zvýšená prašnost − v létě dostávají naše oči zabrat. Lékárníci poradí, jak předejít obtížím i jak je případně řešit

Koupání, ostré slunce, klimatizace a zvýšená prašnost − v létě dostávají naše oči zabrat. Lékárníci poradí, jak předejít obtížím i jak je případně řešit

Oči jsou hned po mozku druhým nejsložitějším orgánem. Ze smyslových je navíc tím nejzranitelnějším, proto je velice důležité péči o ně nezanedbávat. Oči jsou nejvíce namáhané právě v průběhu léta, což potvrzují také lékárníci, kteří v tomto období zaznamenávají zvýšený zájem o oční přípravky. V mnoha případech je vhodné v první řadě navštívit nejbližší lékárnu, kde pacient získá odbornou pomoc včetně konzultace pro následující léčbu. V případě vážnějších problémů a nevhodnosti samoléčby doporučí lékárník pacientovi návštěvu specialisty. Obvykle dochází k podráždění a zarudnutí očí, výjimečné nejsou ani záněty spojivek či rohovky. Jedním z běžných onemocnění je tzv. syndrom suchého oka, který postihuje téměř každého třetího pacienta.
Praha, 12. července 2019 – S příchodem letních teplot začíná období koupání – na koupalištích, v bazénech i přírodních nádržích. V kancelářích, domácnostech a autech se zase rozbíhají na plné obrátky klimatizace. Koupání i klimatizace sice přinášejí úlevu od úmorného horka, ale zároveň s sebou nesou také negativní dopad na naše oči. „Během letních měsíců lékárníci častěji poskytují rady spojené s péčí o oči a zaznamenávají také vyšší poptávku po očních přípravcích. Lékárník pacientovi doporučí vhodný postup samoléčby a při podezření na složitější problém ho odešle k lékaři,“ přibližuje prezident České lékárnické komory (ČLnK) PharmDr. Lubomír Chudoba.
 
Léto očím neprospívá. Syndrom suchého oka trápí každého třetího pacienta
     Častým problémem, který se u pacientů v letních měsících vyskytuje, je syndrom suchého oka způsobený nerovnováhou mezi tvorbou a odtokem slz. Ty na povrchu oka vytváří slzný film, v němž jsou obsaženy antibakteriální složky udržující sterilitu povrchu oka. „Syndrom suchého oka je multifaktoriální onemocnění, na jehož vzniku se může podílet celá řada příčin. Vedle nedostatku vitaminu A, nošení nevhodných dioptrických brýlí nebo kontaktních čoček se tato porucha vyskytuje častěji především v létě, kdy je oční prostředí vystaveno nevhodným okolním podmínkám,“ vysvětluje praktikující lékárník a viceprezident ČLnK Mgr. Aleš Krebs, Ph.D. s tím, že jsou lidské oči citlivé na ostré sluneční záření, zvýšenou prašnost či intenzivní používání klimatizací. Nejčastějšími příznaky onemocnění je pálení, řezání či pocit přítomnosti cizího tělesa v očích. V pokročilejším stadiu může docházet i k rozmazanému vidění a zvýšené citlivosti na světlo. „Při počátečních problémech je vhodné, aby pacient navštívil svou lékárnu, kde mu lékárník odborně poradí, jakým způsobem se vypořádat s příznaky syndromu suchého oka a jak případně upravit životní styl. V rané fázi onemocnění se může jednat o dostatečná opatření,“ doplňuje Mgr. Aleš Krebs, Ph.D., dle kterého je nejlepší problémům předcházet nošením slunečních brýlí při pobytu na přímém slunci, pravidelným čištěním klimatizací a omezením pohybu v prašném prostředí.
 
Plavání je pro tělo zdravé, ale pozor na podráždění a záněty očí
         Další letní nástrahou pro oči je koupání, v přírodních stojatých vodách s výskytem sinic i v chemicky ošetřených bazénech. „Zásadní je jako vždy prevence. Je vhodné vyhledávat vodní plochy s pravidelně monitorovanou kvalitou vody a využívat správné plavecké brýle. Lidé by si také neměli při vodních radovánkách oči příliš mnout a po koupání si je řádně propláchnout pitnou vodou,“ radí lékárnice a tisková mluvčí ČLnK Mgr. Michaela Bažantová a upozorňuje, že určité nebezpečí hrozí v každém typu vody, tedy i na veřejných chlorovaných koupalištích nebo v moři kvůli soli. Nejčastěji dochází k podráždění a zarudnutí očí, zánětům spojivek a v krajních případech i k zánětu rohovky.
 
