Lékárníci požadují navýšení příjmů stejně jako lékaři a stomatologové

Lékárníci požadují navýšení příjmů stejně jako lékaři a stomatologové

Prezident České lékárnické komory se dnes, vzhledem k vážnosti stavu ekonomiky veřejných lékáren, obrátil na ministra zdravotnictví, na ředitele Všeobecné zdravotní pojišťovny a na viceprezidenta Svazu zdravotních pojišťoven ČR se žádostí o přípravu bezodkladného řešení.




V sobotu 19. září se v Brně uskutečnila porada předsedů okresních sdružení lékárníků, předsedů revizních komisí a čestných rad. Následoval ji sněm České lékárnické komory otevřený celé lékárnické obci.
 
Jedním z hlavních témat obou akcí byl způsob financování poskytované lékárenské péče, zejména veřejných lékáren a jejich zaměstnanců. V důsledku propadu příjmů lékáren jejich mzdy nejenže již několik let nerostou, v mnoha případech na rozdíl od jiných segmentů zdravotnictví a v rozporu s prohlášeními ministerstva zdravotnictví o příjmech zdravotníků dokonce klesají. Řešením je přechod na kombinovaný způsob financování lékárenské péče, který umožňuje na jedné straně snižovat náklady zdravotních pojišťoven na léky a současně zajistit odpovídající podmínky zdravotníkům. Podstatou tohoto systému je kombinace odměňování z obchodní přirážky a současně z výkonu za poskytnutou zdravotní péči.
 
Lékárníci znovu důrazně upozornili, že jim jako jediným zdravotníkům nebyla přiznána kompenzace zrušených regulačních poplatků v plné výši, což přispělo k propadu jejich příjmů v letošním roce, demonstrovaném na konkrétních datech z lékáren. Vyzvali proto ministerstvo zdravotnictví ke stanovení výše signálního výkonu pro příští rok na hodnotu 30 korun. Tento krok by měl být prvním směrem k oddělení závislosti příjmu lékárníka na ceně léčivých přípravků.
 
Představitelé České lékárnické komory, farmaceutických fakult, České farmaceutické společnosti JEP, sdružení Mladí lékárníci a provozovatelé lékáren podepsali v reakci na současnou situaci společné Memorandum o spolupráci lékáren a zdravotních pojišťoven, v němž vyzvali zdravotní pojišťovny a Ministerstvo zdravotnictví ČR k řešení hlavních témat a problémů českého lékárenství.



Pro další informace:
PharmDr. Lubomír Chudoba, prezident ČLnK:         +420 734 682 233, chudoba@lekarnici.cz
Mgr. Michal Hojný, viceprezident ČLnK:                   +420 606 649 180, hojny@lekarnici.cz
Mgr. Aleš Krebs, Ph.D., tiskový mluvčí ČLnK:           +420 724 340 769, krebs@lekarnici.cz


Tisková zpráva
Memorandum

Sdílet článek:

Související články

  • Tradiční Den lékáren mapuje profesní cestu farmaceutů. Letos veřejnosti přiblíží systém celoživotního vzdělávání

    Tradiční Den lékáren mapuje profesní cestu farmaceutů. Letos veřejnosti přiblíží systém celoživotního vzdělávání

    Česká lékárnická komora pořádá ve čtvrtek 20. června tradiční Den lékáren, tentokrát na téma „Farmaceut, profesionál po celý život”. Cílem letošního ročníku je zdůraznit celoživotní vzdělávání, které je pro farmaceuty povinné. Farmacie je velmi moderní a rychle se vyvíjející obor, neustále jsou objevovány nové léky a vědecké poznatky o nich. Farmaceuti si proto musí doplňovat vzdělání, aby mohli poskytovat pacientům tu nejlepší péči. Doprovodné aktivity budou probíhat po celý týden od 17. do 21. června ve více než 1 288 lékárnách po celé České republice.

  • Onemocnění, které nebolí. S vysokým krevním tlakem se celosvětově léčí miliarda pacientů. Nechat si ho změřit mohou pacienti i v lékárnách

    Onemocnění, které nebolí. S vysokým krevním tlakem se celosvětově léčí miliarda pacientů. Nechat si ho změřit mohou pacienti i v lékárnách

    Arteriální hypertenze znamená dlouhodobě vysokou hodnotu krevního tlaku. Příznaky jsou nenápadné a často skryté, proto se onemocnění někdy přezdívá „tichý zabiják“. Vysoký krevní tlak přispívá ke vzniku srdečních onemocnění, mozkové mrtvici a v nejvážnějších případech může vést i k úmrtí.

  • Preventivní screening diabetu poskytuje 130 lékáren po celé České republice

    Preventivní screening diabetu poskytuje 130 lékáren po celé České republice

    Za třicet let bude na světě více než miliarda diabetiků[1]. Data poukazují také na fakt, že diabetes je jednou z deseti nejčastějších příčin úmrtí nebo dalších zdravotních komplikací[2]. V neděli 14. dubna si připomínáme Světový den monitoringu diabetu. Právě sledování hladiny cukru v krvi má zásadní význam pro včasné odhalení nemoci a pro zlepšení kvality života diabetiků. Díky prevenci se dá předejít řadě závažných zdravotních komplikací, jako je onemocnění oční sítnice, nervů nebo srdce. S prevencí diabetu vám pomohou i vyškolení lékárníci. Ve specializovaných lékárnách můžete totiž absolvovat preventivní screening nemoci.