Lékárníci hledají recept na zjednodušení systému doplatků na léky

Lékárníci hledají recept na zjednodušení systému doplatků na léky

Tisková zpráva ze dne 26.5.2015
Praha, Senát Parlamentu ČR, 26. května 2015 - Dlouhodobá složitost a nepředvídatelnost problematiky systému úhrad léků, výpadku dodávek léků a v neposlední řadě i výše doplatků na léky vedou Českou lékárnickou komoru k otevření diskuse a hledání optimálního receptu pro všechny zúčastněné, což je cílem dnešního semináře v Senátu PČR. Lékárníci jej uspořádali pod záštitou předsedy senátního Výboru pro zdravotnictví a sociální politiku, prof. MUDr. Jana Žaloudíka, CSc. 

„Poměrně stabilní  a robustní systém českého zdravotnictví stále připomíná stabilitu ekosystému džungle. Je špatně propustný pro validní informace, bludný pro vstupy  nových léků a technologií a pacienti, politici i média se v něm mnohdy ztrácejí. Segment lékové politiky  nabízí  trvale nutnost kultivace pravidel z hlediska dostupnosti i medicínské efektivity léčiv. Jde však o to, aby kultivační kroky byly racionální, kvalifikované, prospěšné a odbornou i laickou veřejností pochopené a přijímané,“ zahájil seminář Prof. MUDr. Jan Žaloudík, CSc., předseda Výboru pro zdravotnictví a sociální politiku Senátu PČR.

Posláním lékárníka je maximálně přispět ke kvalitní a bezpečné farmakoterapii pacienta. Velmi by nám k tomu pomohl předvídatelný a rychlý proces stanovení cen a úhrad léků, jistota dostatečného množství léků v distribuci a stejné doplatky na předepsané léky ve všech lékárnách. Místo nadbytečné administrativní zátěže bychom se tak, a mnohem raději, věnovali hlubšímu odbornému poradenství ve prospěch svých pacientů,“ uvedl zvolené téma semináře a diskutovanou problematiku PharmDr. Lubomír Chudoba, prezident České lékárnické komory.

Systém úhrady léků v ČR je nejkomplikovanější v celé Evropě

V České republice jsou ceny, výše a podmínky úhrady léků hrazených z veřejného zdravotního pojištění stanoveny ve specifickém typu správního řízení, které nemá obdobu v žádné evropské zemi. Nový systém byl zaveden počátkem roku 2008 a v průběhu doby doznal řady legislativních úprav. Nadále ale zůstává velmi komplikovaným procesem s nepředvídatelným výsledkem a často vede ke zvýšené spoluúčasti pacientů. Není také řádně monitorována zákonem stanovená povinnost, aby každý pacient mohl v každé lékové skupině získat alespoň jeden lék plně hrazený zdravotní pojišťovnou.
 
Lékárníci stále bojují s výpadky dodávek léků v důsledku jejich reexportů

Mnoho hodin věnují lékárníci zajištění léků vzhledem k přetrvávajícím výpadkům v jejich dodávkách. Častou příčinou jsou reexporty léků mimo území ČR. Většinu situací jsou lékárníci naštěstí schopni se souhlasem pacienta vyřešit formou tzv. generické substituce. V případech, kdy lék jiným v lékárně nahradit nelze, ale stále marně čekáme na flexibilní zákaz vývozu nedostatkových léků, který vydá ministerstvo zdravotnictví. Cílem takového opatření by mělo být zajištění nezbytných a velmi často životně důležitých léků pro naše pacienty.

Pacienti preferují stejnou výši úhrady léků ve všech lékárnách
Z diskuzí s pacienty lékáren a z průzkumů veřejného mínění jednoznačně vyplývá, že obyvatelé preferují stejně vysoké doplatky na léky, a to ve všech lékárnách. Tedy systém, který je běžný v zemích Evropské unie. Stejný záměr, tj. zavedení pevných a předvídatelných doplatků na léky má Česká lékárnická komora. V současné době jsou pro prosazení této změny příhodné podmínky i vzhledem k nedávné legislativní změně, možnosti tzv. výkonovému odměňování lékárenské péče.
 

