Systém ověřování pravosti léků provází velké komplikace. Doporučení ČLnK: po zhodnocení rizik je pro lékárníky nadále prioritou pacient a jeho léčba, až poté evropské nařízení
Pacient bude pro lékárníky na prvním místě i po devátém únoru
Pouhých pár dnů před začátkem ověřování podle lékárníků reálně hrozí, že bude velké množství balení léčivých přípravků neověřitelných. Nikoli však z důvodu výskytu padělků, proti kterým je nová legislativa namířena, ale především kvůli nesplnění povinnosti části výrobců nahrát identifikátory balení léčivých přípravků do systému včas. ČLnK zdůrazňuje, že pokud k této situaci dojde, zájem na zajištění léčby pacientů bude lékárníky nadřazen striktnímu dodržování nové legislativy.
„Představenstvo ČLnK již koncem ledna doporučilo svým členům a provozovatelům lékáren, aby v případě, že po 9. únoru bude neověřitelné takové množství léčivých přípravků, že bude ohrožen přístup pacientů k léčbě, upřednostnili zájem pacientů před povinnostmi vyplývajícími z nařízení FMD. Pacientům by měla být vydána i balení, která se nepodaří ověřit,“ vyzývá prezident ČLnK PharmDr. Lubomír Chudoba s tím, že zdraví pacientů je mnohonásobně důležitější než vyhovění nefunkčnímu systému ověřování.
ČLnK se obává, že ověřování pravosti léků bude v prvních dnech a týdnech náročné a chaotické. „Doba potřebná pro výdej se s největší pravděpodobností prodlouží a v lékárnách se mohou tvořit fronty. Lékárníci však za možné komplikace nemohou,“ upozorňuje prezident ČLnK PharmDr. Lubomír Chudoba.
Chybová hlášení v desítkách procent případů
Lékárníci na základě dosavadních zkušeností z praxe odhadují, že serializovaných léčivých přípravků – těch, které jsou opatřeny povinnými ochrannými prvky – je méně než čtvrtina. Samotné označení jedinečným identifikátorem a prostředkem k ověření manipulace s obalem však nezajišťuje úspěšné ověření. V lékárně Fakultní nemocnice u Sv. Anny v Brně otestovali lékárníci dne 30. ledna celkem 42 balení léků. „K pozitivnímu ověření došlo ve 27 případech, u zbývajících 15, tj. u více než třetiny, došlo k nahlášení chyby. Lékárník by tedy tyto přípravky dle nové legislativy nesměl vydat,“ popisuje současnou situaci viceprezident ČLnK Mgr. Aleš Krebs, Ph.D. a dodává: „V českých lékárnách se doposud nikdy padělané léky neobjevily, a přesto tato chybná hlášení naznačují, že by se o padělek jednat mohlo. Přitom jde pouze o nepřipravenost výrobců léčiv.“
Léčivé přípravky řady výrobců nejsou ověřování přizpůsobeny. Podle předběžných odhadů se mohou chybová hlášení vyskytovat v desítkách procent případů. „Jedna z farmaceutických společností například Komoru informovala, že léčivé přípravky opatřila povinnými ochrannými prvky, avšak nezvládne do 9. února nahrát informace o lécích do příslušné databáze tudíž nepůjdou ověřit,“ poukazuje na příklad z nedávné praxe viceprezident ČLnK Mgr. Aleš Krebs, Ph.D., s tím, že pokud lékárník takový přípravek zkusí ověřit, vznikne chybové hlášení upozorňující na padělek, i když je od etablovaného a důvěryhodného výrobce deklarováno, že léky jsou zcela v pořádku. „I když pacienti obdrží v danou chvíli neověřitelný lék, mohou si být jisti jeho pravostí. Distribuční řetězec v České republice je navíc v tomto směru naprosto bezpečný a padělky se v něm nikdy nevyskytly,“ dodává viceprezident ČLnK Mgr. Aleš Krebs, Ph.D.
