Tisková zpráva ČLnK ze dne 23. 5. 2013

Tisková zpráva ČLnK ze dne 23. 5. 2013

Odvykání kouření v lékárnách Praha, 23. května 2013 – V týdnu od 27. května […]

Odvykání kouření v lékárnách


Praha, 23. května 2013 – V týdnu od 27. května se v lékárnách uskuteční akce s názvem Odvykání kouření v lékárnách, vyvrcholí 31. května během Světového dne bez tabáku. Jejím cílem je pomoc a odborná rada pacientům při odvykání kouření a představení lékáren jako nejdostupnějších zdravotnických zařízení, která jsou schopna tuto službu pacientům poskytnout. Celá akce je základem pro tvorbu sítě lékáren specializovaných na problematiku odvykání kouření.

Během posledního květnového týdne budou v lékárnách pro pacienty připraveny nejen tištěné materiály k odvykání kouření, v nichž jsou především informace o zdravotních rizicích kouření, ale i lékárníci se budou tomuto tématu více věnovat při konzultacích s pacienty. Vysvětlí jim nejen to, jaká rizika kouření přináší a jak se závislosti na tabáku zbavit. Jedná se totiž o závislost, která je nejčastější příčinou úmrtí, jíž lze předejít.

Lékárníci zapojení do akce prošli speciálním vzděláváním v oblasti odvykání kouření, aby mohli pacientům odborně pomoci s jejich závislostí na tabáku. Lékárny zapojené do akce jsou zveřejněny na webu České lékárnické komory a budou také označeny plakátem. Každý pacient si tak může velmi jednoduše vyhledat nejbližší lékárnu zaměřenou na tuto problematiku. 

Kampaň ČLnK je připravena ve spolupráci s PACE a Společností pro léčbu závislosti na tabáku.

Pro další informace:
PharmDr. Lubomír Chudoba, prezident ČLnK: +420 734 682 233, chudoba@lekarnici.cz
Mgr. Aleš Krebs, Ph.D., tiskový mluvčí ČLnK: +420 724 340 769, krebs@lekarnici.cz

Tisková zpráva

Sdílet článek:

Související články

  • Lékárníci připomínají: od začátku roku se ochranný limit započitatelných doplatků opět počítá od nuly

    Lékárníci připomínají: od začátku roku se ochranný limit započitatelných doplatků opět počítá od nuly

    Už téměř rok funguje nový systém úhrady započitatelných doplatků za léky, díky kterému pacienti po překročení ochranného limitu nemusí čekat na vracení přeplatků od zdravotních pojišťoven. Lékárna jim započitatelnou část doplatku odečte přímo při výdeji léku. S příchodem nového roku však dochází k pravidelnému vynulování ročního ochranného limitu. To znamená, že od 1. ledna se limit započitatelných doplatků počítá znovu od nuly, a pacienti tak mohou v lednu zaplatit za své léky více než v prosinci.

  • Lékárníci před vánočními svátky radí: Zajistěte si včas své předepsané léky

    Lékárníci před vánočními svátky radí: Zajistěte si včas své předepsané léky

    Vánoční svátky se blíží a s nimi i situace, kdy lidé často zapomínají na své léky. Bez ohledu na to, kde budete tyto svátky trávit, připomínají lékárníci nutnost pravidelného užívání chronické medikace a také včasného zajištění receptu u lékaře i vyzvednutí samotného léku v lékárně. Právě v období Vánoc se stává, že pacienti žádají lékárníky o své chronicky užívané léky vydávané na předpis, ačkoliv nemají recept. Farmaceuti přitom nemohou takový výdej provést. Česká lékárnická komora proto dlouhodobě zdůrazňuje, že jedním z možných řešení by byla možnost mimořádného výdeje chronicky užívaných léků i bez lékařského receptu.

  • Neodborná samoléčba může uškodit. Ne všechny přírodní prostředky jsou vhodné pro každého

    Neodborná samoléčba může uškodit. Ne všechny přírodní prostředky jsou vhodné pro každého

    Zima je obdobím, kdy se častěji potýkáme s nachlazením, chřipkou či bolestmi v krku. V takových chvílích mnoho lidí sáhne po samoléčbě – léčivých přípravcích bez lékařského předpisu, čajích, bylinkách či doplňcích stravy. Česká lékárnická komora (ČLnK) však upozorňuje, že nejen u rostlinných přípravků může docházet k interakcím s léky a jejich užívání nemusí být vždy vhodné, v některých případech dokonce může uškodit. Odborníci proto doporučují poradit se s farmaceutem dříve, než člověk začne kombinovat různé doplňky a léky.