Česká pošta chce vydělávat na lécích, nezákonně a bez výběrového řízení, s firmou ovládanou z Malty

Česká pošta chce vydělávat na lécích, nezákonně a bez výběrového řízení, s firmou ovládanou z Malty

Tisková zpráva ČLnK ze dne 25. 7. 2014





Praha, 25. července 2014 - Česká pošta se po dvou týdnech v médiích opět zviditelnila se svým záměrem prodávat na svých pobočkách léky. Stejně jako v předchozím případě považuje Česká lékárnická komora za svou povinnost upozornit na to, že se jedná nejen o hazardování se zdravím obyvatel České republiky, ale podle dostupných informací i  nezákonnou činnost. Zároveň celý projekt vzbuzuje celou řadu otazníků i nad způsobem výběru spolupracující firmy, která je ovládána firmou sídlící na Maltě.
Nezákonnost počínání České pošty je v daném projektu možné spatřovat v celém komplexu veřejně prezentovaných činností, které mají být provozovány touto společností v souvislosti s nakládáním s léky. Počínaje jejich objednáváním a konče výdejem na přepážce se navržený způsob pohybuje zcela mimo rámec zákona o léčivech. Identický názor jako ČLnK má také ministerstvo zdravotnictví, které v reakci na aktivity pošty  uvedlo, že lze nabýt dojmu, že je  uvažovaný záměr státního podniku v rozporu se zákonem. V současné době navíc ministerstvo podle vlastního vyjádření ani neuvažuje o novele umožňující zásilkový výdej přípravků vázaných na předpis. Ten totiž není povolen v žádné zemi EU! To však vedení České pošty ani jí nadřízenému ministerstvu evidentně nevadí. V této souvislosti není bez zajímavosti, že je i přes to očekáván účelový návrh novely tohoto zákona, který zásadně poškozuje dosavadní bezpečný způsob výdeje léčiv. Dostáváme se tak opět do situace, kdy je v důsledku lobbystických tlaků, jejichž cílem je především zisk bez ohledu na důsledky, připravována změna právních předpisů. Jejím cílem není ve skutečnosti sociální účel a pomoc pacientům, ale další vyvádění některých částí zdravotnictví mimo tento rezort. Česká republika se tak může stát v případě přijetí účelové novely zákona prvním státem EU, který půjde zcela proti deklarovaným zásadám zvyšujícím bezpečnost v zacházení s léčivy.
Nelze zapomenout ani na zdravotní hledisko. Z veřejně dostupných informací je mimo jiné zřejmé, že je vše orientováno zejména na seniory, kteří jsou v důsledku užívání jiných léků, přítomnosti některých onemocnění a metabolických změn souvisejících s věkem jednou z nejohroženějších skupin z hlediska správného a zejména bezpečného užívání léků. Z pohledu vhodnosti daného léčiva pro řešení obtíží pacienta, interakcí (ovlivnění působení) s jinými léčivy a v neposlední řadě také z hlediska kontraindikací (nevhodnosti podání s ohledem na zdravotní stav pacienta). Je zcela zásadní, aby pacient dostal kvalifikované poradenství v této oblasti, aby mu byly doporučeny pouze vhodné a nezbytné léky. K tomu ale Česká pošta nemá kvalifikované zaměstnance, kteří jsou při objednání a výdeji léků v kontaktu s daným člověkem. Nic na tom nemůže změnit ani záštita společnosti Euroclinicum. Každý pacient by přitom měl být při výdeji léčiv v přímém osobním kontaktu se zdravotníkem. Nechť Česká pošta poskytuje standardní poštovní služby, ale poskytování zdravotní péče, do níž patří i bezpečná manipulace a výdej léčiv, je záležitostí kvalifikovaných zdravotníků a tam rozhodně není její místo.



Pro další informace:
PharmDr. Lubomír Chudoba, prezident ČLnK:         +420 734 682 233, chudoba@lekarnici.cz
Mgr. Michal Hojný, viceprezident ČLnK:                 +420 606 649 180, hojny@lekarnici.cz
Mgr. Aleš Krebs, Ph.D., tiskový mluvčí ČLnK:        +420 724 340 769, krebs@lekarnici.cz


Tisková zpráva











Sdílet článek:

Související články

  • Nesprávné užívání antibiotik ohrožuje každého z nás. Na rizika antibiotické rezistence upozorňují i farmaceuti

    Nesprávné užívání antibiotik ohrožuje každého z nás. Na rizika antibiotické rezistence upozorňují i farmaceuti

    I v letošním roce Česká lékárnická komora podporuje Evropský antibiotický den, který připadá na 18. listopad, jehož téma je „Antibiotická rezistence je neviditelná, ale pacienti ne“. Antibiotická rezistence totiž v posledních letech představuje čím dál závažnější problém, který trápí pacienty i lékaře. Téma připomíná také Světový antibiotický týden probíhající od 18. do 24. listopadu. Farmaceuti proto chtějí veřejnost edukovat o tom, jak správně s antibiotickými přípravky zacházet, aby se riziko antibiotické rezistence nezvyšovalo.

  • Lékárníci usilují o zachování jedinečných lékáren v menších obcích a připravují se na změny systému započitatelných doplatků

    Lékárníci usilují o zachování jedinečných lékáren v menších obcích a připravují se na změny systému započitatelných doplatků

    Dnes se konal 33. sjezd delegátů České lékárnické komory. Jedná se o pravidelnou akci, na které každý rok projednávají delegáti komory další směřování a cíle, kterých chce stavovská organizace lékárníků dosáhnout.

  • Farmaceuti mají na starost široké spektrum povinností. Jejich význam připomíná Světový den lékárníků

    Farmaceuti mají na starost široké spektrum povinností. Jejich význam připomíná Světový den lékárníků

    I letos slaví Česká lékárnická komora Světový den lékárníků. Připadá na 25. září, den, kdy byla v roce 1912 v nizozemském Haagu založena Mezinárodní farmaceutická federace. Jeho cílem je upozornit na nezastupitelnou roli lékárníků a lékárenské péče ve farmakoterapii i zdravotnictví.