Českým pacientům se opakovaně nedostává část léků. Jen v první půlce července chybělo 170 druhů léčiv
Praha 23. července – Některé léky dodané do České republiky jsou přeprodávány dále do ciziny, protože ceny léků u nás jsou v porovnání se zahraničím nízké. Některé léky od téhož výrobce stojí např. v Německu nebo Dánsku až několikanásobně. Česko ale bojuje i s nelegálním reexportem. Česká lékárnická komora (ČLnK), proto požaduje legislativní zpřísnění, protože současná pravidla jsou evidentně neúčinná. Komora nyní bude pravidelně každých čtrnáct dní zveřejňovat aktuální seznam hlášení o výpadcích léků přímo z lékáren.
„Hlášení o výpadcích léků zejména v menších lékárnách vnímáme velmi vážně. Podněty dostáváme nejen od lékárníků, ale i od samotných pacientů. Některé lékárny začaly podávat předžalobní výzvy na distributory, případně se obracejí na soud. To je ale bohužel v podmínkách ČR proces, který do pravomocného rozhodnutí trvá dlouhé roky. Pacienti ale čekat nemohou, lékařem předepsané léky musí začít užívat bez prodlení. A ze zákona má každý občan právo na svobodný výběr lékárny s možností vyzvednout si léky v místě svého pracoviště nebo bydliště. Proto i za situace, kdy je konkrétní lék pouze lokálně nedostupný, je zákon porušován,“ upozorňuje PharmDr. Lubomír Chudoba, prezident ČLnK.
Za první polovinu července zaslali lékárníci ze všech regionů prvních 99 hlášení svědčících o nemožnosti objednat konkrétní léky. Celkem se jednalo o 170 druhů léků.
Nejčastěji chyběl Ercefuryl, lék na akutní průjem, Vasocardin na vysoký tlak, antibiotika Ospen a Doxybene či lék na léčbu prostaty Duodart. Chyběla také vakcína Havrix Junior, která nemá v ČR jinou adekvátní náhradu.
Česká lékárnická komora je samosprávná nepolitická stavovská organizace sdružující lékárníky. Byla zřízena zákonem ČNR č. 220/1991 Sb., o České lékařské komoře, České stomatologické komoře a České lékárnické komoře. Její ustavující sjezd se uskutečnil 28. - 29. září 1991.
Česká lékárnická komora dbá, aby její členové vykonávali své povolání odborně, v souladu s jeho etikou a způsobem stanoveným zákony a řády komory. Zaručuje odbornost svých členů a potvrzuje splnění podmínek k výkonu lékárnického povolání. Posuzuje a hájí práva a profesní zájmy svých členů, stejně tak chrání jejich profesní čest.
Tisková zpráva - PDF
Související články
Nesprávné užívání antibiotik ohrožuje každého z nás. Na rizika antibiotické rezistence upozorňují i farmaceuti
I v letošním roce Česká lékárnická komora podporuje Evropský antibiotický den, který připadá na 18. listopad, jehož téma je „Antibiotická rezistence je neviditelná, ale pacienti ne“. Antibiotická rezistence totiž v posledních letech představuje čím dál závažnější problém, který trápí pacienty i lékaře. Téma připomíná také Světový antibiotický týden probíhající od 18. do 24. listopadu. Farmaceuti proto chtějí veřejnost edukovat o tom, jak správně s antibiotickými přípravky zacházet, aby se riziko antibiotické rezistence nezvyšovalo.
Lékárníci usilují o zachování jedinečných lékáren v menších obcích a připravují se na změny systému započitatelných doplatků
Dnes se konal 33. sjezd delegátů České lékárnické komory. Jedná se o pravidelnou akci, na které každý rok projednávají delegáti komory další směřování a cíle, kterých chce stavovská organizace lékárníků dosáhnout.
Farmaceuti mají na starost široké spektrum povinností. Jejich význam připomíná Světový den lékárníků
I letos slaví Česká lékárnická komora Světový den lékárníků. Připadá na 25. září, den, kdy byla v roce 1912 v nizozemském Haagu založena Mezinárodní farmaceutická federace. Jeho cílem je upozornit na nezastupitelnou roli lékárníků a lékárenské péče ve farmakoterapii i zdravotnictví.