A dost! Lékárníci žádají okamžitou nápravu

A dost! Lékárníci žádají okamžitou nápravu

Tisková zpráva ČLnK ze dne 25. 9. 2017


 

 
 
Předsedové okresních sdružení lékárníků žádají adekvátní navýšení odměny lékárníků za jejich práci. Toto stanovisko zaujali na své víkendové poradě a požadují po ministerstvu zdravotnictví nápravu nespravedlivého návrhu přerozdělení veřejných prostředků ve zdravotnictví s cílem navýšit mzdy lékárníků ve veřejném sektoru na úroveň jejich nemocničních kolegů. Jejich platy na rozdíl od ostatních zdravotníků dokonce klesají.[1]
 
Praha, 25. září 2017 - Ekonomická situace lékáren je dramatická - z jedinečných lékáren[2] jich bylo bez náhrady zavřeno v posledních letech již několik desítek a dalších 600 je ve své existenci zásadně ohroženo. „Nedávno byla v našem okrese uzavřena lékárna v Železnici, která byla jediná v obci. Obyvatelé města se tak ocitli zcela bez lékárenské péče, protože za stávajících podmínek tam už nikdo jiný lékárnu neotevře,” potvrzuje neutěšený stav PharmDr. Alice Dvořáková, předsedkyně Okresního sdružení lékárníků Jičín.
                                                                                                               
V těchto lékárnách chybí prostředky na mzdy všech zaměstnanců, na provoz, na opravy i na rozvoj nezbytných technologií, za současného nařizování dalších výdajů provozovatelů ze strany státu. Podle dostupných informací však Ministerstvo zdravotnictví nepočítá ani s navýšením tzv. signálního výkonu výdeje léčivých přípravků lékárníkem, kterým může jednoznačně a okamžitě pro příští rok pomoci nejen těmto lékárnám, ale především pacientům zachováním dostupnosti lékárenské péče.
 
Stát přitom uvádí, že ušetřil revizemi cen a úhrad léků vydávaných v lékárnách minimálně 15,4 miliard korun[3]. Lékárníci byli navíc ošizeni státem o 3,2 miliardy korun[4] důsledkem neúplné kompenzace zrušených regulačních poplatků, které byly ostatním zdravotníkům kompenzované v plné výši 30 Kč!
 
Celkem se tedy z lékáren odčerpala od roku 2007 částka přibližně 18,6 miliardy korun. Každá jednotlivá lékárna tak byla z rozhodnutí ministerstva zdravotnictví nebo SÚKL v průměru ochuzena o 1,2 milionu korun, které bytostně chybí nejen na mzdy lékárníků, farmaceutických asistentek, sanitářek i ostatních zaměstnanců, ale i na provoz, nezbytné technologie a stále se rozšiřující státem nařízenou agendu.
 
Požadujeme, aby po třech letech došlo k jednoznačnému a skokovému navýšení výkonu v úhradové vyhlášce. Stát celé roky šetřil jedině na lékárnících a dalších zaměstnancích lékáren. Je proto nezbytné, aby ze 17 miliard Kč, které budou příští rok vybrané navíc na zdravotním pojištění, využil částku 1,02 miliardy Kč na spravedlivé a především existenčně nutné dorovnání signálního výkonu lékárníků na původní hodnotu 30 korun. Ať zůstanou i v roce 2018 zachované tolik potřebné tzv. jedinečné lékárny, poskytující zdravotní péči téměř 2 milionům českých občanů. Ať je umožněn další rozvoj kvalitní zdravotní péče a nutná úprava technologií ve všech lékárnách," vysvětluje PharmDr. Lubomír Chudoba, prezident České lékárnické komory.
 
Zdroj: Zdravotnická ročenka ÚZIS 2015
[2] Jedinečná lékárna = lékárna, která je jediná v obci
[3] Součet odhadovaných ročních úspor z pravomocně ukončených řízení, na základě výročních zpráv Státního ústavu pro kontrolu léčiv v letech 2010, 2011 a 2013-2016
[4] Rozdíl mezi sumou plně a částečně kompenzovaných regulačních poplatků v letech 2015 až 2017 při počtu 60 mil. Rp za rok

Pro další informace:
PharmDr. Lubomír Chudoba, prezident ČLnK:        +420 734 682 233, chudoba@lekarnici.cz
Mgr. Aleš Krebs, Ph.D., viceprezident ČLnK:          +420 603 796 826, krebs@lekarnici.cz
Mgr. Michaela Bažantová, tisková mluvčí ČLnK:      +420 776 365 213, bazantova@lekarnici.cz


Tisková zpráva

Sdílet článek:

Související články

  • Tradiční Den lékáren mapuje profesní cestu farmaceutů. Letos veřejnosti přiblíží systém celoživotního vzdělávání

    Tradiční Den lékáren mapuje profesní cestu farmaceutů. Letos veřejnosti přiblíží systém celoživotního vzdělávání

    Česká lékárnická komora pořádá ve čtvrtek 20. června tradiční Den lékáren, tentokrát na téma „Farmaceut, profesionál po celý život”. Cílem letošního ročníku je zdůraznit celoživotní vzdělávání, které je pro farmaceuty povinné. Farmacie je velmi moderní a rychle se vyvíjející obor, neustále jsou objevovány nové léky a vědecké poznatky o nich. Farmaceuti si proto musí doplňovat vzdělání, aby mohli poskytovat pacientům tu nejlepší péči. Doprovodné aktivity budou probíhat po celý týden od 17. do 21. června ve více než 1 288 lékárnách po celé České republice.

  • Onemocnění, které nebolí. S vysokým krevním tlakem se celosvětově léčí miliarda pacientů. Nechat si ho změřit mohou pacienti i v lékárnách

    Onemocnění, které nebolí. S vysokým krevním tlakem se celosvětově léčí miliarda pacientů. Nechat si ho změřit mohou pacienti i v lékárnách

    Arteriální hypertenze znamená dlouhodobě vysokou hodnotu krevního tlaku. Příznaky jsou nenápadné a často skryté, proto se onemocnění někdy přezdívá „tichý zabiják“. Vysoký krevní tlak přispívá ke vzniku srdečních onemocnění, mozkové mrtvici a v nejvážnějších případech může vést i k úmrtí.

  • Preventivní screening diabetu poskytuje 130 lékáren po celé České republice

    Preventivní screening diabetu poskytuje 130 lékáren po celé České republice

    Za třicet let bude na světě více než miliarda diabetiků[1]. Data poukazují také na fakt, že diabetes je jednou z deseti nejčastějších příčin úmrtí nebo dalších zdravotních komplikací[2]. V neděli 14. dubna si připomínáme Světový den monitoringu diabetu. Právě sledování hladiny cukru v krvi má zásadní význam pro včasné odhalení nemoci a pro zlepšení kvality života diabetiků. Díky prevenci se dá předejít řadě závažných zdravotních komplikací, jako je onemocnění oční sítnice, nervů nebo srdce. S prevencí diabetu vám pomohou i vyškolení lékárníci. Ve specializovaných lékárnách můžete totiž absolvovat preventivní screening nemoci.