Nebojte se zachránit život. První pomocí vás v září provede  i váš lékárník

Nebojte se zachránit život. První pomocí vás v září provede i váš lékárník

Tisková zpráva ČLnK ze dne 30.8.2018
Každý rok se druhou sobotu v září koná Světový den první pomoci. Letos podruhé se do něj v rámci kampaně „Nebojte se zachránit život“ zapojí lékárníci po celém Česku. V týdnu od 3. do 9. září 2018 si mohou zájemci ve vybraných lékárnách osvojit základy první pomoci, kterou bohužel nemalá část populace neumí v případě krizové situace použít. Osvěta bude zaměřena jak na postupy první pomoci u dospělých, tak i u dětí. V lékárnách bude veřejnosti k dispozici zdarma praktická brožurka s radami o způsobu poskytování první pomoci, kterou si mohou lidé odnést domů a prostudovat si ji i s dalšími členy rodiny. Brožurku by si měli lidé uložit na dobře dostupném místě (v autě, k domácí lékárničce, atd.) a v kritickém momentu ji při záchraně života využít.

          Praha, 30. srpna 2018 – Podle statistik Ústavu zdravotnictví a statistiky (ÚZIS) provedla záchranná služba za rok 2016 celkem 5 011 resuscitací. „S náhlým kolapsem člověka se může setkat každý z nás, a je to právě reakce zachránce, která rozhodne nejen o přežití pacienta, ale i o kvalitě jeho dalšího života. Při život ohrožujících stavech jde doslova o každou vteřinu, zachránce nemůže ztrácet čas váháním či hledáním správného postupu první pomoci. Měl by znát základní pravidla, jak nejlépe postupovat, aby postiženému pomohl a zároveň neohrozil další osoby, včetně sebe. Široké veřejnosti mohou s osvojením základů první pomoci poradit právě lékárníci v rámci kampaně Nebojte se zachránit život,“ uvádí ke kampani PharmDr. Lubomír Chudoba, prezident České lékárnické komory.

          Česká lékárnická komora (ČLnK) ve spolupráci se společností Teva Pharmaceuticals CR věnují letošní kampaň s názvem „Nebojte se zachránit život“ osvětě v poskytování první pomoci u dospělých i u dětí. Farmaceuti ve více než 500 lékárnách po celé ČR zájemcům poradí, jaké zásady si osvojit a jak při záchraně prakticky postupovat: „Lékárníci patří mezi zdravotnická povolání, první pomoc je tedy součástí jejich pregraduálního i postgraduálního vzdělávání. Nechat si od nich vysvětlit základy první pomoci je podle mě skvělá příležitost, jak se zdarma naučit zachránit to nejcennější, co máme - život,“ upřesňuje viceprezident ČLnK Mgr. Aleš Krebs, Ph.D. V lékárnách bude veřejnosti k dispozici zdarma praktická brožurka, ve které jsou popsány první kroky při záchraně života - tedy jak vyhodnotit situaci a myslet na vlastní bezpečí, a jak správně postupovat při kompresi hrudníku a umělém dýchání.

       O tom, jak je důležité umět zachránit život, hovoří i MUDr. Jiří Pokorný, Ph.D., lékař se specializací anesteziologie-resuscitace a urgentní medicína, který je zároveň také odborným lektorem se zaměřením na poskytování neodkladné péče: „Podle zákona máte povinnost poskytnout první pomoc, pokud u toho nebude přímo ohrožen váš život. Poskytnout ji, a to včetně kardiopulmonální resuscitace, není příliš složité, zvláště pokud máte základní teoretické znalosti a ovládáte několik resuscitačních dovedností. Díky telefonicky asistované resuscitaci, kdy operátor/ka zdravotnické záchranné služby zachráncům radí, mohou dnes zachránit život i občané, kteří o poskytování první pomoci nevědí vůbec nic. Dle mého názoru by měla první pomoc patřit k základnímu vzdělání člověka, protože nikdy nevíme, kdy budeme i my sami potřebovat pomoc někoho jiného.“ Veřejnosti je volně k dispozici edukační video s názornými ukázkami první pomoci, kterou provádí MUDr. Jiří Pokorný, Ph.D. Video vzniklo za podpory společnosti Teva Pharmaceuticals CR.