Česká lékárnická komora je samosprávná nepolitická stavovská organizace sdružující lékárníky. Byla zřízena zákonem ČNR č. 220/1991 Sb., o České lékařské komoře, České stomatologické komoře a České lékárnické komoře. Její ustavující sjezd se uskutečnil 28. - 29. září 1991. 
Česká lékárnická komora dbá, aby její členové vykonávali své povolání odborně, v souladu s jeho etikou a způsobem stanoveným zákony a řády komory. Zaručuje odbornost svých členů a potvrzuje splnění podmínek k výkonu lékárnického povolání. Posuzuje a hájí práva a profesní zájmy svých členů, stejně tak chrání jejich profesní čest.

Pro další informace:
PharmDr. Lubomír Chudoba, prezident ČLnK:                       +420 734 682 233, chudoba@lekarnici.cz
Mgr. Michal Hojný, viceprezident ČLnK:                               +420 606 649 180, hojny@lekarnici.cz
Mgr. Aleš Krebs, Ph.D., tiskový mluvčí ČLnK:                      +420 724 340 769, krebs@lekarnici.cz

Tisková zpráva

Sdílet článek:

Související články

  • Tradiční Den lékáren mapuje profesní cestu farmaceutů. Letos veřejnosti přiblíží systém celoživotního vzdělávání

    Tradiční Den lékáren mapuje profesní cestu farmaceutů. Letos veřejnosti přiblíží systém celoživotního vzdělávání

    Česká lékárnická komora pořádá ve čtvrtek 20. června tradiční Den lékáren, tentokrát na téma „Farmaceut, profesionál po celý život”. Cílem letošního ročníku je zdůraznit celoživotní vzdělávání, které je pro farmaceuty povinné. Farmacie je velmi moderní a rychle se vyvíjející obor, neustále jsou objevovány nové léky a vědecké poznatky o nich. Farmaceuti si proto musí doplňovat vzdělání, aby mohli poskytovat pacientům tu nejlepší péči. Doprovodné aktivity budou probíhat po celý týden od 17. do 21. června ve více než 1 288 lékárnách po celé České republice.

  • Onemocnění, které nebolí. S vysokým krevním tlakem se celosvětově léčí miliarda pacientů. Nechat si ho změřit mohou pacienti i v lékárnách

    Onemocnění, které nebolí. S vysokým krevním tlakem se celosvětově léčí miliarda pacientů. Nechat si ho změřit mohou pacienti i v lékárnách

    Arteriální hypertenze znamená dlouhodobě vysokou hodnotu krevního tlaku. Příznaky jsou nenápadné a často skryté, proto se onemocnění někdy přezdívá „tichý zabiják“. Vysoký krevní tlak přispívá ke vzniku srdečních onemocnění, mozkové mrtvici a v nejvážnějších případech může vést i k úmrtí.

  • Preventivní screening diabetu poskytuje 130 lékáren po celé České republice

    Preventivní screening diabetu poskytuje 130 lékáren po celé České republice

    Za třicet let bude na světě více než miliarda diabetiků[1]. Data poukazují také na fakt, že diabetes je jednou z deseti nejčastějších příčin úmrtí nebo dalších zdravotních komplikací[2]. V neděli 14. dubna si připomínáme Světový den monitoringu diabetu. Právě sledování hladiny cukru v krvi má zásadní význam pro včasné odhalení nemoci a pro zlepšení kvality života diabetiků. Díky prevenci se dá předejít řadě závažných zdravotních komplikací, jako je onemocnění oční sítnice, nervů nebo srdce. S prevencí diabetu vám pomohou i vyškolení lékárníci. Ve specializovaných lékárnách můžete totiž absolvovat preventivní screening nemoci.