ČLnK: Lékárníci jsou připraveni a lékárny zůstávají pro pacienty otevřené a bezpečné

ČLnK: Lékárníci jsou připraveni a lékárny zůstávají pro pacienty otevřené a bezpečné

Se zpřísněním opatření souvisejících s omezením šíření onemocnění covid-19 informuje Česká lékárnická komora (ČLnK) o tom, že lékárenská péče zůstává pro pacienty zachována v plném rozsahu. Lékárníci již od jarní vlny pandemie realizovali a nadále realizují v lékárnách mnoho opatření k zamezení šíření respiračních onemocnění a i díky tomu jsou lékárny bezpečnými zdravotnickými zařízeními. Mezi lékárníky je zároveň i díky důsledným opatřením naprosté minimum infikovaných covidem-19 ze zaměstnání.
Buďte ohleduplní a dodržujte pravidla, žádají lékárníci
„Lékárenská péče bude v nadcházejících týdnech jedním z klíčových pilířů českého zdravotnictví. Lékárníci jsou připraveni a lékárny zůstávají pro pacienty otevřené a bezpečné. Za všechny lékárníky bych rád požádal pacienty o maximální ohleduplnost ke zdravotnickému personálu, dodržování základních hygienických opatření nastavených v jednotlivých lékárnách a pokynů jejich personálu. Chceme tu pro vás zůstat zdraví co nejdéle,“ apeluje Mgr. Aleš Krebs, Ph.D., prezident ČLnK a dodává: „Rád bych touto cestou také vyslovil velké poděkování všem kolegyním a kolegům za jejich obětavou péči o své pacienty. Jsou zdravotníky v první linii a dávají ze sebe maximum pro zajištění provozu lékárny.“
 
Pacienti se mohou nadále poradit s lékárníkem osobně. Léky na předpis je vhodnější vyzvedávat v lékárně prostřednictvím dokladu totožnosti
„Pacienti se mohou i nadále poradit o svém zdravotním stavu s lékárníkem, stejně, jako kdykoli jindy. Lékárník jim může pomoci i s výběrem léčivých přípravků vhodných během období zvýšeného výskytu respiračních onemocnění. V případě, že se jedná přímo o symptomatickou a podpůrnou léčbu infekce covid-19, je vhodné, aby lékárnu z hygienických důvodů nenavštívil přímo covid pozitivní pacient, ale například zdravý rodinný příslušník, blízký člověk, pečovatelka či například dobrovolník,” vysvětluje Mgr. Aleš Krebs, Ph.D.
 
Při výdeji léků na recept je vhodnější využít načtení eReceptu prostřednictvím dokladu totožnosti (občanského průkazu či pasu). Jedná se o další účinné hygienické opatření, které omezí předávání mobilů z rukou pacienta do rukou lékárníka a zpět, které je časté při načítání identifikátoru eReceptu z sms. Navíc výrazně zrychlí celý proces načítání eReceptů.
 
„ČLnK ubezpečuje pacienty, že v lékárnách je prozatím k dispozici dostatečné množství ochranných pomůcek a dezinfekčních přípravků. Lékárníci zároveň upozorňují na nutnost dodržování použitelnosti pomůcek - většina z nich je totiž jednorázová. O ochranné pomůcky je potřeba se také řádně starat. Návodem může být praktický manuál vytvořený ČLnK,” říká PharmDr. Martin Kopecký, PhD., viceprezident ČLnK.
 
Jak si zajistit léky v karanténě?
Vzhledem k výjimečné a mimořádné epidemiologické situaci připravila ČLnK v polovině října doporučení pro pacienty, jak si mohou karanténní pacienti zajistit své léky. Pokud je pacient v karanténě a zjistí, že mu dochází dlouhodobě užívané léky nebo má předepsány léky zcela nové (například antibiotika), měl by požádat zdravého rodinného příslušníka, aby mu je vyzvedl ve své lékárně, kterou obvykle navštěvuje, nebo nejbližší lékárně v okolí. Vyloučena není ani pomoc dobrovolníků, kteří v této době pacientům pomáhají při obstarávání jiných základních potřeb. Lékárník samozřejmě i v tomto případě vše vysvětlí a požádá daného člověka, aby kompletní informace pacientovi předal spolu s léčivy. Pokud pacient nemá ve svém okolí nikoho, pak je výjimečně osobně doručí lékárník, aby byla léčba pacienta řádně zajištěna i v této krizové situaci. Informační letáček je k dispozici zde.

