Česká lékárnická komora slaví 20 let od svého založení

Česká lékárnická komora slaví 20 let od svého založení

Praha, 15. září 2011 – V sobotu 17. 9. 2011 se v prostorách pražského Karolina uskuteční slavnostní setkání k 20. výročí založení České lékárnické komory. Záštitu nad celou akcí převzal děkan Farmaceutické fakulty Univerzity Karlovy prof. PharmDr. Alexandr Hrabálek, CSc. Slavnostního setkání lékárníků se zúčastní významní hosté, pozvání přijali ministr zdravotnictví doc. MUDr. Leoš Heger, CSc., ing. Petr Nosek, náměstek ministra zdravotnictví pro zdravotní pojištění, zástupci zdravotních pojišťoven, poslanci a zahraniční hosté z Polska, Německa a Slovenska.
Během slavnostního ceremoniálu převezmou významné osobnosti farmacie a lékárenství uplynulých let jako vyjádření úcty za dlouholetou činnost pro rozvoj celého oboru pamětní plaketu vydanou u příležitosti výročí 20 let od založení České lékárnické komory. Česká lékárnická komora se za dobu své dvacetileté existence stala respektovanou institucí nejen v České republice, kde se již od svého vzniku podílí na přípravě zdravotnické legislativy a dohledu nad odborným výkonem povolání lékárníka, ale také v Evropské unii. Je členem Svazu lékárníků Evropské unie (PGEU) se sídlem v Bruselu. Od roku 2008 pracuje zástupce komory ve výkonném výboru PGEU a v letošním roce zastává prezident ČLnK PharmDr. Stanislav Havlíček funkci viceprezidenta PGEU, který sdružuje 40 členských organizací ze 30 zemí a je nejvýznamnější organizací lékárníků v Evropě. „Jsem velmi rád, že můžeme u příležitosti tohoto výročí ocenit kolegyně a kolegy, kteří se významnou měrou podíleli na rozvoji lékárenství v České republice,“ říká Stanislav Havlíček a pokračuje, „stejně tak mě jako prezidenta komory velmi těší ocenění, kterého se nám dostalo naším zvolením viceprezidentskou zemí PGEU.“


Tisková zpráva

Sdílet článek:

Související články

  • Třetina pacientů vnímá otázky lékárníka jako formalitu, každý pátý pacient pak zatajuje důležité informace. Přitom rozhodují o bezpečné léčbě

    Třetina pacientů vnímá otázky lékárníka jako formalitu, každý pátý pacient pak zatajuje důležité informace. Přitom rozhodují o bezpečné léčbě

    Více než třetina pacientů považuje dotazy lékárníka za pouhou formalitu. Přitom právě tyto otázky pomáhají zajistit pacientům bezpečnou léčbu a odhalit různé interakce, kontraindikace či nevhodné dávkování. Česká lékárnická komora (ČLnK) se rozhodla tomuto tématu věnovat i v rámci své pravidelné osvětové kampaně Den lékáren. Motto letošního ročníku, do kterého se zapojí více než 1 500 lékáren, proto zní "Žádná otázka farmaceuta není zbytečná".

  • Nikotin je stále problém. Lékárníci varují před „novou generací“ závislosti a nabízejí odborné konzultace

    Nikotin je stále problém. Lékárníci varují před „novou generací“ závislosti a nabízejí odborné konzultace

    Klasické cigarety v Česku postupně ustupují, problém se ale nevytrácí. Závislost na nikotinu se dnes často přesouvá k elektronickým cigaretám, vapům nebo zahřívanému tabáku, který získává na popularitě hlavně mezi mladými lidmi. Právě ve věkové skupině 15-24 let přitom prevalence kuřáctví tabákových výrobků v posledních letech roste. Česká lékárnická komora na to chce upozornit u příležitosti Světového dne bez tabáku. Ve vybraných lékárnách mohou lidé využít odborné konzultace, které jim s odvykáním pomohou.

  • Klíšťata se objevují i v městských parcích. Lékárníci varují: sezóna začíná už s prvními teplými dny

    Klíšťata se objevují i v městských parcích. Lékárníci varují: sezóna začíná už s prvními teplými dny

    S prvními teplejšími dny se v Česku probouzí také klíšťata. Ačkoli si je lidé často spojují především s lesy a přírodou, stále častěji se bohužel vyskytují také v městském prostředí, tedy v parcích, zahradách či na okrajích zelených ploch. Česká lékárnická komora (ČLnK) proto upozorňuje, že s příchodem jara je vhodné myslet na prevenci i při běžných procházkách ve městě.