Lékárníci se opět zapojili do boje proti vzrůstající odolnosti bakterií vůči antibiotikům, letošním tématem je prevence před běžnými bakteriálními onemocněními

Lékárníci se opět zapojili do boje proti vzrůstající odolnosti bakterií vůči antibiotikům, letošním tématem je prevence před běžnými bakteriálními onemocněními

Antibiotika jsou léky, které působí specificky proti bakteriím a jsou lékařem předepisovány pouze na léčbu bakteriální infekce. V důsledku jejich nesprávného užívání se významně zvyšuje odolnost bakterií. Proto vyhlásila Evropská unie 18. listopad Evropským antibiotickým dnem. K této aktivitě se připojila i Česká lékárnická komora (ČLnK) a již pošesté uspořádala osvětovou akci Antibiotický týden v prostředí lékáren.


Praha, 13. listopadu 2015 - Ve dnech 16. - 22. listopadu 2015 se v lékárnách uskuteční šestý ročník akce Antibiotický týden v prostředí lékáren. Lékárníci tím přispívají k boji proti narůstající odolnosti bakterií vůči antibiotikům, cílem této osvětové kampaně je zvyšování povědomí pacientů o správném užívání antibiotik.

Kromě dospělých pacientů je informační kampaň opět zaměřena i na rodiče dětských pacientů. Rodičům vysvětlíme, kdy jsou pro jejich dítě antibiotika vhodná a kdy by naopak mohla uškodit a také jaká opatření a úpravy jídelníčku jsou při užívání antibiotik potřeba a jakým způsobem lze některým infekčním onemocněním předcházet. Prevence a posilování imunity je nejlepší cesta, jak se užívání antibiotik vyhnout.

Součástí kampaně je i průzkum mezi dospělými pacienty a rodiči dětí, kterým byla antibiotika předepsána. Dotazníkové šetření pomůže ke srovnání názorů českých pacientů v průběhu jednotlivých ročníků kampaně a tím k cílenější osvětě v oblasti užívání antibiotik. Rozvoj rezistence totiž nerespektuje hranice států.

Seznam lékáren zapojených do Antibiotického týdne, dotazníky a další materiály najdete na webech ČLnK www.lekarnici.cz a Lékárnické kapky.
 

Jak jsou na tom pacienti z pohledu předchozích ročníků?

Z výsledků loňského šetření vyplývá, že pouze 28 % dospělých respondentů nedělá nic speciálního pro zvýšení odolnosti organismu, u rodičů se jedná pouze o 15 %. Nejčastěji pacienti podporují svoji imunitu zvýšenou konzumací zeleniny a ovoce. Třetina dospělých a 46 % rodičů uvedlo, že užívají přípravky pro zvýšení imunity. Velkou rezervu však mají pacienti v nefarmakologických opatřeních, jako je cvičení, otužování nebo dostatečný spánek. Přitom právě prevence je vždy výhodnější než léčba již vzniklé nemoci.

Zapojte se i Vy, správné užívání antibiotik není otázkou jednotlivce, ale celé společnosti. Odolné mikroorganismy si totiž vzájemně předáváme.
 

Zdá se, že se čeští pacienti v užívání antibiotik během uplynulých ročníků v některých ohledech poučili – podle loňských výsledků se více než čtvrtina z nich domnívá, že antibiotika zabíjejí viry. Ještě v roce 2010 věřila tomuto omylu více než polovina dotázaných pacientů, loni "pouze" 29 %. Současně tři čtvrtiny pacientů (77 %) ví, že neopodstatněné užívání antibiotik vede ke snižování jejich účinnosti. Podle průzkumu se během posledních dvanácti měsíců léčila antibiotiky polovina dotazovaných, čtvrtina opakovaně. V České republice je výdej antibiotik vázán výhradně na lékařský předpis. Přesto se stále najde zhruba 8 % pacientů, kteří si „ordinují“ antibiotika sami ze zbylých zásob po předcházejícím onemocnění. Z dotazníků vyplývá, že čeští pacienti jsou při užívání antibiotik velmi disciplinovaní: 89 % je užívá po dobu určenou lékařem, pouze 10 % dospělých užívání ukončí po vymizení příznaků. Ekologicky příznivou zprávou je, že pouze 8 % dospělých se přiznalo k vyhazování nespotřebovaných antibiotik do komunálního odpadu. Polovina pacientů poctivě využívá celé balení a nic jim nezbude, 36 % vrátí antibiotika v lékárně nebo u lékaře. Najde se ovšem i 14 % dospělých, kteří si nespotřebovaná antibiotika schovají pro případnou potřebu. Velmi alarmující je však stále stav, kdy více než polovina pacientů po celou dobu užívání antibiotik nebo krátce po jeho začátku již znovu chodí do práce, s nedoléčeným onemocněním. Je to velmi rizikové nejen z pohledu možného vzniku rezistence, ale také s ohledem na další zdravotní komplikace způsobené nedokončenou léčbou, která zahrnuje i určitá režimová opatření.
 

Naprostá většina pacientů se shoduje, že od lékárníků dostává dostatečné a pochopitelné informace k užívání antibiotik. Zbývá už jen zdánlivá maličkost, aby tyto informace pacienti důsledně dodržovali a tím se, stejně jako lékárníci, přidali k boji proti vzniku rezistentních mikroorganismů. Je to jediná cesta, jak si i do budoucna uchovat účinná antibiotika.

PharmDr. Lubomír Chudoba, prezident ČLnK:        +420 724 130 383, chudoba@lekarnici.cz
Mgr. Aleš Krebs, Ph.D., viceprezident ČLnK:          +420 603 796 826, krebs@lekarnici.cz

Tisková zpráva

Sdílet článek:

Související články

  • Nesprávné užívání antibiotik ohrožuje každého z nás. Na rizika antibiotické rezistence upozorňují i farmaceuti

    Nesprávné užívání antibiotik ohrožuje každého z nás. Na rizika antibiotické rezistence upozorňují i farmaceuti

    I v letošním roce Česká lékárnická komora podporuje Evropský antibiotický den, který připadá na 18. listopad, jehož téma je „Antibiotická rezistence je neviditelná, ale pacienti ne“. Antibiotická rezistence totiž v posledních letech představuje čím dál závažnější problém, který trápí pacienty i lékaře. Téma připomíná také Světový antibiotický týden probíhající od 18. do 24. listopadu. Farmaceuti proto chtějí veřejnost edukovat o tom, jak správně s antibiotickými přípravky zacházet, aby se riziko antibiotické rezistence nezvyšovalo.

  • Lékárníci usilují o zachování jedinečných lékáren v menších obcích a připravují se na změny systému započitatelných doplatků

    Lékárníci usilují o zachování jedinečných lékáren v menších obcích a připravují se na změny systému započitatelných doplatků

    Dnes se konal 33. sjezd delegátů České lékárnické komory. Jedná se o pravidelnou akci, na které každý rok projednávají delegáti komory další směřování a cíle, kterých chce stavovská organizace lékárníků dosáhnout.

  • Farmaceuti mají na starost široké spektrum povinností. Jejich význam připomíná Světový den lékárníků

    Farmaceuti mají na starost široké spektrum povinností. Jejich význam připomíná Světový den lékárníků

    I letos slaví Česká lékárnická komora Světový den lékárníků. Připadá na 25. září, den, kdy byla v roce 1912 v nizozemském Haagu založena Mezinárodní farmaceutická federace. Jeho cílem je upozornit na nezastupitelnou roli lékárníků a lékárenské péče ve farmakoterapii i zdravotnictví.