Tisková zpráva sdružení Mladí lékárníci, o. s.
U většiny segmentů zdravotní péče dojde k mírnému nárůstu příjmů. Požadujeme, aby se tak stalo i u lékárníků, jejichž ohodnocení stagnuje v důsledku zhoršující se ekonomické situace zejména středních a menších veřejných lékáren. Mladí lékárníci nastoupili své odborné povolání s perspektivou řádného ohodnocení, přesto jsou v posledních letech vystaveni nepříznivému ekonomickému dopadu snižování jejich příjmů.
Při snižování nákladů na léky (revizích cen a úhrad) dochází k výraznému poklesu cen u léčivých přípravků běžně expedovaných ve veřejných lékárnách, což má negativní ekonomický dopad zejména díky špatnému nastavení odměňování lékárenské péče, odvozeného pouze od ceny vydávaných léčiv. Nechtěným a nežádoucím účinkem snižování nákladů za běžné léky je proto výrazné podhodnocení odborné lékárenské péče v lékárnách. Jediným možným řešením realizovatelným s platností od 1.1.2016 je kompenzace takového propadu cen ohodnocením signálního výkonu částkou 30 Kč za lékařský předpis. Tento krok považujeme za nutný pro zachování místně dostupné kvalitní lékárenské péče s věcnou i personální vybaveností lékáren. Dochází k omezování úvazků lékárníků v menších lékárnách, příjmy lékárníků v nich stagnují, a to při větší pracovní i administrativní zátěži.
Požadujeme zrušení limitace počtu lékárenských signálních výkonů ze strany zdravotních pojišťoven, neboť v lékárně nedochází k předepisování receptů, tedy ovlivnění celkového počtu lékařských předpisů.
Naše požadavky jsou v souladu se zprávou Mezinárodní farmaceutické federace, která konstatuje, že ve většině vyspělých zemích doznaly modely odměňování lékáren posun ke kombinaci marže, dispenzačního poplatku a finančních motivací za efektivitu a kvalitu služeb, případně i služeb placených formou kapitace (tj. na základě kmenových pacientů lékárny).
Odborná péče lékárníků není závislá na ceně léku.
PharmDr. Antonín Svoboda
Předseda sdružení Mladí Lékárníci, o.s.
Tisková zpráva
Související články
Nesprávné užívání antibiotik ohrožuje každého z nás. Na rizika antibiotické rezistence upozorňují i farmaceuti
I v letošním roce Česká lékárnická komora podporuje Evropský antibiotický den, který připadá na 18. listopad, jehož téma je „Antibiotická rezistence je neviditelná, ale pacienti ne“. Antibiotická rezistence totiž v posledních letech představuje čím dál závažnější problém, který trápí pacienty i lékaře. Téma připomíná také Světový antibiotický týden probíhající od 18. do 24. listopadu. Farmaceuti proto chtějí veřejnost edukovat o tom, jak správně s antibiotickými přípravky zacházet, aby se riziko antibiotické rezistence nezvyšovalo.
Lékárníci usilují o zachování jedinečných lékáren v menších obcích a připravují se na změny systému započitatelných doplatků
Dnes se konal 33. sjezd delegátů České lékárnické komory. Jedná se o pravidelnou akci, na které každý rok projednávají delegáti komory další směřování a cíle, kterých chce stavovská organizace lékárníků dosáhnout.
Farmaceuti mají na starost široké spektrum povinností. Jejich význam připomíná Světový den lékárníků
I letos slaví Česká lékárnická komora Světový den lékárníků. Připadá na 25. září, den, kdy byla v roce 1912 v nizozemském Haagu založena Mezinárodní farmaceutická federace. Jeho cílem je upozornit na nezastupitelnou roli lékárníků a lékárenské péče ve farmakoterapii i zdravotnictví.