Chystáte se na dovolenou? Pro zajištění vašich léků využijte eRecept formou SMS či opakovací recept

Chystáte se na dovolenou? Pro zajištění vašich léků využijte eRecept formou SMS či opakovací recept

Česká lékárnická komora (ČLnK) informuje pacienty, jak si co nejsnadněji zajistit své léky na předpis i v průběhu letních prázdnin. Pro období, kdy chroničtí pacienti tráví čas v České republice mimo domov, daleko od svého lékaře a své lékárny, se nabízí možnost využití opakovacího receptu, díky kterému si mohou svůj lék vyzvednout v kterékoliv lékárně i po standardní době platnosti běžného receptu a zároveň se vyhnout zbytečnému hromadění zásob léků. Dobrým pomocníkem může být také eRecept zaslaný formou SMS. U obou možností lze využít mobilní aplikaci „Lékárny v ČR“ pro převedení SMS identifikátoru na čárový kód, která zjednoduší výdej přípravku v lékárně, i pro uložení všech eReceptů na jednom místě v telefonu.
Praha, 26. června 2019 – Blížící se období dovolených představuje pro některé pacienty komplikace s dodržováním léčebného režimu. Přesto existují možnosti, které lidem usnadňují zajištění léků na lékařský předpis. „Doba dovolených nemůže být důvodem pro přerušení farmakoterapie, pacient by tím negativně ovlivnil svou léčbu. Mít u sebe správné léky v dostatečném množství je často životně důležité,“ upozorňuje prezident ČLnK PharmDr. Lubomír Chudoba. Pro zabránění takových situací se podle lékárníků nabízí využití eReceptu v podobě SMS či opakovacího receptu, a to zejména u chronických pacientů.
 
Využijte výhod opakovacího receptu
             „Opakovací recept je vhodným řešením v situacích, kdy pacient užívá léky dlouhodobě (například na alergii či při potížích se štítnou žlázou), jeho zdravotní stav je stabilizovaný a chodí k lékaři pouze kvůli jejich předepsání. Využitím opakovacího receptu ušetří pacient čas nejen sobě, ale také zbytečně nezvyšuje zátěž zdravotního systému. Další nespornou výhodou je, že si léky předepsané pomocí opakovacího receptu může pacient vyzvednout v jakékoli lékárně ve chvíli, kdy je zrovna potřebuje a v množství, které v daném období využije,“ vysvětluje praktikující lékárník a zároveň viceprezident ČLnK Mgr. Aleš Krebs, Ph.D. s tím, že pacient není omezen relativně krátkou platností klasického receptu. Platnost opakovacího receptu je zpravidla šest měsíců, lékař jej však může předepsat až na dobu jednoho roku.
 
eRecept stále u sebe? Získejte ho do mobilu
Podobně funkční pro zajištění léků může být také eRecept ve formě SMS identifikátoru. Mobilní telefon má většina lidí každý den u sebe, tím pádem může mít také předpis na léky. „Při cestování je předepsání léků formou SMS identifikátoru nejvhodnější. Pravděpodobnost, že s sebou pacient nebude mít na cestách mobil, je mnohem nižší, než že doma zapomene papírovou průvodku. Pomocí aplikace Lékárny v ČR je dokonce možné do mobilu nahrát i papírové průvodky,“ říká Mgr. Michaela Bažantová, tisková mluvčí ČLnK. I u běžného eReceptu může lékař využít možnosti prodloužit platnost ze 14 dnů až na 1 rok, zvláště před odjezdem na dovolenou.
 
