Českým pacientům se opakovaně nedostává část léků. Jen v první půlce července chybělo 170 druhů léčiv

Českým pacientům se opakovaně nedostává část léků. Jen v první půlce července chybělo 170 druhů léčiv

Česká republika se dlouhodobě potýká s výpadky či nedostatkem léků. Problémy s jejich […]
Česká republika se dlouhodobě potýká s výpadky či nedostatkem léků. Problémy s jejich nedostupností v soukromých lékárnách také způsobuje monopolizace distribuce léků nebo rozdílné nákupní ceny pro jednotlivé lékárny. Podle lékárníků dále přetrvává reexport neboli přeprodávání léků distributorem léčiv do zahraničí. Tomu se snaží zabránit Česká lékárnická komora (ČLnK), která požaduje účinné legislativní opatření, včetně zpřísnění pravidel pro legální vývoz léků z ČR.
 
Praha  23. července – Některé léky dodané do České republiky jsou přeprodávány dále do ciziny, protože ceny léků u nás jsou v porovnání se zahraničím nízké. Některé léky od téhož výrobce stojí např. v Německu nebo Dánsku až několikanásobně. Česko ale bojuje i s nelegálním reexportem. Česká lékárnická komora (ČLnK), proto požaduje legislativní zpřísnění, protože současná pravidla jsou evidentně neúčinná. Komora nyní bude pravidelně každých čtrnáct dní zveřejňovat aktuální seznam hlášení o výpadcích léků přímo z lékáren.
 
„Hlášení o výpadcích léků zejména v menších lékárnách vnímáme velmi vážně. Podněty dostáváme nejen od lékárníků, ale i od samotných pacientů. Některé lékárny začaly podávat předžalobní výzvy na distributory, případně se obracejí na soud. To je ale bohužel v podmínkách ČR proces, který do pravomocného rozhodnutí trvá dlouhé roky. Pacienti ale čekat nemohou, lékařem předepsané léky musí začít užívat bez prodlení. A ze zákona má každý občan právo na svobodný výběr lékárny s možností vyzvednout si léky v místě svého pracoviště nebo bydliště. Proto i za situace, kdy je konkrétní lék pouze lokálně nedostupný, je zákon porušován,“ upozorňuje PharmDr. Lubomír Chudoba, prezident ČLnK.
 
Za první polovinu července zaslali lékárníci ze všech regionů prvních 99 hlášení svědčících o nemožnosti objednat konkrétní léky. Celkem se jednalo o 170 druhů léků.
Nejčastěji chyběl Ercefuryl, lék na akutní průjem, Vasocardin na vysoký tlak, antibiotika Ospen a Doxybene či lék na léčbu prostaty Duodart. Chyběla také vakcína Havrix Junior, která nemá v ČR jinou adekvátní náhradu.
seznam-(1).png

Česká lékárnická komora je samosprávná nepolitická stavovská organizace sdružující lékárníky. Byla zřízena zákonem ČNR č. 220/1991 Sb., o České lékařské komoře, České stomatologické komoře a České lékárnické komoře. Její ustavující sjezd se uskutečnil 28. - 29. září 1991.
 
Česká lékárnická komora dbá, aby její členové vykonávali své povolání odborně, v souladu s jeho etikou a způsobem stanoveným zákony a řády komory. Zaručuje odbornost svých členů a potvrzuje splnění podmínek k výkonu lékárnického povolání. Posuzuje a hájí práva a profesní zájmy svých členů, stejně tak chrání jejich profesní čest.
 
 
 Tisková zpráva - PDF
 
 
 
 
 

Sdílet článek:

Související články

  • Tradiční Den lékáren mapuje profesní cestu farmaceutů. Letos veřejnosti přiblíží systém celoživotního vzdělávání

    Tradiční Den lékáren mapuje profesní cestu farmaceutů. Letos veřejnosti přiblíží systém celoživotního vzdělávání

    Česká lékárnická komora pořádá ve čtvrtek 20. června tradiční Den lékáren, tentokrát na téma „Farmaceut, profesionál po celý život”. Cílem letošního ročníku je zdůraznit celoživotní vzdělávání, které je pro farmaceuty povinné. Farmacie je velmi moderní a rychle se vyvíjející obor, neustále jsou objevovány nové léky a vědecké poznatky o nich. Farmaceuti si proto musí doplňovat vzdělání, aby mohli poskytovat pacientům tu nejlepší péči. Doprovodné aktivity budou probíhat po celý týden od 17. do 21. června ve více než 1 288 lékárnách po celé České republice.

  • Onemocnění, které nebolí. S vysokým krevním tlakem se celosvětově léčí miliarda pacientů. Nechat si ho změřit mohou pacienti i v lékárnách

    Onemocnění, které nebolí. S vysokým krevním tlakem se celosvětově léčí miliarda pacientů. Nechat si ho změřit mohou pacienti i v lékárnách

    Arteriální hypertenze znamená dlouhodobě vysokou hodnotu krevního tlaku. Příznaky jsou nenápadné a často skryté, proto se onemocnění někdy přezdívá „tichý zabiják“. Vysoký krevní tlak přispívá ke vzniku srdečních onemocnění, mozkové mrtvici a v nejvážnějších případech může vést i k úmrtí.

  • Preventivní screening diabetu poskytuje 130 lékáren po celé České republice

    Preventivní screening diabetu poskytuje 130 lékáren po celé České republice

    Za třicet let bude na světě více než miliarda diabetiků[1]. Data poukazují také na fakt, že diabetes je jednou z deseti nejčastějších příčin úmrtí nebo dalších zdravotních komplikací[2]. V neděli 14. dubna si připomínáme Světový den monitoringu diabetu. Právě sledování hladiny cukru v krvi má zásadní význam pro včasné odhalení nemoci a pro zlepšení kvality života diabetiků. Díky prevenci se dá předejít řadě závažných zdravotních komplikací, jako je onemocnění oční sítnice, nervů nebo srdce. S prevencí diabetu vám pomohou i vyškolení lékárníci. Ve specializovaných lékárnách můžete totiž absolvovat preventivní screening nemoci.