Jak vhodně ošetřit podrážděné oči? Přípravky vybírejte s lékárníkem
          „Pokud už k podráždění nebo zánětu očí dojde, lze použít přípravky s obsahem carbethopendecinia, borové kyseliny nebo tinktury světlíku lékařského. Některé přípravky obsahují i kombinaci těchto účinných látek a mohou se používat i k odstranění cizích těles z povrchu oka průplachem,“ říká k možnostem léčby  Mgr. Michaela Bažantová.
K ošetření suchého oka je možné využít přípravky, které zajistí tvorbu ochranného filmu. Ty jsou k dostání bez lékařského předpisu a zpravidla nezpůsobují vedlejší účinky. „V lékárnách je k dispozici velký výběr umělých slz, jež se dělí dle konzistence a složení. Od očních kapek s deriváty celulózy, které mají schopnost vázat vodu, až po oční gely, které na oku vydrží déle a po kontaktu s ním se přeměňují v tekutinu. Obecně jsou nejběžnější přípravky s hypromelózou, polyvidonem nebo carbomerem, ale každý pacient má své specifické požadavky, například kvůli nošení kontaktních čoček nebo kvůli přecitlivělosti na konzervační látky,“ nastiňuje možné alternativy léčby suchého oka Mgr. Michaela Bažantová.
 
          „Oční přípravky mají jednu zvláštnost: musí být sterilní, aby oku naopak neuškodily. Proto je možné je používat po otevření pouze po omezenou dobu. Nikdy nepoužívejte oční přípravky po uplynutí této doby nebo pokud si nejste jisti, jak dlouho jsou kapky otevřené. Místo pomoci byste si mohli přivodit infekci,“ upozorňuje závěrem Mgr. Aleš Krebs, Ph.D.
 
            Praktické rady získají pacienti v lékárně. Během letní dovolené mohou tu nejbližší vyhledat i pomocí aplikace ČLnK nesoucí název Lékárny v ČR. Podrobné informace nejen o syndromu suchého oka jsou k dispozici také na pacientském webu www.lekarnickekapky.cz.
 
CLnK_Oci-dostavaji-v-lete-zabrat_jak-na-prevenci-i-peci_1.jpg







Tisková zpráva ke stažení ZDE.

Foto_1
Foto_2
Foto_3
Foto_4
 
Česká lékárnická komora je samosprávná nepolitická stavovská organizace sdružující lékárníky. Byla zřízena zákonem ČNR č. 220/1991 Sb., o České lékařské komoře, České stomatologické komoře a České lékárnické komoře. Její ustavující sjezd se uskutečnil
28. - 29. září 1991.
 
Česká lékárnická komora dbá, aby její členové vykonávali své povolání odborně, v souladu s jeho etikou a způsobem stanoveným zákony a řády komory. Zaručuje odbornost svých členů a potvrzuje splnění podmínek k výkonu lékárnického povolání. Posuzuje a hájí práva a profesní zájmy svých členů, stejně tak chrání jejich profesní čest.

Sdílet článek:

Související články

  • Tradiční Den lékáren mapuje profesní cestu farmaceutů. Letos veřejnosti přiblíží systém celoživotního vzdělávání

    Tradiční Den lékáren mapuje profesní cestu farmaceutů. Letos veřejnosti přiblíží systém celoživotního vzdělávání

    Česká lékárnická komora pořádá ve čtvrtek 20. června tradiční Den lékáren, tentokrát na téma „Farmaceut, profesionál po celý život”. Cílem letošního ročníku je zdůraznit celoživotní vzdělávání, které je pro farmaceuty povinné. Farmacie je velmi moderní a rychle se vyvíjející obor, neustále jsou objevovány nové léky a vědecké poznatky o nich. Farmaceuti si proto musí doplňovat vzdělání, aby mohli poskytovat pacientům tu nejlepší péči. Doprovodné aktivity budou probíhat po celý týden od 17. do 21. června ve více než 1 288 lékárnách po celé České republice.

  • Onemocnění, které nebolí. S vysokým krevním tlakem se celosvětově léčí miliarda pacientů. Nechat si ho změřit mohou pacienti i v lékárnách

    Onemocnění, které nebolí. S vysokým krevním tlakem se celosvětově léčí miliarda pacientů. Nechat si ho změřit mohou pacienti i v lékárnách

    Arteriální hypertenze znamená dlouhodobě vysokou hodnotu krevního tlaku. Příznaky jsou nenápadné a často skryté, proto se onemocnění někdy přezdívá „tichý zabiják“. Vysoký krevní tlak přispívá ke vzniku srdečních onemocnění, mozkové mrtvici a v nejvážnějších případech může vést i k úmrtí.

  • Preventivní screening diabetu poskytuje 130 lékáren po celé České republice

    Preventivní screening diabetu poskytuje 130 lékáren po celé České republice

    Za třicet let bude na světě více než miliarda diabetiků[1]. Data poukazují také na fakt, že diabetes je jednou z deseti nejčastějších příčin úmrtí nebo dalších zdravotních komplikací[2]. V neděli 14. dubna si připomínáme Světový den monitoringu diabetu. Právě sledování hladiny cukru v krvi má zásadní význam pro včasné odhalení nemoci a pro zlepšení kvality života diabetiků. Díky prevenci se dá předejít řadě závažných zdravotních komplikací, jako je onemocnění oční sítnice, nervů nebo srdce. S prevencí diabetu vám pomohou i vyškolení lékárníci. Ve specializovaných lékárnách můžete totiž absolvovat preventivní screening nemoci.