Jak zabalit léky na cestu? Je to jednoduché, když máte dobře vybavenou domácí lékárničku

Jak zabalit léky na cestu? Je to jednoduché, když máte dobře vybavenou domácí lékárničku

Blíží se období dovolených, které s sebou přináší i nutnost balení cestovní lékárničky. K jejímu vybavení můžeme využít přípravky z domácí lékárničky, proto je vhodné udržovat její obsah aktuální a alespoň dvakrát ročně ji zkontrolovat. Kromě správného obsahu domácí i cestovní lékárničky je nutné myslet i na způsob uchovávání léků, právě v létě totiž více než kdy jindy hrozí jejich znehodnocení vlivem nevhodného skladování. Léčivé přípravky je nutné pravidelně kontrolovat i kvůli exspiraci. Období před létem je na úklid lékárničky ideální – a neměli bychom zapomínat ani na vybavení lékárničky na chatě či chalupě, obzvlášť pokud tam budeme v létě trávit více času.

Dobře vybavená domácí lékárnička bude vypadat pro každého trochu jinak. Důležité je brát v potaz potřeby dané rodiny nebo jedince. Pacienti s chronickým onemocněním by měli dbát na to, aby obsahovala léky, které běžně užívají, rodiny s dětmi ji zase rozšíří o lékové formy vhodné pro dětské pacienty (jako jsou sirupy). „V létě je důležité mít v lékárničce léky na zažívací potíže či teplotu, dezinfekce, obvazy, náplasti nebo případně i nejrůznější gely na ošetření po bodnutí hmyzem či popálení. Hodit se mohou i kapky do očí nebo léky na alergii. Vhodné jsou i například pinzety na odstranění klíšťat. S výběrem je nejlepší poradit se v lékárně, protože záleží i na tom, kdo, kde a jak bude v létě trávit čas,“ přibližuje Mgr. Aleš Krebs. Ph.D., prezident České lékárnické komory.

Domácí lékárnička? Speciální obal není nutný Domácí lékárnička by měla být vždy uložena na čistém a suchém místě, mimo dosah dětí a domácích mazlíčků. Není třeba pořizovat žádný speciální obal, může posloužit i čistá papírová krabice, ideálně s víkem. Léky pro děti i dospělé by měly být v domácí lékárničce umístěny přehledně a odděleně pro snadnou orientaci a zamezení záměny, protože mají odlišný obsah účinných látek. Obdobně je dobré mít v domácí lékárničce přípravky a zdravotnické prostředky pro ošetření zranění na jednom místě.

Vysoké teploty a vlhko lékům škodí Obzvlášť v létě musíme chránit léky před znehodnocením příliš vysokými teplotami nebo vlhkostí. Pokud si nejste jisti, jak léky doma skladovat, podívejte se na jejich obal, kde jsou uvedeny instrukce, případně se poraďte s lékárníkem. Právě kvůli skladovacím podmínkám je dobré vybrat místo, kde léky nebudou podléhat znehodnocení vlivem vyšší teploty nebo vlhkosti. Takovým místem je například skříň v ložnici, naopak nevhodným místem pro uložení domácí lékárničky je kuchyň nebo koupelna, kde se často mění teplota i vlhkost. Léky po datu exspirace nebo znehodnocené špatným skladováním či dlouhým otevřením (např. oční kapky a masti) jsou nepoužitelné a měly by být k likvidaci odneseny do nejbližší lékárny – pokud se tedy chystáte trávit léto na chalupě, je dobré tamější lékárničku protřídit a správně vybavit, abyste se o nepoužitelnosti léku nedozvěděli až ve chvíli, kdy ho budete urgentně potřebovat. Použitelnost léků nemůžeme prodloužit uložením do chladničky – v té je většinou nižší teplota, než je rozmezí, ve kterém léky mají být obvykle uloženy a chladné prostředí může léčivému přípravku, který není určený ke skladování v chladu, naopak uškodit.

Správně vybavená domácí lékárnička usnadní balení léků na cesty Pokud máme doma již pečlivě vybavenou lékárničku, nečeká nás tolik práce ani při balení na dovolenou v zahraničí.  „Univerzální návod na to, jak si vybavit cestovní lékárničku, neexistuje, protože jiné léky vyžaduje cesta do Egypta a jiné prázdniny na kole,“ vysvětluje PharmDr. Martin Kopecký, viceprezident České lékárnické komory, a dodává: „Vybavit si lékárničku ještě v České republice je ideální. V prvé řadě vám lékárník pomůže s výběrem vhodných přípravků, v druhé řadě mají tyto přípravky české příbalové letáky včetně doporučeného dávkování. Při pořízení léčivého přípravku v jiné zemi může být jazyková bariéra příčinou nevhodného použití například u dětí.  Na paměti bychom měli mít také, že ne všechny léky jsou v zahraničí k dispozici a stejný lék může být vydáván pod jiným názvem nebo i s odlišným dávkováním či koncentrací.“

