Jeden lékárník denně připraví až 700 očkovacích dávek proti covid 19

Jeden lékárník denně připraví až 700 očkovacích dávek proti covid 19

Česká republika se dle aktuálních dat zatím v počtu podaných vakcín proti covid 19 řadí pod průměr zemí EU. První nebo druhou dávku očkování podstoupí ještě mnoho Čechů. Někteří jedinci z různých důvodů vakcinaci teprve zvažují a zatím ani nejsou registrovaní. Proočkování populace je přitom způsob, jak s pandemií bojovat. Na efektivním procesu očkování se každý den podílejí lékárníci napříč celou ČR. Farmaceuti i studenti farmaceutických fakult ředí koncentrovaný roztok vakcín od výrobce na požadovaný objem a připravují jednotlivé dávky. Ruce jednoho lékárníka připraví v očkovacím centru denně až 700 dávek. Vakcína je pak zdravotníkem aplikována jednorázovou injekční stříkačkou. Tento vynález novozélandského lékárníka Colina Murdocha z roku 1956 je nejen v očkovacích centrech dodnes pomůckou většiny zdravotníků.
Očkování má smysl nejen pro jednotlivce. Je potřeba, aby se vytvořila kolektivní imunita
Očkování chrání v první řadě jednotlivce před infekčním onemocněním nebo vážným průběhem nemoci. Očkovat by se měli především zdraví jedinci a chránit tak ty, kteří z různých důvodů nemohou být očkováni. Je potřeba proočkovat maximum populace, nikoliv jen ty nejstarší a nejvíce ohrožené jedince. „Většina zdravotníků je již očkována, což se velmi příznivě projevilo na počtu jejich onemocnění a následcích, obdobně jako v některých dalších významně proočkovaných skupinách obyvatel. Ke kolektivní imunitě je potřebná vysoká proočkovanost maximální možné části populace, na jejím zajištění se tedy může podílet každý z nás. Členové představenstva České lékárnické komory již na konci loňského roku natočili i vysvětlující video, proč je očkování důležité a proč se pro něj rozhodli," zdůrazňuje důležitost očkování Mgr. Aleš Krebs, Ph.D., prezident České lékárnické komory (ČLnK). Díky dostatečné proočkovanosti nebude zbytečně zdravotní systém zatěžován případnou další vlnou pandemie. Zároveň bude možné soustředit síly zdravotníků i na necovidovou zdravotní péči, která je neméně potřebná.
 
Neviditelná, ale nepostradatelná pomoc při očkování
S lékárníky se většina očkovaných přímo nesetká, ale jejich pomoc je v procesu nezastupitelná. Lékárny skladují koncentrované roztoky vakcín, hlídají dodržení chladového řetězce (některé vakcíny vyžadují stálou teplotu až do minus 72 °C) a následně se podílejí na jejich distribuci do očkovacích center či k praktickým lékařům. Lékárníci také z koncentrovaného roztoku vakcín připravují přesné dávky, kterými jsou lidé očkováni. „Lékárníci se do aktivní pomoci s ředěním vakcín zapojili od prvních dnů, kdy se v ČR začalo očkovat. Mnohým z nás už tak rukama prošly tisíce dávek očkování proti covid-19. V závislosti na velikosti očkovacího centra připraví denně jeden lékárník až sedm set dávek," říká z vlastní praxe PharmDr. Lukáš Láznička z lékárny Fakultní nemocnice Královské Vinohrady.
 
Lékárníci poskytují pacientům praktické rady před očkováním i po něm
Kromě ředění vakcín se lékárníci podílí i na konzultacích týkajících se očkování. Pacienti například váhají, zda by v souvislosti s očkováním neměli změnit režim pravidelně užívaných léků. „Pacienti se na lékárníky s důvěrou obracejí v různých situacích a s různými zdravotními komplikacemi. I v případě nejasností souvisejících s procesem očkování jsme jim v lékárnách k dispozici. Obecně lze říci, že by pacienti neměli před či po očkování své chronicky užívané léky vysazovat. V případě užívání léků na ředění krve nebo pokud se jedná o pacienta s poruchami srážlivosti krve, trombotickými příhodami nebo se sklony k tvorbě trombů, je vhodné se poradit předem se svým praktickým lékařem. A pacient by měl o svém zdravotním stavu rovněž informovat lékaře před očkováním v očkovacím centru,“ upozorňuje viceprezident ČLnK PharmDr. Martin Kopecký, Ph.D.
 