 
Česká lékárnická komora je samosprávná nepolitická stavovská organizace sdružující lékárníky. Byla zřízena zákonem ČNR č. 220/1991 Sb., o České lékařské komoře, České stomatologické komoře a České lékárnické komoře. Její ustavující sjezd se uskutečnil 28. - 29. září 1991.
 
Česká lékárnická komora dbá, aby její členové vykonávali své povolání odborně, v souladu s jeho etikou a způsobem stanoveným zákony a řády komory. Zaručuje odbornost svých členů a potvrzuje splnění podmínek k výkonu lékárnického povolání. Posuzuje a hájí práva a profesní zájmy svých členů, stejně tak chrání jejich profesní čest.
 
 Tisková zpráva ke stažení ZDE.

Sdílet článek:

Související články

  • Preventivní screening diabetu poskytuje 130 lékáren po celé České republice

    Preventivní screening diabetu poskytuje 130 lékáren po celé České republice

    Za třicet let bude na světě více než miliarda diabetiků[1]. Data poukazují také na fakt, že diabetes je jednou z deseti nejčastějších příčin úmrtí nebo dalších zdravotních komplikací[2]. V neděli 14. dubna si připomínáme Světový den monitoringu diabetu. Právě sledování hladiny cukru v krvi má zásadní význam pro včasné odhalení nemoci a pro zlepšení kvality života diabetiků. Díky prevenci se dá předejít řadě závažných zdravotních komplikací, jako je onemocnění oční sítnice, nervů nebo srdce. S prevencí diabetu vám pomohou i vyškolení lékárníci. Ve specializovaných lékárnách můžete totiž absolvovat preventivní screening nemoci.

  • Bezpečí pacientů a zachování plnohodnotné lékárenské péče musí zůstat prioritou, a to i v případě úvah o zavedení zásilkového výdeje léků na předpis

    Bezpečí pacientů a zachování plnohodnotné lékárenské péče musí zůstat prioritou, a to i v případě úvah o zavedení zásilkového výdeje léků na předpis

    Dnes se konal na půdě Ministerstva zdravotnictví ČR kulatý stůl na téma zásilkového výdeje léků na předpis. Česká lékárnická komora vítá snahu ministerstva zdravotnictví, Státního ústavu pro kontrolu léčiv, pacientských organizací a dalších věnovat pozornost důkladné přípravě legislativního návrhu. Je především v zájmu pacientů, aby se zásilkový výdej nezavedl ve zjednodušené podobě, jež by vyhovovala pouze těm, kteří v lécích vidí jen další položku rozšiřující sortiment internetových obchodů. Česká lékárnická komora upozornila poslance a zástupce Národní asociace pacientských organizací na rizika zásilkového výdeje na předpis. Zároveň je seznámila s pravidly a opatřeními, která musí být přijata před jeho případným zavedením. Na prvním místě jako vždy zůstává zachování bezpečné a kvalitní lékárenská péče, která dosud chrání zdraví a život pacientů.

  • Výdej léků mimo lékárny může ohrozit zdraví pacientů. Česká lékárnická komora varuje před snahou o jeho rozšíření

    Výdej léků mimo lékárny může ohrozit zdraví pacientů. Česká lékárnická komora varuje před snahou o jeho rozšíření

    Novelou vyhlášky o registraci léčivých přípravků, platnou od 1. 1. 2024, rozšířilo Ministerstvo zdravotnictví ČR spektrum léků, které se mohou prodávat například v drogeriích či na čerpacích stanicích. Toto doplnění bylo provedeno bez vědomí České lékárnické komory. Léky patří do lékárny a jejich výdej mimo lékárny představuje pro zdraví lidí velké riziko.