Česká lékárnická komora slaví 20 let od svého založení

Česká lékárnická komora slaví 20 let od svého založení

Praha, 15. září 2011 – V sobotu 17. 9. 2011 se v prostorách pražského Karolina uskuteční slavnostní setkání k 20. výročí založení České lékárnické komory. Záštitu nad celou akcí převzal děkan Farmaceutické fakulty Univerzity Karlovy prof. PharmDr. Alexandr Hrabálek, CSc. Slavnostního setkání lékárníků se zúčastní významní hosté, pozvání přijali ministr zdravotnictví doc. MUDr. Leoš Heger, CSc., ing. Petr Nosek, náměstek ministra zdravotnictví pro zdravotní pojištění, zástupci zdravotních pojišťoven, poslanci a zahraniční hosté z Polska, Německa a Slovenska.
Během slavnostního ceremoniálu převezmou významné osobnosti farmacie a lékárenství uplynulých let jako vyjádření úcty za dlouholetou činnost pro rozvoj celého oboru pamětní plaketu vydanou u příležitosti výročí 20 let od založení České lékárnické komory. Česká lékárnická komora se za dobu své dvacetileté existence stala respektovanou institucí nejen v České republice, kde se již od svého vzniku podílí na přípravě zdravotnické legislativy a dohledu nad odborným výkonem povolání lékárníka, ale také v Evropské unii. Je členem Svazu lékárníků Evropské unie (PGEU) se sídlem v Bruselu. Od roku 2008 pracuje zástupce komory ve výkonném výboru PGEU a v letošním roce zastává prezident ČLnK PharmDr. Stanislav Havlíček funkci viceprezidenta PGEU, který sdružuje 40 členských organizací ze 30 zemí a je nejvýznamnější organizací lékárníků v Evropě. „Jsem velmi rád, že můžeme u příležitosti tohoto výročí ocenit kolegyně a kolegy, kteří se významnou měrou podíleli na rozvoji lékárenství v České republice,“ říká Stanislav Havlíček a pokračuje, „stejně tak mě jako prezidenta komory velmi těší ocenění, kterého se nám dostalo naším zvolením viceprezidentskou zemí PGEU.“


Tisková zpráva

Sdílet článek:

Související články

  • Samoléčba jako téma letošního Dne lékáren. 47 procent pacientů má obavy z nedostatečného účinku samoléčby.

    Samoléčba jako téma letošního Dne lékáren. 47 procent pacientů má obavy z nedostatečného účinku samoléčby.

    Ve čtvrtek 19. června se v lékárnách po celé České republice uskuteční tradiční Den lékáren, letos s podtitulem Samoléčba začíná v lékárně. Česká lékárnická komora (ČLnK) v rámci kampaně upozorňuje na bezpečnou a správnou samoléčbu jako běžnou součást péče o zdraví a připomíná nezastupitelnou roli farmaceutů coby odborníků, kteří pacienty samoléčbou bezpečně provedou. Doprovodné aktivity budou probíhat po celý týden od 16. do 20. června v téměř 1 400 lékárnách po celé České republice.

  • Spolupráce lékařů a farmaceutů je klíčová pro bezpečnou léčbu pacientů, ukázal projekt Sledování lékových chyb

    Spolupráce lékařů a farmaceutů je klíčová pro bezpečnou léčbu pacientů, ukázal projekt Sledování lékových chyb

    Projekt Sledování lékových chyb, který Česká lékárnická komora (ČLnK) spustila v polovině dubna 2025, mapuje chyby v předepisování léčiv odhalené při výdeji léčivých přípravků v lékárnách. Výsledky potvrzují zásadní roli spolupráce lékařů a farmaceutů v zajištění bezpečné léčby pacientů. Během dvou týdnů projekt odhalil více než 12 tisíc pochybení. Ačkoliv velkou část z nich představovaly chyby administrativního rázu, byly zaznamenány i závažné omyly v preskripci léků. Ty by – v případě, že by je farmaceut v lékárně nezachytil – mohly v řadě případů vést i k poškození zdraví. Potvrdila se tak nezastupitelná role farmaceutů ve zdravotnickém systému.

  • Lékárníci jako strážci bezpečné léčby. Díky svému vzdělání a s pomocí lékového záznamu odhalují chyby v předepisování léků

    Lékárníci jako strážci bezpečné léčby. Díky svému vzdělání a s pomocí lékového záznamu odhalují chyby v předepisování léků

    Farmaceuti mají již pět let možnost nahlížet do lékového záznamu pacientů, což výrazně přispívá k zajištění bezpečné farmakoterapie a efektivní léčby. I díky náhledu do lékového záznamu pomáhají denně odhalit rizika spojená s užíváním léků – ať už jde o nevhodné kombinace, duplicity v preskripci nebo překročení stanovených dávek. Jen za první čtvrtletí této možnosti využili téměř 4,8 milionkrát. Od ledna do března letošního roku vydali farmaceuti pacientům téměř 22 milionů elektronických receptů.