Lékárníci nemohli vydávat léky kvůli masivnímu výpadku spojení s centrálním úložištěm elektronických receptů
V pátek 9. března 2018 došlo k přerušení spojení mnoha lékáren s centrálním úložištěm elektronických receptů. Problémem nebyly místní výpadky internetového připojení ani nedostatky lékárenských programů. Nefunkčnost se totiž projevila v různých regionech a s různou intenzitou a délkou. Lékárníci požadují vysvětlení a nápravu.
Praha, 9. března 2018 – Obávaný výpadek ePreskripce postihl v dopoledních hodinách lékárny na celém území České republiky. Tímto výpadkem byla ohrožena zdravotní péče, protože lékárníci nemohli vydávat léky předepsané na elektronické recepty.
Lékárníci okamžitě po prvních náznacích výpadku aktivně hledali příčinu a snažili se kontaktovat Státní ústav pro kontrolu léčiv. Většina marně, na telefonní linky SÚKL se totiž nedovolali.
„Při masivním nárůstu stížností našich členů na nefunkčnost systému a s ohledem na nedostatečnou komunikaci ze strany Státního ústavu pro kontrolu léčiv jsme sami o problému informovali média,“ konstatuje PharmDr. Lubomír Chudoba, prezident České lékárnické komory. Poslední pracovní den tohoto týdne lékárníci nemohli v dopoledních hodinách vydat léky mnoha pacientům, včetně akutně nemocných, kteří potřebovali antibiotika.
Kromě lékárníků zaznamenali výpadek také předepisující lékaři. Ti mohou na aktuální situaci reagovat předepsáním listinného receptu. Lékárníci však na eRecept v případě výpadku centrálního úložiště vydat lék nemohou. Mnozí proto především z ohledu na své pacienty vyzvali své spádové lékaře k předepisování listinných receptů.
Česká lékárnická komora vyzývá Státní ústav pro kontrolu léčiv k zásadnímu zlepšení komunikace s lékárníky, lékaři i s veřejností v takto kritických situacích. „Není možné, abychom nebyli informováni o problému, kvůli kterému je ohrožena zdravotní péče. Nikdo nám nezvedal telefony a komunikace byla navázána víceméně až po odstranění závady,“ dodává prezident Chudoba.
Česká lékárnická komora požaduje vysvětlení takto masivního výpadku od zodpovědných institucí a nápravu komunikace Státního ústavu pro kontrolu léčiv s lékárníky. „V případě výpadku je potřeba mít k dispozici funkční záložní řešení, o kterém jsme připraveni s ministerstvem jednat,“ uzavírá Chudoba.
Pro další informace:
PharmDr. Lubomír Chudoba, prezident ČLnK: +420 734 682 233, chudoba@lekarnici.cz
Mgr. Aleš Krebs, Ph.D., viceprezident ČLnK: +420 603 796 826, krebs@lekarnici.cz
Mgr. Michaela Bažantová, tisková mluvčí ČLnK: +420 776 365 213, bazantova@lekarnici.cz
Tisková zpráva
Související články
Nesprávné užívání antibiotik ohrožuje každého z nás. Na rizika antibiotické rezistence upozorňují i farmaceuti
I v letošním roce Česká lékárnická komora podporuje Evropský antibiotický den, který připadá na 18. listopad, jehož téma je „Antibiotická rezistence je neviditelná, ale pacienti ne“. Antibiotická rezistence totiž v posledních letech představuje čím dál závažnější problém, který trápí pacienty i lékaře. Téma připomíná také Světový antibiotický týden probíhající od 18. do 24. listopadu. Farmaceuti proto chtějí veřejnost edukovat o tom, jak správně s antibiotickými přípravky zacházet, aby se riziko antibiotické rezistence nezvyšovalo.
Lékárníci usilují o zachování jedinečných lékáren v menších obcích a připravují se na změny systému započitatelných doplatků
Dnes se konal 33. sjezd delegátů České lékárnické komory. Jedná se o pravidelnou akci, na které každý rok projednávají delegáti komory další směřování a cíle, kterých chce stavovská organizace lékárníků dosáhnout.
Farmaceuti mají na starost široké spektrum povinností. Jejich význam připomíná Světový den lékárníků
I letos slaví Česká lékárnická komora Světový den lékárníků. Připadá na 25. září, den, kdy byla v roce 1912 v nizozemském Haagu založena Mezinárodní farmaceutická federace. Jeho cílem je upozornit na nezastupitelnou roli lékárníků a lékárenské péče ve farmakoterapii i zdravotnictví.