A co by mělo být obsahem cestovní lékárničky? Jednoznačně léky na bolest a teplotu, přípravky na zažívací potíže a k ošetření drobných poranění. Podle potřeby poté léky na alergii, k ošetření bodnutí hmyzu nebo léky na nevolnost při cestování. I v létě je dobré mít k dispozici také léky na nachlazení, které je i v teplejších dnech poměrně obvyklé především při prudkých teplotních rozdílech, které způsobují přechody z klimatizovaných prostor. Pacienti, kteří užívají léky pravidelně, by měli mít v cestovní lékárničce mírný nadbytek svých léků, aby v případě komplikací s návratem z dovolené nezůstali bez léků.

Léky u nás i v zahraničí Pomocí listinného receptu je možné léky vyzvednout ve všech lékárnách v Evropské unii. Tato možnost již existuje i u elektronického receptu, ale v omezenější míře. V zahraničí každopádně u výdeje vždy musíme za léky zaplatit a problém může nastat i u příbalového letáku, který bude vždy v jazyce dané země. „Před dovolenou je důležité myslet na vyzvednutí léků i předpisu na ně včas. Lékárníci bohužel stále nemají možnost pacientům nouzově vydat lék, pokud pacient recept nemá, a to i v případě, že jde o výjimečnou situaci u chronicky užívaného léku, což lékárníkovi potvrzuje lékový záznam,“ uzavírá Mgr. Aleš Krebs, Ph.D.

Více o tom, jak má vypadat domácí lékárnička, se dozvíte v přiložené tiskové informaci.

Tisková informace

Domácí lékárnička – doporučení lékárníků

Dobře vybavená domácí lékárnička je důležitou součástí péče o zdraví. Česká lékárnická komora přináší praktické tipy, jak lékárničku vybavit, jak v ní léky skladovat a která jednoduchá pravidla dodržovat, aby se zaručila optimální účinnost a bezpečnost léčivých přípravků.

  1. V čem léky skladovat?

Pro potřeby domácí lékárničky je ideální plochá krabice s víkem o výšce asi 20 cm, tak aby v ní léky byly umístěné přehledně v jedné vrstvě.

  1. Kam lékárničku umístit?

Na chladné, suché místo, bez přímého slunečního záření. Ideální je například skříň v ložnici nebo na chodbě, nevhodné je umístění lékárničky v koupelně nebo kuchyni.

  1. Jak lékárničku zabezpečit?

Měla by být umístěna mimo dosah dětí a domácích mazlíčků. Všichni dospělí členové domácnosti by ale o jejím umístění měli mít přehled pro případ, že budou potřebovat něco z jejího obsahu.

  1. Jak léky v lékárničce umístit?

Ideálně do jedné vrstvy, nikoli na sebe. Praktické je, aby názvy léků byly umístěné směrem nahoru, čímž se zaručí dobrá orientace v lékárničce. Tekuté lékové formy jako sirupy je důležité skladovat vertikálně, aby se zamezilo jejich vylití.

  1. Jak léky v lékárničce roztřídit?

Léčivé přípravky určené pro děti je vhodné mít v lékárničce na jednom místě, léky pro dospělé v mnoha případech děti užívat nemohou, nebo musí užívat přípravky s menším obsahem účinné látky. Pro přehlednou organizaci i pro ochranu léku je vhodné léky skladovat v původních papírových obalech a jejich rozmístění do skupin dle zdravotního problému, který řeší. Například léky na bolest ateplotu, léky na zažívací obtíže, léky na alergii a podobně. Dalším praktickým tipem je umístění přípravků a zdravotnických prostředků na ošetření ran (dezinfekce, náplasti, obvazy, nůžky, pinzeta aj.) do uzavíratelného sáčku, který lze v případě zranění rychle přenést k poraněnému.

  1. Kolik léků má být v lékárničce?

Léky pro akutní potřebu je vhodné mít v množství jednoho, max dvou balení. Léky užívané chronicky alespoň na dobu jednoho měsíce, ale ne více než na 4 měsíce. Větší zásoba léků je zbytečná.

