Léky ve všech lékárnách za stejných podmínek. Stejně jako v EU

Léky ve všech lékárnách za stejných podmínek. Stejně jako v EU

Tisková zpráva ČLnK ze dne 23. 4. 2016





Lékárníci z regionů celé republiky se v sobotu 23. 4. 2016 sešli, aby řešili budoucnost lékárenské péče v ČR. Z důvodu snižování úhrad pojišťoven dochází k jejímu výraznému podfinancování. Především proto v roce 2015 zaniklo 93 lékáren, zejména v malých obcích. Tento úbytek nemůže nijak nahradit ani 44 lékáren nově otevřených v nákupních centrech na okrajích velkých měst. Současně se pacientům dále zhoršila situace s dostupností mnoha léků.
 
Praha 24. dubna 2016 - Nedostupnost léků - časová, místní i finanční se stává celostátním problémem. Výsledkem snahy zdravotních pojišťoven o optimalizaci zdravotní péče v ČR cestou neustálého snižování úhrad za léky jsou doplatky pro pacienty a nedostatek léků - v důsledku jejich reexportů i vlivem sníženého zájmu výrobců léky do České republiky dovážet nebo je pro české pacienty vyrábět.
 
Lékárny, v první řadě ty z malých měst, nedostávají od pojišťoven dostatečně zaplaceno za lékárenskou péči, kterou poskytují svým pacientům lékárníci. Současně je na ně kladeno stále více požadavků, zejména ze strany státní správy. Propady úhrad pojišťoven tak znamenají často vyšší doplatky pro pacienty a současně zhoršení podmínek pro provoz a dostupnost lékáren, zejména v menších obcích. Důsledkem je zrušení provozu téměř padesáti lékáren v České republice v loňském roce a významné rozdíly v doplatcích na léky. Ty jsou součástí zdravotní péče a musí být dostupné všem pacientům za stejných podmínek.
 
 
Česká lékárnická komora proto přijala výzvu ministra zdravotnictví a připravila dříve avizovaný návrh změny odměňování, který spočívá v zavedení fixní částky za poskytovanou lékárenskou péči. Pro zajištění její rovné dostupnosti našim pacientům je uvedení této změny do praxe zcela nezbytné. Česká lékárnická komora je plně připravena spolupracovat na jejím zavedení do praxe, jak s ministerstvem zdravotnictví tak i zdravotními pojišťovnami.

PharmDr. Lubomír Chudoba, prezident ČLnK:        +420 734 682 233, chudoba@lekarnici.cz
Mgr. Aleš Krebs, Ph.D., viceprezident ČLnK:          +420 603 796 826, krebs@lekarnici.cz
Mgr. Michaela Bažantová, tisková mluvčí ČLnK:      +420 776 365 213, bazantova@lekarnici.cz


Tisková zpráva

Sdílet článek:

Související články

  • Tradiční Den lékáren mapuje profesní cestu farmaceutů. Letos veřejnosti přiblíží systém celoživotního vzdělávání

    Tradiční Den lékáren mapuje profesní cestu farmaceutů. Letos veřejnosti přiblíží systém celoživotního vzdělávání

    Česká lékárnická komora pořádá ve čtvrtek 20. června tradiční Den lékáren, tentokrát na téma „Farmaceut, profesionál po celý život”. Cílem letošního ročníku je zdůraznit celoživotní vzdělávání, které je pro farmaceuty povinné. Farmacie je velmi moderní a rychle se vyvíjející obor, neustále jsou objevovány nové léky a vědecké poznatky o nich. Farmaceuti si proto musí doplňovat vzdělání, aby mohli poskytovat pacientům tu nejlepší péči. Doprovodné aktivity budou probíhat po celý týden od 17. do 21. června ve více než 1 288 lékárnách po celé České republice.

  • Onemocnění, které nebolí. S vysokým krevním tlakem se celosvětově léčí miliarda pacientů. Nechat si ho změřit mohou pacienti i v lékárnách

    Onemocnění, které nebolí. S vysokým krevním tlakem se celosvětově léčí miliarda pacientů. Nechat si ho změřit mohou pacienti i v lékárnách

    Arteriální hypertenze znamená dlouhodobě vysokou hodnotu krevního tlaku. Příznaky jsou nenápadné a často skryté, proto se onemocnění někdy přezdívá „tichý zabiják“. Vysoký krevní tlak přispívá ke vzniku srdečních onemocnění, mozkové mrtvici a v nejvážnějších případech může vést i k úmrtí.

  • Preventivní screening diabetu poskytuje 130 lékáren po celé České republice

    Preventivní screening diabetu poskytuje 130 lékáren po celé České republice

    Za třicet let bude na světě více než miliarda diabetiků[1]. Data poukazují také na fakt, že diabetes je jednou z deseti nejčastějších příčin úmrtí nebo dalších zdravotních komplikací[2]. V neděli 14. dubna si připomínáme Světový den monitoringu diabetu. Právě sledování hladiny cukru v krvi má zásadní význam pro včasné odhalení nemoci a pro zlepšení kvality života diabetiků. Díky prevenci se dá předejít řadě závažných zdravotních komplikací, jako je onemocnění oční sítnice, nervů nebo srdce. S prevencí diabetu vám pomohou i vyškolení lékárníci. Ve specializovaných lékárnách můžete totiž absolvovat preventivní screening nemoci.