Lékárníci se zapojili do Světového dne diabetu, připomínají důležitost správného užívání léků jako prevence souvisejících onemocnění
Diabetes je pro svůj vysoký výskyt v populaci a závislost na negativních jevech současného způsobu života pokládán za civilizační onemocnění. K jeho vzniku totiž ve většině případů přispívá život ve stresu, nadměrný příjem energie, nevhodné složení potravy a nedostatek pohybu, tedy faktory, které také velmi často vedou k obezitě. Pouze asi u 8 % diabetiků se onemocnění rozvine na základě vrozených genetických dispozic nebo nějaké druhotné příčiny (např. postižení slinivky břišní, po užívání některých léků aj.). Nevhodný životní styl však může uspíšit vznik diabetu a komplikovat průběh onemocnění.
Praha, 14. listopadu 2014 - Základní příčinou cukrovky je neschopnost organismu produkovat nebo efektivně využívat životně důležitý hormon inzulin, který je zodpovědný za přeměnu stravy v energii. Základní úlohou inzulinu je "vychytávat" cukr z krve a předávat ho životně důležitým orgánům a tkáním.
Diabetici 1. typu neprodukují žádný inzulin. Začátek onemocnění u nich probíhá většinou náhle a může být dost dramatický. Provází ho prudký váhový úbytek, velká žízeň a časté močení, někdy i velké nechutenství nebo naopak „vlčí hlad“, zvracení, bolesti břicha nebo i porucha vědomí až bezvědomí. Tento typ diabetu se může projevit v jakémkoliv věku, ale nejčastěji postihuje děti a dospívající.
U diabetika 2. typu obvykle pokračuje produkce inzulinu, ale z nejrůznějších důvodů klade organismus překážky k jeho správnému využití a dochází tedy k relativnímu nedostatku inzulinu. Jedná se převážně o onemocnění středního a vyššího věku (vzniká často po 40. roce života) a vedle vrozené náchylnosti podporují jeho vznik nadváha (60 - 90 % diabetiků tohoto typu je obézních), nedostatek pohybu a duševní stresy. Diabetes 2. typu v naší i celosvětové populaci převládá, 92 % diabetiků se řadí právě mezi diabetiky 2. typu.
Začátek diabetu 2. typu je na rozdíl od diabetu 1. typu často nenápadný a někdy se zjistí až při rozvoji diabetických komplikacích, např. při selhání ledvin, poruchách zraku nebo vředech na nohou. Vedle typických příznaků provázejících vysokou hladinu krevního cukru, jako je žízeň, časté močení a hubnutí, se mohou u diabetu 2. typu objevit i velká únavnost, opakované infekce (zejména plísňové, doprovázené svěděním), špatné hojení ran apod.
Jaká jsou rizika neléčeného nebo špatně kompenzovaného diabetu a jak jim předcházet?
Neléčená cukrovka způsobuje těžká poškození nejdůležitějších systémů, která pak vedou k závažným komplikacím. Chronické komplikace diabetu jsou způsobeny postižením velkých cév (v srdci, mozku, dolních končetinách) a malých cév (postižení se pak projeví sníženou funkcí ledvin, poruchami zraku a nervů). Takové komplikace se v průběhu onemocnění objeví u 1 ze 4 diabetiků následkem dlouhodobě neuspokojivé kompenzace diabetu a rozvoje aterosklerózy.
Mezi hlavní příčiny těchto komplikací patří také vysoký krevní tlak, vysoké hladiny krevních tuků, kouření a genetické vlivy. Z nich lze pak snadno odvodit i základní opatření pro předcházení diabetickým komplikacím:
· udržovat diabetes dobře kompenzovaný, pravidelně navštěvovat lékaře, správně užívat předepsané léky
· dodržovat dietní opatření pro diabetiky
· omezit nadměrný příjem alkoholických nápojů
· provozovat pravidelný a přiměřený tělesný pohyb
· nekouřit
· vyhýbat se stresovým situacím
Správné užívání léků a dodržování režimových opatření je pro prevenci komplikací spojených s diabetem a potlačení rozvoje dalších souvisejících onemocnění zásadně důležité. Pacienti se mohou s důvěrou obrátit na lékárníky, kteří jim rádi poradí se správným užíváním léků a vysvětlí důležitá preventivní opatření proti rozvoji komplikací diabetu.
Pro další informace:
PharmDr. Lubomír Chudoba, prezident ČLnK: +420 734 682 233, chudoba@lekarnici.cz
Mgr. Michal Hojný, viceprezident ČLnK: +420 606 649 180, hojny@lekarnici.cz
Mgr. Aleš Krebs, Ph.D., tiskový mluvčí ČLnK: +420 724 340 769, krebs@lekarnici.cz
Tisková zpráva
Související články
Nesprávné užívání antibiotik ohrožuje každého z nás. Na rizika antibiotické rezistence upozorňují i farmaceuti
I v letošním roce Česká lékárnická komora podporuje Evropský antibiotický den, který připadá na 18. listopad, jehož téma je „Antibiotická rezistence je neviditelná, ale pacienti ne“. Antibiotická rezistence totiž v posledních letech představuje čím dál závažnější problém, který trápí pacienty i lékaře. Téma připomíná také Světový antibiotický týden probíhající od 18. do 24. listopadu. Farmaceuti proto chtějí veřejnost edukovat o tom, jak správně s antibiotickými přípravky zacházet, aby se riziko antibiotické rezistence nezvyšovalo.
Lékárníci usilují o zachování jedinečných lékáren v menších obcích a připravují se na změny systému započitatelných doplatků
Dnes se konal 33. sjezd delegátů České lékárnické komory. Jedná se o pravidelnou akci, na které každý rok projednávají delegáti komory další směřování a cíle, kterých chce stavovská organizace lékárníků dosáhnout.
Farmaceuti mají na starost široké spektrum povinností. Jejich význam připomíná Světový den lékárníků
I letos slaví Česká lékárnická komora Světový den lékárníků. Připadá na 25. září, den, kdy byla v roce 1912 v nizozemském Haagu založena Mezinárodní farmaceutická federace. Jeho cílem je upozornit na nezastupitelnou roli lékárníků a lékárenské péče ve farmakoterapii i zdravotnictví.