Lékárníci se opět zapojili do boje proti vzrůstající odolnosti bakterií vůči antibiotikům, vysvětlí zásady prevence před běžnými bakteriálními onemocněními

Lékárníci se opět zapojili do boje proti vzrůstající odolnosti bakterií vůči antibiotikům, vysvětlí zásady prevence před běžnými bakteriálními onemocněními

Antibiotika jsou léky, které působí specificky proti bakteriím a jsou lékařem předepisovány pouze na léčbu bakteriální infekce. V důsledku jejich nesprávného užívání se významně zvyšuje odolnost bakterií. Proto vyhlásila Světová zdravotnická organizace (WHO) 18. listopad Evropským antibiotickým dnem. K této aktivitě se připojila i Česká lékárnická komora (ČLnK) a již popáté uspořádala osvětovou akci Antibiotický týden v prostředí lékáren.
Ve dnech 17. - 21. listopadu 2014 se v lékárnách uskuteční ve spolupráci se Státním zdravotním ústavem a studenty farmacie a s podporou WHO pátý ročník akce Antibiotický týden v prostředí lékáren. Chceme přispět v boji proti narůstající odolnosti bakterií vůči antibiotikům, proto je cílem této osvětové kampaně zvyšování povědomí pacientů o správném užívání antibiotik.
Kromě dospělých pacientů je informační kampaň zaměřena i na rodiče dětských pacientů. Rodičům vysvětlíme, kdy jsou pro jejich dítě antibiotika vhodná a kdy by naopak mohla uškodit a také jaká opatření a úpravy jídelníčku jsou při užívání antibiotik potřeba a jakým způsobem lze některým infekčním onemocněním předcházet. Prevence je nejlepší cesta, jak se užívání antibiotik vyhnout. Nově jsme pro pacienty připravili jednoduché piktogramy, kterými budou lékárníci označovat vydávaná balení antibiotik. Cílem je zřetelnou a jednoduchou formou označit nejdůležitější informace potřebné ke správnému užívání těchto léků.
Součástí kampaně je i průzkum mezi dospělými pacienty a rodiči dětí, kterým byla antibiotika předepsána. Dotazníkové šetření pomůže ke srovnání názorů českých pacientů v průběhu jednotlivých ročníků kampaně a tím k cílenější osvětě v oblasti užívání antibiotik. Rozvoj rezistence totiž nerespektuje hranice států.
Seznam lékáren zapojených do Antibiotického týdne, dotazníky a další materiály najdete na webu ČLnK www.lekarnici.cz.
Zapojte se i Vy, správné užívání antibiotik není otázkou jednotlivce, ale celé společnosti. Odolné mikroorganismy si totiž vzájemně předáváme.
 
Jak jsou na tom pacienti z pohledu předchozích ročníků?
Zdá se, že se čeští pacienti v užívání antibiotik během uplynulých tří ročníků poučili – podle loňských výsledků se více než čtvrtina z nich domnívá, že antibiotika zabíjejí viry. Ještě v roce 2010 věřila tomuto omylu více než polovina dotázaných pacientů, loni "pouze" 27 %. Současně tři čtvrtiny pacientů ví, že neopodstatněné užívání antibiotik vede ke snižování jejich účinnosti.
V České republice je výdej antibiotik vázán výhradně na lékařský předpis. Přesto se stále najde zhruba 7 % pacientů, kteří si „ordinují“ antibiotika sami ze zbylých zásob po předcházejícím onemocnění. Takové jednání je hazardováním se zdravím a předpokladem pro vznik rezistentních kmenů. Nejenže není správně provedena diagnostika onemocnění, ale správné není ani dávkování a délka užívání. V zemích, kde vzrůstá antibiotická rezistence (tedy nastává situace, že bakterie už není na dané antibiotikum citlivá) je často na vině i uvolnění dostupnosti antibiotik.
Velmi alarmující je stav, kdy více než polovina pacientů po celou dobu užívání antibiotik nebo krátce po jeho začátku již znovu chodí do práce, s nedoléčeným onemocněním. Je to velmi rizikové nejen z pohledu možného vzniku rezistence, ale také s ohledem na další zdravotní komplikace způsobené nedokončenou léčbou, která zahrnuje i určitá režimová opatření.
Naprostá většina pacientů se shoduje, že od lékárníků dostává dostatečné a pochopitelné informace k užívání antibiotik. Zbývá už jen zdánlivá maličkost, aby tyto informace pacienti důsledně dodržovali a tím se, stejně jako lékárníci, přidali k boji proti vzniku rezistentních mikroorganismů. Je to jediná cesta, jak si i do budoucna uchovat účinná antibiotika.

Pro další informace:
PharmDr. Lubomír Chudoba, prezident ČLnK:          +420 734 682 233, chudoba@lekarnici.cz
Mgr. Michal Hojný, viceprezident ČLnK:                  +420 606 649 180, hojny@lekarnici.cz
Mgr. Aleš Krebs, Ph.D., tiskový mluvčí ČLnK:           +420 724 340 769, krebs@lekarnici.cz

Sdílet článek:

Související články

  • Tradiční Den lékáren mapuje profesní cestu farmaceutů. Letos veřejnosti přiblíží systém celoživotního vzdělávání

    Tradiční Den lékáren mapuje profesní cestu farmaceutů. Letos veřejnosti přiblíží systém celoživotního vzdělávání

    Česká lékárnická komora pořádá ve čtvrtek 20. června tradiční Den lékáren, tentokrát na téma „Farmaceut, profesionál po celý život”. Cílem letošního ročníku je zdůraznit celoživotní vzdělávání, které je pro farmaceuty povinné. Farmacie je velmi moderní a rychle se vyvíjející obor, neustále jsou objevovány nové léky a vědecké poznatky o nich. Farmaceuti si proto musí doplňovat vzdělání, aby mohli poskytovat pacientům tu nejlepší péči. Doprovodné aktivity budou probíhat po celý týden od 17. do 21. června ve více než 1 288 lékárnách po celé České republice.

  • Onemocnění, které nebolí. S vysokým krevním tlakem se celosvětově léčí miliarda pacientů. Nechat si ho změřit mohou pacienti i v lékárnách

    Onemocnění, které nebolí. S vysokým krevním tlakem se celosvětově léčí miliarda pacientů. Nechat si ho změřit mohou pacienti i v lékárnách

    Arteriální hypertenze znamená dlouhodobě vysokou hodnotu krevního tlaku. Příznaky jsou nenápadné a často skryté, proto se onemocnění někdy přezdívá „tichý zabiják“. Vysoký krevní tlak přispívá ke vzniku srdečních onemocnění, mozkové mrtvici a v nejvážnějších případech může vést i k úmrtí.

  • Preventivní screening diabetu poskytuje 130 lékáren po celé České republice

    Preventivní screening diabetu poskytuje 130 lékáren po celé České republice

    Za třicet let bude na světě více než miliarda diabetiků[1]. Data poukazují také na fakt, že diabetes je jednou z deseti nejčastějších příčin úmrtí nebo dalších zdravotních komplikací[2]. V neděli 14. dubna si připomínáme Světový den monitoringu diabetu. Právě sledování hladiny cukru v krvi má zásadní význam pro včasné odhalení nemoci a pro zlepšení kvality života diabetiků. Díky prevenci se dá předejít řadě závažných zdravotních komplikací, jako je onemocnění oční sítnice, nervů nebo srdce. S prevencí diabetu vám pomohou i vyškolení lékárníci. Ve specializovaných lékárnách můžete totiž absolvovat preventivní screening nemoci.