ČLnK ke včerejšímu výpadku centrálního úložiště eReceptů: Tentokrát to bylo „jen“ půl hodiny. Příště to může být půl dne, půl týdne či půl měsíce, kdy lékárníci nebudou moct vydat pacientům jejich léky? ČLnK požaduje, aby byl tento problém řešen novelizací zákona  o léčivech

ČLnK ke včerejšímu výpadku centrálního úložiště eReceptů: Tentokrát to bylo „jen“ půl hodiny. Příště to může být půl dne, půl týdne či půl měsíce, kdy lékárníci nebudou moct vydat pacientům jejich léky? ČLnK požaduje, aby byl tento problém řešen novelizací zákona o léčivech

Pokud dojde k výpadku centrálního úložiště elektronických receptů, nemůže podle zákona […]
Pokud dojde k výpadku centrálního úložiště elektronických receptů, nemůže podle zákona lékárník pacientovi vydat léky na předpis. Podle České lékárnické komory (ČLnK) takový postup omezuje nejen lékárníky, ale zejména pacienty, kteří musí na svůj lék počkat do doby, než systém opět naskočí. Tento systémový nedostatek, který vede ke krizovým situacím, může být podle Komory řešen změnou v zákonu o léčivech. Ten totiž v současné podobě možnost vydávání léčivých přípravků během výpadku centrálního úložiště eReceptů vůbec nezohledňuje.
 
Praha, 6. září 2018 – K výpadku centrálního úložiště eReceptů došlo naposledy ve středu 5. 9. 2018 dopoledne, kdy nebylo možné na nejméně 35 minut vydat léky na předpis v lékárnách v celé ČR: „V časovém rozmezí 9:55 až 10:30 jsme zaznamenali centrální výpadek, který znemožnil pacientům přístup k elektronicky předepsaným léčivým přípravkům. Jednalo se o nejvíce exponovanou část dne, pacientům proto nemohly být vydány léky na tisíce eReceptů. Takový hazard s lidským zdravím se již nesmí opakovat,“ důrazně sdělil ke včerejšímu výpadku centrálního úložiště PharmDr. Lubomír Chudoba, prezident ČLnK.
 
Předchozí dva dny se SÚKL potýkal s chybami u QR kódů, dnes testováním zablokoval na 30 minut centrální úložiště a výdej léků pro pacienty
 
Centrální úložiště provozuje Státní ústav pro kontrolu léčiv, který se tento týden potýká již s druhým závažným problémem týkajícím se eReceptů. Po spuštění nové formy identifikátoru eReceptu z QR kódu z odkazu v SMS docházelo během pondělního dne a úterního dopoledne k chybám při generování QR kódů, které následně zobrazovaly úplně jiné léky patřící jiným pacientům. Ve středu se pacienti ke svým lékům nemohli dostat z jiného důvodu.
SÚKL středeční výpadek centrálního úložiště vysvětlil údajnou realizací bezpečnostních testů ověřujících odolnost systému s ohledem na počet neúspěšných přihlášení (simulace hackerského útoku). „Bezpečnost systému je důležitá, ale testování nesmí ohrozit poskytování lékárenské péče a výdej předepsaných léků. Pacientům ve frontě v lékárně jsme nemohli jejich léky ani vydat, ani sdělit, jak dlouho takové testování potrvá a zda se tedy ke svým lékům v ten samý den vůbec dostanou, protože jsme to od SÚKL nevěděli,“ shrnuje výtky lékárníků Mgr. Michaela Bažantová, tisková mluvčí ČLnK. Lékárníci požadují, aby se tato situace již neopakovala.
 
