Lékárníci požadují od ministra záruky spravedlivé odměny

Lékárníci požadují od ministra záruky spravedlivé odměny

Tisková zpráva ČLnK ze dne 14. 4. 2014

 
Praha, 14. dubna 2014 - V sobotu 12. dubna 2014 se v Praze uskutečnila porada předsedů okresních sdružení lékárníků (OSL). Hlavním tématem tohoto tradičního setkání představitelů jednotlivých OSL ČLnK byla v souvislosti s dramaticky se zhoršující ekonomickou situací menších a venkovských lékáren příprava nového systému odměňování poskytované lékárenské péče a rušení zdravotnických poplatků od ledna příštího roku.
Předsedové OSL požadují od ministra zdravotnictví jednoznačné záruky, že bude při rušení regulačních poplatků přistupováno ke všem poskytovatelům zdravotní péče rovně, bez ohledu na to, zda se jedná o nemocnici, ordinaci praktického lékaře, ambulantního specialisty či lékárnu. "Pokud ke kompenzaci poplatků nedojde, budou lékárny, které regulační poplatky vybírají a neobcházejí zákon, postiženy politickým rozhodnutím podruhé v relativně krátké době. Poprvé se tak stalo, když tyto lékárny přišly v důsledku státní benevolence vůči některým jiným provozovatelům lékáren o významnou část pacientů a tím o své příjmy, nyní jim chce stát sebrat i tuto částku, která jim ještě pro financování poskytované péče zůstala," říká Lubomír Chudoba a doplňuje, "pokud nebudou lékárnám od začátku příštího roku poplatky plně kompenzovány, budou tím postiženi především poctiví lékárníci dodržující zákony."
 Zejména lékárny situované mimo větší aglomerace a doplňující síť zdravotnických zařízení na venkově se v poslední době dostávají v důsledku revizí cen a úhrad léčiv do propadu ve svých příjmech o desítky procent, přitom náklady na jejich provoz dlouhodobě stoupají. Předsedové jednotlivých okresů proto požadují, aby vedení ministerstva zdravotnictví tuto situaci bezodkladně řešilo změnou v cenovém předpise. Zároveň jasně vyjádřili svou podporu přípravě nového systému odměňování lékárenské péče, který pomůže potlačit závislost odměny lékárníka za poskytnutou lékárenskou péči na ceně vydávaných léčiv a stanoví spravedlivější odměňování podporující zejména menší a venkovské lékárny.



Pro další informace:
PharmDr. Lubomír Chudoba, prezident ČLnK:        +420 734 682 233, chudoba@lekarnici.cz
Mgr. Michal Hojný, viceprezident ČLnK:                 +420 606 649 180, hojny@lekarnici.cz
Mgr. Aleš Krebs, Ph.D., tiskový mluvčí ČLnK:         +420 724 340 769, krebs@lekarnici.cz


Tisková zpráva





Sdílet článek:

Související články

  • Tradiční Den lékáren mapuje profesní cestu farmaceutů. Letos veřejnosti přiblíží systém celoživotního vzdělávání

    Tradiční Den lékáren mapuje profesní cestu farmaceutů. Letos veřejnosti přiblíží systém celoživotního vzdělávání

    Česká lékárnická komora pořádá ve čtvrtek 20. června tradiční Den lékáren, tentokrát na téma „Farmaceut, profesionál po celý život”. Cílem letošního ročníku je zdůraznit celoživotní vzdělávání, které je pro farmaceuty povinné. Farmacie je velmi moderní a rychle se vyvíjející obor, neustále jsou objevovány nové léky a vědecké poznatky o nich. Farmaceuti si proto musí doplňovat vzdělání, aby mohli poskytovat pacientům tu nejlepší péči. Doprovodné aktivity budou probíhat po celý týden od 17. do 21. června ve více než 1 288 lékárnách po celé České republice.

  • Onemocnění, které nebolí. S vysokým krevním tlakem se celosvětově léčí miliarda pacientů. Nechat si ho změřit mohou pacienti i v lékárnách

    Onemocnění, které nebolí. S vysokým krevním tlakem se celosvětově léčí miliarda pacientů. Nechat si ho změřit mohou pacienti i v lékárnách

    Arteriální hypertenze znamená dlouhodobě vysokou hodnotu krevního tlaku. Příznaky jsou nenápadné a často skryté, proto se onemocnění někdy přezdívá „tichý zabiják“. Vysoký krevní tlak přispívá ke vzniku srdečních onemocnění, mozkové mrtvici a v nejvážnějších případech může vést i k úmrtí.

  • Preventivní screening diabetu poskytuje 130 lékáren po celé České republice

    Preventivní screening diabetu poskytuje 130 lékáren po celé České republice

    Za třicet let bude na světě více než miliarda diabetiků[1]. Data poukazují také na fakt, že diabetes je jednou z deseti nejčastějších příčin úmrtí nebo dalších zdravotních komplikací[2]. V neděli 14. dubna si připomínáme Světový den monitoringu diabetu. Právě sledování hladiny cukru v krvi má zásadní význam pro včasné odhalení nemoci a pro zlepšení kvality života diabetiků. Díky prevenci se dá předejít řadě závažných zdravotních komplikací, jako je onemocnění oční sítnice, nervů nebo srdce. S prevencí diabetu vám pomohou i vyškolení lékárníci. Ve specializovaných lékárnách můžete totiž absolvovat preventivní screening nemoci.