Evropští lékárníci zdůraznili důležitost mezioborové spolupráce v primární péči

Evropští lékárníci zdůraznili důležitost mezioborové spolupráce v primární péči

Výroční symposium PGEU v Berlíně bylo věnováno novým příležitostem v primární péči prostřednictvím lékárníků. V průběhu symposia byly představeny různé úhly pohledu na úlohu lékárníků v poskytování primární péče.
Sympozium se konalo v pondělí 20. 6. 2011 pod názvem: „Nové příležitosti v primární péči: Maximalizace potenciálu lékárníků v interdisciplinárním týmu“. Zvláštní důraz byl kladen na spolupráci všech zdravotníků v primární péči s důrazem na příležitosti pro lékárníky přispět k bezpečí pacientovy léčby a ke zvyšování kvality poskytované péče. Sympozia se zúčastnilo více než 120 zástupců lékárníků z členských zemí.
 
Sympozium zahájil Thomas Ilka, stálý tajemník federálního ministerstva zdravotnictví. V úvodním projevu odkázal na nové možnosti ve farmaceutické péči a nové Evropské směrnice (o farmakovigilanci a padělky léčiv).Následně byly představeny různé způsoby inovace lékárenské praxe v primární péči v Evropě (Německo, Velká Británie, Portugalsko, Francie a Nizozemí), např. lékový management, možnost lékárníků předepisovat léky, systematická spolupráce s praktickými lékaři v oblasti farmakoterapie nebo sdílení elektronických lékových záznamů. Dále byl projednáván dopad Evropské směrnice o farmakovigilanci na činnost lékárníků.
 
 
Generální tajemník PGEU a zároveň moderátor symposia John Chave o symposiu řekl: „ Pro udržitelnost zdravotních systémů a zároveň pro zdraví evropanů je důležitý zejména vývoj primární péče, aby reagovala na rostoucí problémy v oblasti lékové  terapii. Jedná se zejména o špatnou spolupráci pacientů v oblasti jejich ochoty správně užívat léky a zamezení nežádoucích účinků.
Farmaceutická praxe v Evropě reaguje na řešení těchto otázek rozvojem nových služeb. Naše symposium zejména ukázalo, že systematičtější spolupráce mezi zdravotníky a farmaceuty zlepšuje péči o pacienta a šetří peníze na zdravotnictví."

Tisková zpráva PGEU
Tisková zpráva ČLnK

Sdílet článek:

Související články

  • Preventivní screening diabetu poskytuje 130 lékáren po celé České republice

    Preventivní screening diabetu poskytuje 130 lékáren po celé České republice

    Za třicet let bude na světě více než miliarda diabetiků[1]. Data poukazují také na fakt, že diabetes je jednou z deseti nejčastějších příčin úmrtí nebo dalších zdravotních komplikací[2]. V neděli 14. dubna si připomínáme Světový den monitoringu diabetu. Právě sledování hladiny cukru v krvi má zásadní význam pro včasné odhalení nemoci a pro zlepšení kvality života diabetiků. Díky prevenci se dá předejít řadě závažných zdravotních komplikací, jako je onemocnění oční sítnice, nervů nebo srdce. S prevencí diabetu vám pomohou i vyškolení lékárníci. Ve specializovaných lékárnách můžete totiž absolvovat preventivní screening nemoci.

  • Bezpečí pacientů a zachování plnohodnotné lékárenské péče musí zůstat prioritou, a to i v případě úvah o zavedení zásilkového výdeje léků na předpis

    Bezpečí pacientů a zachování plnohodnotné lékárenské péče musí zůstat prioritou, a to i v případě úvah o zavedení zásilkového výdeje léků na předpis

    Dnes se konal na půdě Ministerstva zdravotnictví ČR kulatý stůl na téma zásilkového výdeje léků na předpis. Česká lékárnická komora vítá snahu ministerstva zdravotnictví, Státního ústavu pro kontrolu léčiv, pacientských organizací a dalších věnovat pozornost důkladné přípravě legislativního návrhu. Je především v zájmu pacientů, aby se zásilkový výdej nezavedl ve zjednodušené podobě, jež by vyhovovala pouze těm, kteří v lécích vidí jen další položku rozšiřující sortiment internetových obchodů. Česká lékárnická komora upozornila poslance a zástupce Národní asociace pacientských organizací na rizika zásilkového výdeje na předpis. Zároveň je seznámila s pravidly a opatřeními, která musí být přijata před jeho případným zavedením. Na prvním místě jako vždy zůstává zachování bezpečné a kvalitní lékárenská péče, která dosud chrání zdraví a život pacientů.

  • Výdej léků mimo lékárny může ohrozit zdraví pacientů. Česká lékárnická komora varuje před snahou o jeho rozšíření

    Výdej léků mimo lékárny může ohrozit zdraví pacientů. Česká lékárnická komora varuje před snahou o jeho rozšíření

    Novelou vyhlášky o registraci léčivých přípravků, platnou od 1. 1. 2024, rozšířilo Ministerstvo zdravotnictví ČR spektrum léků, které se mohou prodávat například v drogeriích či na čerpacích stanicích. Toto doplnění bylo provedeno bez vědomí České lékárnické komory. Léky patří do lékárny a jejich výdej mimo lékárny představuje pro zdraví lidí velké riziko.