Nežádoucí reakce po očkování jsou obvykle mírné. Preventivně si léky neberte!
Mezi nejčastější nežádoucí reakce po očkování patří bolest, zarudnutí či otok v místě aplikace očkování. Někdy se může vyskytnout přechodná únava, bolest hlavy, svalů a kloubů, zimnice nebo horečka. Obvykle se jedná o mírné projevy, které do několika hodin či dnů odezní. Někteří pacienti ale zvažují, zda před očkováním neužít lék proti bolesti a horečce tzv. „pro jistotu“. Před tím ale lékárníci důrazně varují.
 
„Preventivní užívání léků proti bolesti a horečce před očkováním není vhodné. V případě, že se po očkování proti onemocnění covid-19 vyskytnou nežádoucí reakce, doporučujeme je řešit až dle konkrétních projevů. A výběr léku konzultovat se svým lékárníkem, který danému pacientovi doporučí nejvhodnější přípravek i s ohledem na jeho celkový zdravotní stav či jiné užívané léky," říká závěrem Mgr. Aleš Krebs, Ph.D.
 

Doplňující tisková informace
 
Praktické rady lékárníků před i po očkování proti covid-19
 
Praha 29. června 2021
 
Při výběru termínu první dávky očkování nahlédněte do svého kalendáře
  -  První i druhý termín očkování je vhodné zvolit i s ohledem na pravidelnou fyzickou aktivitu (sport, větší fyzická námaha, náročná pracovní cesta atd.), protože po očkování by měl být pacient v klidovém režimu alespoň 24 hodin.
  •   - Před potvrzením rezervace očkování je vhodné si například zkontrolovat termín plánované dovolené - aby nekolidoval s termínem první ani druhé dávky, a to včetně dní na případnou nařízenou karanténu, která je při návratu z některých zemí povinná.
  •   -  Aktuální přehled týkající se potřebných opatření v souvislosti s covid-19 a cestováním, resp. návratem ze zahraničí poskytuje portál zřízený Ministerstvem vnitra dostupný zde: https://covid.gov.cz/situace/dovolena-2021
Co můžeme očekávat po očkování?
  •   -  Mezi nejčastější nežádoucí reakce po očkování patří bolest, zarudnutí či otok v místě aplikace očkování. Někdy se může vyskytnout přechodná únava, bolest hlavy, svalů a kloubů, zimnice nebo horečka. Obvykle se jedná o mírné projevy, které do několika hodin či dnů odezní.
  •   -  Pokud reakce nastane (teplota atd.), jedná se většinou o postvakcinační reakci, což znamená, že je váš imunitní systém připraven bojovat. Ve většině případů to tedy neznamená nic negativního.
  •   -  Obecně lze říci, že vážné nežádoucí účinky v souvislosti s covid-19 jsou vzácné a jejich četnost je stejná, jako u jiných vakcín (asi 0,0018 %). Bezpečnost očkování je stále pod dohledem.
  •   -  Aby bylo očkování snášeno co nejlépe, lze doporučit následující: vyhnout se alkoholu před a po očkování, eliminovat fyzickou námahu a ideálně si naplánovat termín očkování tak, aby bylo možné dodržet klidový režim minimálně 24 hodin po očkování.
  •   -  Samovolné užívání jakýchkoliv léků před aplikací vakcíny nemá smysl. V případě potenciální alergické reakce v některých opodstatněných případech rozhodne o premedikaci ošetřující lékař nebo lékař v očkovacím centru. 
  •   -  Je vhodné také počítat s tím, že se reakce na první a druhou dávku mohou lišit. Pokud byla reakce na první dávku minimální, neznamená to, že náš organismus zareaguje zcela totožně i u druhé podané dávky očkování, kdy už může mít částečně vytvořené protilátky.
  •   -  Vždy je lepší raději počítat s mírnou nežádoucí reakcí i po druhé dávce, než být nemile zaskočen například horečkou na dovolené, na kterou se vypravíme hned po návštěvě očkovacího centra.
  •   -  Pokud máte jakékoliv otázky, zeptejte se zdravotníků - v očkovacích centrech, ve své lékárně, či u svého praktického lékaře.
 