Lékař může recept při výpadku centrálního úložiště předepsat, lékárník léky vydat ne. Změnit to může novela zákona
 
Řešením, které navrhuje Česká lékárnická komora je změna zákona o léčivech, jehož novela se v posledních dnech formuluje: „Lékárníci by měli dostat možnost lék vydat i během výpadku. Funguje to tak i u lékařů, kteří v případě výpadku centrálního úložiště eReceptů mohou napsat recept papírový. Stejně tak by měl mít lékárník možnost vydat léky i bez dostupného úložiště, pokud disponuje informací o tom, co bylo pacientovi předepsáno,“ vysvětluje Mgr. Aleš Krebs, Ph.D., viceprezident ČLnK.
 
Lékárny v jejich činnosti neomezují jen výpadky centrálního úložiště: „Problémy nastávají i při výpadku připojení k internetu, při plánovaných opravách či odstávkách sítě. To, že nejde internetové připojení, se nesmí odrážet na možnosti vydat pacientovi lék. Proto požadujeme, aby mohli lékárníci vydat pacientovi lék i ve chvílích, kdy není možné se z objektivního důvodu připojit do centrálního úložiště eReceptů,“ upřesňuje Mgr. Aleš Krebs, Ph.D.
        
 
 Pro další informace:
PharmDr. Lubomír Chudoba, prezident ČLnK: +420 734 682 233, chudoba@lekarnici.cz
Mgr. Aleš Krebs, Ph.D., viceprezident ČLnK:   +420 603 796 826, krebs@lekarnici.cz
Mgr. Michaela Bažantová, tisková mluvčí ČLnK: +420 776 365 213, bazantova@lekarnici.cz

Tiskovou zprávu naleznete ZDE

Sdílet článek:

Související články

  • Tradiční Den lékáren mapuje profesní cestu farmaceutů. Letos veřejnosti přiblíží systém celoživotního vzdělávání

    Tradiční Den lékáren mapuje profesní cestu farmaceutů. Letos veřejnosti přiblíží systém celoživotního vzdělávání

    Česká lékárnická komora pořádá ve čtvrtek 20. června tradiční Den lékáren, tentokrát na téma „Farmaceut, profesionál po celý život”. Cílem letošního ročníku je zdůraznit celoživotní vzdělávání, které je pro farmaceuty povinné. Farmacie je velmi moderní a rychle se vyvíjející obor, neustále jsou objevovány nové léky a vědecké poznatky o nich. Farmaceuti si proto musí doplňovat vzdělání, aby mohli poskytovat pacientům tu nejlepší péči. Doprovodné aktivity budou probíhat po celý týden od 17. do 21. června ve více než 1 288 lékárnách po celé České republice.

  • Onemocnění, které nebolí. S vysokým krevním tlakem se celosvětově léčí miliarda pacientů. Nechat si ho změřit mohou pacienti i v lékárnách

    Onemocnění, které nebolí. S vysokým krevním tlakem se celosvětově léčí miliarda pacientů. Nechat si ho změřit mohou pacienti i v lékárnách

    Arteriální hypertenze znamená dlouhodobě vysokou hodnotu krevního tlaku. Příznaky jsou nenápadné a často skryté, proto se onemocnění někdy přezdívá „tichý zabiják“. Vysoký krevní tlak přispívá ke vzniku srdečních onemocnění, mozkové mrtvici a v nejvážnějších případech může vést i k úmrtí.

  • Preventivní screening diabetu poskytuje 130 lékáren po celé České republice

    Preventivní screening diabetu poskytuje 130 lékáren po celé České republice

    Za třicet let bude na světě více než miliarda diabetiků[1]. Data poukazují také na fakt, že diabetes je jednou z deseti nejčastějších příčin úmrtí nebo dalších zdravotních komplikací[2]. V neděli 14. dubna si připomínáme Světový den monitoringu diabetu. Právě sledování hladiny cukru v krvi má zásadní význam pro včasné odhalení nemoci a pro zlepšení kvality života diabetiků. Díky prevenci se dá předejít řadě závažných zdravotních komplikací, jako je onemocnění oční sítnice, nervů nebo srdce. S prevencí diabetu vám pomohou i vyškolení lékárníci. Ve specializovaných lékárnách můžete totiž absolvovat preventivní screening nemoci.