Reakce SÚKL na tiskovou zprávu ČLnK

Reakce SÚKL na tiskovou zprávu ČLnK

s poznámkami České lékárnické komory (ČLnK)
Dne 11. ledna 2010 vydala Česká lékárnická komora tiskovou zprávu týkající se očkování proti pneumokokovým infekcím. Ve zprávě jsou však uvedeny mylné informace, které by Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL) rád tímto uvedl na pravou míru. 
 
 
Předem našeho vyjádření bychom rádi reagovali na největší omyly, které Česká lékárnická komora uvádí ve své tiskové zprávě.
 


1/ Vakcíny Prevenar a Synflorix od 1.1.2010 spadají do hrazené péče. Rodiče se nemusejí obávat, že by snad jejich dítěti nebyla poskytnuta vakcína Prevenar nebo Synflorix zdarma.

ČLnK:           Lze souhlasit s tím, že vakcíny Prevenar a Synflorix spadají do hrazené péče stejně, jako do ní spadají i ostatní léčivé přípravky. Sám Ústav takto úhradu stanovil i u jiných vakcín. Stejně jako u ostatních léčivých přípravků musí být u vakcín Prevenar a Synflorix stanovena úhrada Ústavem, což se nestalo.

2/ Úhrada je lékaři zajištěna v rámci platby za lékařský výkon.

ČLnK:           Lze souhlasit s tím, že úhrada je lékaři zajištěna v rámci platby za výkon. Nutno však dodat, že až od okamžiku jejího stanovení. V rámci platby za výkon však podle cenového předpisu ministerstva lékař nemůže k ceně pořízení připočítat obchodní přirážku. To mimo jiné vyplývá i z metodiky VZP.

3/ Zveřejnění informace o úhradě ze zdravotního pojištění (v Seznamu hrazených léčivých přípravků a PZLÚ) a podmínkách jejího hrazení byly projednány se zástupci zdravotních pojišťoven a zástupci Sdružení praktických lékařů pro děti a dorost. Na základě těchto jednání informovala např. VZP všechny své lékaře o způsobu vykazování očkování v roce 2010  a i Sdružení praktických lékařů pro děti a dorost zveřejnilo pro své členy bližší informace viz. http://www.detskylekar.cz/cps/rde/xchg/dlekar/xsl/ospdl_19225.html.
 
ČLnK:           Není zřejmé, jaký vliv na zákonnost činnosti SÚKL má jednání se zástupci pojišťoven a lékařů.

4/ Ze zákona SÚKL zveřejňuje aktualizovaný seznam léčivých přípravků a potravin pro zvláštní lékařské účely hrazených ze zdravotního pojištění. Zákon nedefinuje, že se zveřejňují pouze výše úhrady stanovené SÚKL ve správním řízení. Je tedy možné  v Seznamu zveřejňovat informace i k přípravkům, u nichž je výše úhrady stanovena přímo zákonem.
 
ČLnK:           V zákoně není stanovena výše úhrady žádného léčivého přípravku. Není co uveřejňovat.

5/ Veškeré konání SÚKL u přípravků Prevenar a Synflorix je v souladu s platnou legislativou.

ČLnK:           V bodech 1 až 4 nebyl vyvrácen žádný „omyl“ České lékárnické komory o nezákonném postupu SÚKL.

Další informace k očkovacím látkám proti pneumokokovým infekcím.
 
V současné chvíli jsou v České republice registrovány tři přípravky určené k ochraně proti pneumokokovým infekcím.
Jsou to:
  • Pneumo 23 (určen především pro věkovou skupinu od 65 let a více)
  • Prevenar (určen pro věkovou skupinu 2 měsíce až 5 let)
  • Synflorix (určen pro věkovou skupinu 6 týdnů až 2 roky)

Úhrada ze zdravotního pojištění se vztahuje na přípravky
používáné u dětí takto (viz zákon č. 48/1997 Sb., o veřejném zdravotním pojištění a o změně a doplnění některých souvisejících zákonů):
§ 30
(2) Hrazená péče dále zahrnuje:
5. proti pneumokokovým infekcím, bylo-li očkování zahájeno mezi třetím a pátým měsícem věku pojištěnce a pokud 3 dávky očkovací látky byly aplikovány do sedmého měsíce věku pojištěnce; hrazená péče zahrnuje i přeočkování ve druhém roce věku pojištěnce, jestliže tyto očkovací látky náležejí do skupin léčivých látek podle přílohy č. 2 tohoto zákona,

Přípravky Prevenar a Synflorix jsou při dodržení výše uvedených podmínek hrazeny v rámci zdravotního výkonu (nikoli na recept) ze zdravotního pojištění. U těchto přípravků úhradu ze zdravotního pojištění nestanovuje SÚKL. Úhrada je stanovena přímo zákonem.