Aplikace Lékárny v ČR - šikovný pomocník na cesty
            Díky bezplatné aplikaci ČLnK Lékárny v ČR je možné převést jednotlivé SMS identifikátory z textových zpráv na čárový kód, což zjednoduší výdej léku v lékárně. Převod na čárový kód umí nově aplikace i skenováním papírové průvodky. Stačí mít aplikaci staženou v mobilním telefonu, převod probíhá bez potřeby datového připojení. „Aplikace navíc poskytuje možnost dohledat všechny lékárny v České republice, po propojení s navigací dokáže pacienta navést k té nejbližší,“ popisuje Mgr. Michaela Bažantová možnosti, které při vyhledávání zdravotnické péče ocení nejeden cestovatel. Aplikace zpřehledňuje vyhledávání eReceptů v mobilu mezi ostatními SMS zprávami a obsahuje také důležité kontaktní informace včetně adres, telefonů a otevírací doby jednotlivých lékáren.
 










Tisková zpráva ke stažení ZDE.

Foto_1
Foto_2
Foto_3
Foto_4
Foto_5
 
 
Česká lékárnická komora je samosprávná nepolitická stavovská organizace sdružující lékárníky. Byla zřízena zákonem ČNR č. 220/1991 Sb., o České lékařské komoře, České stomatologické komoře a České lékárnické komoře. Její ustavující sjezd se uskutečnil 28. - 29. září 1991.

Česká lékárnická komora dbá, aby její členové vykonávali své povolání odborně, v souladu s jeho etikou a způsobem stanoveným zákony a řády komory. Zaručuje odbornost svých členů a potvrzuje splnění podmínek k výkonu lékárnického povolání. Posuzuje a hájí práva a profesní zájmy svých členů, stejně tak chrání jejich profesní čest.

Sdílet článek:

Související články

  • Tradiční Den lékáren mapuje profesní cestu farmaceutů. Letos veřejnosti přiblíží systém celoživotního vzdělávání

    Tradiční Den lékáren mapuje profesní cestu farmaceutů. Letos veřejnosti přiblíží systém celoživotního vzdělávání

    Česká lékárnická komora pořádá ve čtvrtek 20. června tradiční Den lékáren, tentokrát na téma „Farmaceut, profesionál po celý život”. Cílem letošního ročníku je zdůraznit celoživotní vzdělávání, které je pro farmaceuty povinné. Farmacie je velmi moderní a rychle se vyvíjející obor, neustále jsou objevovány nové léky a vědecké poznatky o nich. Farmaceuti si proto musí doplňovat vzdělání, aby mohli poskytovat pacientům tu nejlepší péči. Doprovodné aktivity budou probíhat po celý týden od 17. do 21. června ve více než 1 288 lékárnách po celé České republice.

  • Onemocnění, které nebolí. S vysokým krevním tlakem se celosvětově léčí miliarda pacientů. Nechat si ho změřit mohou pacienti i v lékárnách

    Onemocnění, které nebolí. S vysokým krevním tlakem se celosvětově léčí miliarda pacientů. Nechat si ho změřit mohou pacienti i v lékárnách

    Arteriální hypertenze znamená dlouhodobě vysokou hodnotu krevního tlaku. Příznaky jsou nenápadné a často skryté, proto se onemocnění někdy přezdívá „tichý zabiják“. Vysoký krevní tlak přispívá ke vzniku srdečních onemocnění, mozkové mrtvici a v nejvážnějších případech může vést i k úmrtí.

  • Preventivní screening diabetu poskytuje 130 lékáren po celé České republice

    Preventivní screening diabetu poskytuje 130 lékáren po celé České republice

    Za třicet let bude na světě více než miliarda diabetiků[1]. Data poukazují také na fakt, že diabetes je jednou z deseti nejčastějších příčin úmrtí nebo dalších zdravotních komplikací[2]. V neděli 14. dubna si připomínáme Světový den monitoringu diabetu. Právě sledování hladiny cukru v krvi má zásadní význam pro včasné odhalení nemoci a pro zlepšení kvality života diabetiků. Díky prevenci se dá předejít řadě závažných zdravotních komplikací, jako je onemocnění oční sítnice, nervů nebo srdce. S prevencí diabetu vám pomohou i vyškolení lékárníci. Ve specializovaných lékárnách můžete totiž absolvovat preventivní screening nemoci.