Odložení sankcí je krok správným směrem
Pokud jde o některá ustanovení protipadělkové novely, ČLnK sehrála v legislativním procesu významnou roli, když prosadila některé důležité úpravy. „Díky vytrvalé komunikaci s poslanci, účasti v připomínkových řízeních a přípravě pozměňovacích návrhů se podařilo prosadit snížení sazeb pokut a posun účinnosti kritických přestupků na 1. 1. 2020. Tyto změny se v současné situaci ukazují jako klíčové. Bez nich by nebylo možné zajistit pro naše pacienty všechny léky. Důležité bylo také zahrnutí povinnosti distribuce přijímat zpět neověřitelné léčivé přípravky,“ popisuje Mgr. Michaela Bažantová, tisková mluvčí ČLnK a zdůrazňuje, že Česká lékárnická komora bude nadále usilovat o podstatnější snížení pokut a zkrácení doby pro vrácení neověřitelného léku zpět distribuci.
Náklady lékáren musí být proplaceny.
Protipadělková novela je jednou z nejzásadnějších legislativních změn posledních let v segmentu lékárenství. Do příprav a splnění všech požadavků investovaly jednotlivé lékárny statisíce korun. „Nový systém zákonitě znamená vyšší náklady, pořizovací i ty spojené s následným provozem. Ověřování pravosti léčiv přináší na práci lékárníků obrovské administrativní nároky,“ komentuje finanční náročnost prezident ČLnK PharmDr. Lubomír Chudoba s odkazem na analýzu, která vyčíslila celkové náklady lékáren na více než 600 milionů korun jen v prvním roce. „Lékárníci se zvládnou novému systému přizpůsobit, nové časově i finančně náročné povinnosti jim ale musí být kompenzovány,“ uzavírá prezident ČLnK PharmDr. Lubomír Chudoba
Česká lékárnická komora je samosprávná nepolitická stavovská organizace sdružující lékárníky. Byla zřízena zákonem ČNR č. 220/1991 Sb., o České lékařské komoře, České stomatologické komoře a České lékárnické komoře. Její ustavující sjezd se uskutečnil 28. - 29. září 1991.
Česká lékárnická komora dbá, aby její členové vykonávali své povolání odborně, v souladu s jeho etikou a způsobem stanoveným zákony a řády komory. Zaručuje odbornost svých členů a potvrzuje splnění podmínek k výkonu lékárnického povolání. Posuzuje a hájí práva a profesní zájmy svých členů, stejně tak chrání jejich profesní čest.
Prezentace ke stažení ZDE
Tisková zpráva ke stažení ZDE
Související články
Nesprávné užívání antibiotik ohrožuje každého z nás. Na rizika antibiotické rezistence upozorňují i farmaceuti
I v letošním roce Česká lékárnická komora podporuje Evropský antibiotický den, který připadá na 18. listopad, jehož téma je „Antibiotická rezistence je neviditelná, ale pacienti ne“. Antibiotická rezistence totiž v posledních letech představuje čím dál závažnější problém, který trápí pacienty i lékaře. Téma připomíná také Světový antibiotický týden probíhající od 18. do 24. listopadu. Farmaceuti proto chtějí veřejnost edukovat o tom, jak správně s antibiotickými přípravky zacházet, aby se riziko antibiotické rezistence nezvyšovalo.
Lékárníci usilují o zachování jedinečných lékáren v menších obcích a připravují se na změny systému započitatelných doplatků
Dnes se konal 33. sjezd delegátů České lékárnické komory. Jedná se o pravidelnou akci, na které každý rok projednávají delegáti komory další směřování a cíle, kterých chce stavovská organizace lékárníků dosáhnout.
Farmaceuti mají na starost široké spektrum povinností. Jejich význam připomíná Světový den lékárníků
I letos slaví Česká lékárnická komora Světový den lékárníků. Připadá na 25. září, den, kdy byla v roce 1912 v nizozemském Haagu založena Mezinárodní farmaceutická federace. Jeho cílem je upozornit na nezastupitelnou roli lékárníků a lékárenské péče ve farmakoterapii i zdravotnictví.