ČLnK:           V zákoně není nikde stanovena úhrada žádného léčivého přípravku. Úhrady stanovuje SÚKL ve správním řízení.

Všechny hrazené přípravky musí mít stanovenu maximální cenu výrobce nebo ohlášenu cenu původce. V tomto případě byla v nejkratším možném termínu stanovena SÚKLem maximální cena výrobce. 
 
ČLnK:           Za stávajících podmínek nelze přípravkům SYNFLORIX a PREVENAR stanovit maximální cenu.

Spisová značka
Název přípravku
Datum zahájení správního řízení
Datum ukončení (rozhodnutí nabylo právní moci)
Stanovená maximální cena výrobce
SUKLS192224/2009
PREVENAR INJ SUS 1X0.5MLSTŘ+J
15.10.2009
18.12.2009
1 273,32 Kč
SUKLS203584/2009
SYNFLORIX INJ SUS 1X0.5ML STŘ+J
31.10.2009
31.12.2009
1 013,82 Kč


SÚKL má dle §39n odst. 1 a) povinnost publikovat u přípravků hrazených z veřejného pojištění výši a podmínky úhrady s odůvodněním, jak byly stanoveny. Tj. v tomto případě je výše úhrady ze Zákona, a proto je u údaje uveden symbol Z.

ČLnK:
           Symbol Z je v seznamu uveden u všech léčivých přípravků, u nichž byla k 1. lednu Janotovým balíčkem snížena maximální cena o 7 %.

Ze zákona rovněž vyplývají podmínky úhrady. Mezi nimi i forma způsobu úhrady tohoto léčivého přípravku v rámci lékařského výkonu jako tzv. ZULP (zvlášť účtovatelný léčivý přípravek) - symbol A.

ČLnK:
           Symbol A v zákoně není nikde uveden. Je uveden ve vyhlášce a SÚKL jej přiřazuje jen ve správním řízení.



11. 1. 2010
Tiskové a informační oddělení SÚKL



12. 1. 2010
Mgr. Aleš Krebs, Ph.D., tiskový mluvčí České lékárnické komory

Sdílet článek:

Související články

  • Nesprávné užívání antibiotik ohrožuje každého z nás. Na rizika antibiotické rezistence upozorňují i farmaceuti

    Nesprávné užívání antibiotik ohrožuje každého z nás. Na rizika antibiotické rezistence upozorňují i farmaceuti

    I v letošním roce Česká lékárnická komora podporuje Evropský antibiotický den, který připadá na 18. listopad, jehož téma je „Antibiotická rezistence je neviditelná, ale pacienti ne“. Antibiotická rezistence totiž v posledních letech představuje čím dál závažnější problém, který trápí pacienty i lékaře. Téma připomíná také Světový antibiotický týden probíhající od 18. do 24. listopadu. Farmaceuti proto chtějí veřejnost edukovat o tom, jak správně s antibiotickými přípravky zacházet, aby se riziko antibiotické rezistence nezvyšovalo.

  • Lékárníci usilují o zachování jedinečných lékáren v menších obcích a připravují se na změny systému započitatelných doplatků

    Lékárníci usilují o zachování jedinečných lékáren v menších obcích a připravují se na změny systému započitatelných doplatků

    Dnes se konal 33. sjezd delegátů České lékárnické komory. Jedná se o pravidelnou akci, na které každý rok projednávají delegáti komory další směřování a cíle, kterých chce stavovská organizace lékárníků dosáhnout.

  • Farmaceuti mají na starost široké spektrum povinností. Jejich význam připomíná Světový den lékárníků

    Farmaceuti mají na starost široké spektrum povinností. Jejich význam připomíná Světový den lékárníků

    I letos slaví Česká lékárnická komora Světový den lékárníků. Připadá na 25. září, den, kdy byla v roce 1912 v nizozemském Haagu založena Mezinárodní farmaceutická federace. Jeho cílem je upozornit na nezastupitelnou roli lékárníků a lékárenské péče ve farmakoterapii i zdravotnictví.