Jaké léky užít při horečce?
  •   -  Obecně lze doporučit takový léčivý přípravek, který je pacient v případě horečky zvyklý užívat.
  •  - Mezi nejčastější léky na bolest a/nebo teplotu patří ty se základní účinnou látkou paracetamol, ibuprofen nebo kyselina acetylsalicylová.
  •   -  Každá z nich má své výhody i omezení. Léky s obsahem kyseliny acetylsalicylové například nemohou užívat děti nebo lidé s žaludečním vředem. Ibuprofen je mimo jiné nevhodný pro pacienty s poruchou krvetvorby nebo užívající některé chronické léky. Paracetamol například nemohou užívat lidé s poškozením jater.
  •   -  Lékárník vám doporučí vhodný léčivý přípravek nejen s ohledem na možné kontraindikace, ale poradí vám také kdy a v jakém množství jej užít. Platí obecné doporučení: nezvyšovat jednotlivou dávku, nezkracovat intervaly, nekombinovat vzájemně různé preparáty.

Archiv-CLnK_Foto-lekarnik_Lukas-Laznicka_denne-pripravi-az-700-ockovacich-davek.png

Přílohy:
Tisková zpráva
Tisková informace
Foto_1
 
 
Česká lékárnická komora je samosprávná nepolitická stavovská organizace sdružující lékárníky. Byla zřízena zákonem ČNR č. 220/1991 Sb., o České lékařské komoře, České stomatologické komoře a České lékárnické komoře. Její ustavující sjezd se uskutečnil 28. - 29. září 1991.


Česká lékárnická komora dbá, aby její členové vykonávali své povolání odborně, v souladu s jeho etikou a způsobem stanoveným zákony a řády komory. Zaručuje odbornost svých členů a potvrzuje splnění podmínek k výkonu lékárnického povolání. Posuzuje a hájí práva a profesní zájmy svých členů, stejně tak chrání jejich profesní čest.
 

Sdílet článek:

Související články

  • Preventivní screening diabetu poskytuje 130 lékáren po celé České republice

    Preventivní screening diabetu poskytuje 130 lékáren po celé České republice

    Za třicet let bude na světě více než miliarda diabetiků[1]. Data poukazují také na fakt, že diabetes je jednou z deseti nejčastějších příčin úmrtí nebo dalších zdravotních komplikací[2]. V neděli 14. dubna si připomínáme Světový den monitoringu diabetu. Právě sledování hladiny cukru v krvi má zásadní význam pro včasné odhalení nemoci a pro zlepšení kvality života diabetiků. Díky prevenci se dá předejít řadě závažných zdravotních komplikací, jako je onemocnění oční sítnice, nervů nebo srdce. S prevencí diabetu vám pomohou i vyškolení lékárníci. Ve specializovaných lékárnách můžete totiž absolvovat preventivní screening nemoci.

  • Bezpečí pacientů a zachování plnohodnotné lékárenské péče musí zůstat prioritou, a to i v případě úvah o zavedení zásilkového výdeje léků na předpis

    Bezpečí pacientů a zachování plnohodnotné lékárenské péče musí zůstat prioritou, a to i v případě úvah o zavedení zásilkového výdeje léků na předpis

    Dnes se konal na půdě Ministerstva zdravotnictví ČR kulatý stůl na téma zásilkového výdeje léků na předpis. Česká lékárnická komora vítá snahu ministerstva zdravotnictví, Státního ústavu pro kontrolu léčiv, pacientských organizací a dalších věnovat pozornost důkladné přípravě legislativního návrhu. Je především v zájmu pacientů, aby se zásilkový výdej nezavedl ve zjednodušené podobě, jež by vyhovovala pouze těm, kteří v lécích vidí jen další položku rozšiřující sortiment internetových obchodů. Česká lékárnická komora upozornila poslance a zástupce Národní asociace pacientských organizací na rizika zásilkového výdeje na předpis. Zároveň je seznámila s pravidly a opatřeními, která musí být přijata před jeho případným zavedením. Na prvním místě jako vždy zůstává zachování bezpečné a kvalitní lékárenská péče, která dosud chrání zdraví a život pacientů.

  • Výdej léků mimo lékárny může ohrozit zdraví pacientů. Česká lékárnická komora varuje před snahou o jeho rozšíření

    Výdej léků mimo lékárny může ohrozit zdraví pacientů. Česká lékárnická komora varuje před snahou o jeho rozšíření

    Novelou vyhlášky o registraci léčivých přípravků, platnou od 1. 1. 2024, rozšířilo Ministerstvo zdravotnictví ČR spektrum léků, které se mohou prodávat například v drogeriích či na čerpacích stanicích. Toto doplnění bylo provedeno bez vědomí České lékárnické komory. Léky patří do lékárny a jejich výdej mimo lékárny představuje pro zdraví lidí velké riziko.