  1. Jak lékárničku kontrolovat?

Ideálně dvakrát ročně (například před letní dovolenou a před vánočními svátky). Při kontrole je nutné vyřadit všechny léky, které mají prošlou exspiraci, léky znehodnocené dlouhým otevřením (například oční kapky a masti, nebo sirupy), a léky znehodnocené nevhodným skladováním či s viditelnými změnami (například zakalené sirupy nebo tablety s povrchovými změnami). Pro přehlednost si můžete exspiraci každého přípravku napsat čitelně na horní část obalu, to lékárníci doporučují zejména u léčivých přípravků, jejichž použitelnost se krátí po otevření například na 4 týdny nebo 6 měsíců — třeba oční kapky nebo sirupy. Léky po exspiraci je nutné odevzdat v lékárně, a to kterékoliv – tím je zaručena jejich bezpečná likvidace.

  1. Uchovávat léky v chladničce?

Ano, ale jen ty, které do ní opravdu patří. Rozšířeným mýtem je, že použitelnost léčiv automaticky prodlužuje uchovávání v ledničce. Ve skutečnosti se ale takto mají uchovávat pouze ty léky, u kterých je uchování v chladu předepsáno na obalu, u ostatních léků může skladování za nižší teploty naopak kvalitu léků zhoršit.

  1. Co ještě nesmí v lékárničce chybět?

Součástí by měl být také funkční lékařský teploměr, nůžky, pinzeta a pomůcka na odstraňování klíšťat. Pacienti s vysokým krevním tlakem by měli zvážit pořízení tlakoměru, pacienti s chronickými dýchacími potížemi pořízení oxymetru (po předchozím  doporučení zdravotníkem).

  1. Proč mít správně vybavenou lékárničku?

Obsah své lékárničky nejvíce oceníme právě ve chvíli, kdy lék urgentně potřebujeme, například v noci při horečce, při průjmu nebo při poranění. Při správně vybavené domácí lékárničce nejsme odkázáni na zbrklé shánění léků, alternativní a nevhodná řešení nebo cestování do lékárny, což například v noci může být velký problém. Domácí lékárnička je ale také skvělým základem pro výbavu na dovolenou nebo cestování, abychom si nemuseli pořizovat léky znovu, rychle nebo v zahraničí.

Přílohy:

Tisková zpráva

Tisková informace 

Foto_1

Česká lékárnická komora je samosprávná nepolitická stavovská organizace sdružující lékárníky. Byla zřízena zákonem ČNR č. 220/1991 Sb., o České lékařské komoře, České stomatologické komoře a České lékárnické komoře. Její ustavující sjezd se uskutečnil 28. - 29. září 1991.

Česká lékárnická komora dbá, aby její členové vykonávali své povolání odborně, v souladu s jeho etikou a způsobem stanoveným zákony a řády komory. Zaručuje odbornost svých členů a potvrzuje splnění podmínek k výkonu lékárnického povolání. Posuzuje a hájí práva a profesní zájmy svých členů, stejně tak chrání jejich profesní čest.

Sdílet článek:

Související články

  • XXXIII. sjezd delegátů schválil změny stavovských předpisů

    XXXIII. sjezd delegátů schválil změny stavovských předpisů

    Sjezd delegátů schválil dne 9. 11. 2024 rozsáhlou změnu řádů, které odrážejí povinnost všech farmaceutů vykonávajících své zdravotnické povolání v České republice být členy České lékárnické komory a zajišťují všem farmaceutům bez rozdílu stejná práva a povinnosti. Ve všech dotčených řádech proto došlo k posunu od termínů vycházejících ze slova lékárník k termínům vycházejících ze slova farmaceut.

  • Nesprávné užívání antibiotik ohrožuje každého z nás. Na rizika antibiotické rezistence upozorňují i farmaceuti

    Nesprávné užívání antibiotik ohrožuje každého z nás. Na rizika antibiotické rezistence upozorňují i farmaceuti

    I v letošním roce Česká lékárnická komora podporuje Evropský antibiotický den, který připadá na 18. listopad, jehož téma je „Antibiotická rezistence je neviditelná, ale pacienti ne“. Antibiotická rezistence totiž v posledních letech představuje čím dál závažnější problém, který trápí pacienty i lékaře. Téma připomíná také Světový antibiotický týden probíhající od 18. do 24. listopadu. Farmaceuti proto chtějí veřejnost edukovat o tom, jak správně s antibiotickými přípravky zacházet, aby se riziko antibiotické rezistence nezvyšovalo.

  • Lékárníci usilují o zachování jedinečných lékáren v menších obcích a připravují se na změny systému započitatelných doplatků

    Lékárníci usilují o zachování jedinečných lékáren v menších obcích a připravují se na změny systému započitatelných doplatků

    Dnes se konal 33. sjezd delegátů České lékárnické komory. Jedná se o pravidelnou akci, na které každý rok projednávají delegáti komory další směřování a cíle, kterých chce stavovská organizace lékárníků dosáhnout.