Uchovávání léčivých přípravků v místnosti příjmu
Je pravda, že v místnosti označené dle schváleného plánku SÚKLem jako příjem nesmí být současně na policích skladované registrované léky ? PZT (inko pomůcky), potravní doplňky, kosmetika tedy ano? Co mohu skladovat na příjmu, aby to při kontrole SÚKLu prošlo? A lednička - mám ji z příjmu přesunout do skladu?
Dle požadavků uvedených ve vyhlášce č. 92/2012 Sb., o požadavcích na minimální technické a věcné vybavení zdravotnických zařízení a kontaktních pracovišť domácí péče, je v lékárně místnost příjmu určena k příjmu dodávek, je zde také (ve většině případů) situován druhý povinný vstup do lékárny (pro zboží a zaměstnance). Tato místnost není určena k uchovávání léčivých přípravků a zdravotnických prostředků, k tomu účelu je vyhrazen sklad, případně místnost výdeje (ve všech místnostech, kde jsou uchovávána léčiva musí být kontrolována teptota uchovávání léčiv). Z těchto důvodů, je opravdu při kontrolách SÚKL na tuto skutečnost upozorňováno s požadavkem na přesunutí registrovaných léčivých přípravků do k tomu účelu určených prostor, tj. skladu. Prostor pro uchovávání léčivých přípravků, pak musí být dle výše uvedené vyhlášky vybaven chladničkou a nepřenosnou schránou z kovu (trezorem) pro uchovávání omamných a návykových látek. Doplňky stravy a kosmetika jsou bez omezení, pokud by přišla kontrola ze SÚKL na zdravotnické prostředky mohli by mít inspektoři podobné výhrady jako u uchovávání léčiv.
Mgr. Dagmar Dubská, odborný konzultant ČLnK
Mgr. Dagmar Dubská, odborný konzultant ČLnK
Související články
Rezervace léků zasláním identifikátoru eRp
Pokud mám na webových stránkách umístěn odkaz, přes který může pacient zadat kod e-receptu a tímto si ho objednat a posléze osobně vyzvednout, je to v pořádku? A pokud si udělá rezervaci přes portál Pilulky ke mně do lékárny, je to v pořádku? E-shop nemám, zásilkový výdej také ne.
Náplně práce
Z jaké legislativy plyne, že na lékárně mají být pro zaměstnance náplně práce?
IPLP s obsahem magnesia – úhrada
Dotaz se týká úhrady IPLP magnesia a dalších minerálů. Z aktuálního opatření obecné povahy (OOP) o úhradě IPLP je to naprosto nejasné, ale z historie mé praxe mám zafixováno, že vyrobené tobolky s hořčíkem v síle 0,5 g jsou nehrazené, protože existuje nehrazená HVLP adekvátní varianta. Je to opravdu tak, že na základě aktuálního OOP čisté minerály pojišťovna hradí?