        Praktické rady k první pomoci během různých krizových situací naleznete také na pacientském webu  www.lekarnickekapky.cz  v sekci „Nebojte se zachránit život″. Web obsahuje několik článků popisujících život ohrožující situace i způsob jejich řešení. Kromě první pomoci při autonehodě či zástavě srdce, jsou zde například i články věnované první pomoci při popáleninách, otravě oxidem uhelnatým nebo při otravě jedovatými houbami.
Seznam lékáren zapojených do kampaně „Nebojte se zachránit život″ naleznete na stránce: https://lekarnici.cz/seznam-lekaren-a-lekarniku/.
 



Česká lékárnická komora je samosprávná nepolitická stavovská organizace sdružující lékárníky. Byla zřízena zákonem ČNR č. 220/1991 Sb., o České lékařské komoře, České stomatologické komoře a České lékárnické komoře. Její ustavující sjezd se uskutečnil 28. - 29. září 1991.
 
Česká lékárnická komora dbá, aby její členové vykonávali své povolání odborně, v souladu s jeho etikou a způsobem stanoveným zákony a řády komory. Zaručuje odbornost svých členů a potvrzuje splnění podmínek k výkonu lékárnického povolání. Posuzuje a hájí práva a profesní zájmy svých členů, stejně tak chrání jejich profesní čest.
 


Pro další informace, prosím, kontaktuje:
 
PharmDr. Lubomír Chudoba, prezident ČLnK:            +420 734 682 233, chudoba@lekarnici.cz
Mgr. Aleš Krebs, Ph.D., viceprezident ČLnK:               +420 603 796 826, krebs@lekarnici.cz
Mgr. Michaela Bažantová, tisková mluvčí ČLnK:          +420 776 365 213, bazantova@lekarnici.cz
 
Ing. Beáta Melichová, Communication & PR Specialist, Teva Pharmaceuticals CR: +421 918 710 981, beata.melichova@teva.sk

Sdílet článek:

Související články

  • Tradiční Den lékáren mapuje profesní cestu farmaceutů. Letos veřejnosti přiblíží systém celoživotního vzdělávání

    Tradiční Den lékáren mapuje profesní cestu farmaceutů. Letos veřejnosti přiblíží systém celoživotního vzdělávání

    Česká lékárnická komora pořádá ve čtvrtek 20. června tradiční Den lékáren, tentokrát na téma „Farmaceut, profesionál po celý život”. Cílem letošního ročníku je zdůraznit celoživotní vzdělávání, které je pro farmaceuty povinné. Farmacie je velmi moderní a rychle se vyvíjející obor, neustále jsou objevovány nové léky a vědecké poznatky o nich. Farmaceuti si proto musí doplňovat vzdělání, aby mohli poskytovat pacientům tu nejlepší péči. Doprovodné aktivity budou probíhat po celý týden od 17. do 21. června ve více než 1 288 lékárnách po celé České republice.

  • Onemocnění, které nebolí. S vysokým krevním tlakem se celosvětově léčí miliarda pacientů. Nechat si ho změřit mohou pacienti i v lékárnách

    Onemocnění, které nebolí. S vysokým krevním tlakem se celosvětově léčí miliarda pacientů. Nechat si ho změřit mohou pacienti i v lékárnách

    Arteriální hypertenze znamená dlouhodobě vysokou hodnotu krevního tlaku. Příznaky jsou nenápadné a často skryté, proto se onemocnění někdy přezdívá „tichý zabiják“. Vysoký krevní tlak přispívá ke vzniku srdečních onemocnění, mozkové mrtvici a v nejvážnějších případech může vést i k úmrtí.

  • Preventivní screening diabetu poskytuje 130 lékáren po celé České republice

    Preventivní screening diabetu poskytuje 130 lékáren po celé České republice

    Za třicet let bude na světě více než miliarda diabetiků[1]. Data poukazují také na fakt, že diabetes je jednou z deseti nejčastějších příčin úmrtí nebo dalších zdravotních komplikací[2]. V neděli 14. dubna si připomínáme Světový den monitoringu diabetu. Právě sledování hladiny cukru v krvi má zásadní význam pro včasné odhalení nemoci a pro zlepšení kvality života diabetiků. Díky prevenci se dá předejít řadě závažných zdravotních komplikací, jako je onemocnění oční sítnice, nervů nebo srdce. S prevencí diabetu vám pomohou i vyškolení lékárníci. Ve specializovaných lékárnách můžete totiž absolvovat preventivní screening nemoci.