Lékárníci: Cukrovka je daň za náš pohodlný životní styl. Pojďme to změnit!
Praha, 12. dubna 2018 – Špatné stravování, sedavý způsob života, nedostatek pohybu a v důsledku toho nadváha či obezita. Současný nezdravý způsob života s sebou přináší řadu závažných onemocnění s cukrovkou v čele. Aktuálně u nás žije zhruba 860 tisíc diabetiků, přičemž asi 20 tisíc nových pacientů každým rokem přibývá a zhruba 22 tisíc následkem této nemoci umírá.1 Statistiky by nemusely být tak hrozivé, ovšem za předpokladu, že Češi budou ke svému zdraví přistupovat s větší zodpovědností. Pomocnou ruku jim podávají lékárny, které už druhým rokem nabízí možnost preventivního screeningu diabetu.
Cukrovka (diabetes mellitus) je chronické onemocnění, způsobené neschopností organismu správně hospodařit s cukrem (glukózou). V důsledku toho nejenže zvyšuje hladinu glukózy v krvi, ale zasahuje i do přeměny ostatních živin (tuků, bílkovin) a ovlivňuje tím celý organismus. Cukrovku zapříčiňuje nedostatek inzulínu, látky, která se normálně tvoří ve slinivce břišní. Pokud je inzulínu absolutní nedostatek, jde o diabetes 1. typu. V případě relativního nedostatku inzulínu, kdy je jeho účinnost v organismu snížena, se jedná o diabetes 2. typu.2
V České republice v současnosti trpí cukrovkou přibližně 8 % obyvatel, přičemž zhruba 90 až 95 % z nich tvoří diabetici 2. typu. Jinými slovy Češi nejčastěji bojují s typem diabetu, který lze ovlivnit a také mu předejít zdravým životním stylem, správným stravováním, pravidelným pohybem a udržováním vhodné tělesné hmotnosti.1 Zcela zásadní je však včasné odhalení nemoci, díky kterému lze zabránit vážným komplikacím. Na tzv. screening diabetu se dnes proto specializují také lékárny, které zájemcům poradí, jak provádět samotestování, co dělat v rámci prevence a případně i s efektivní léčbou.
„Onemocnění cukrovkou 2. typu ve velké míře závisí na samotných pacientech a na jejich přístupu. Pokud dodržují všechna doporučení a převezmou zodpovědnost za své zdraví, mohou žít spokojený plnohodnotný život. Chceme jim být v tomto ohledu nápomocni, proto v rámci kurzu Screening diabetu a péče o diabetického pacienta již druhým rokem školíme jednotlivé lékárníky, aby byli schopni lidem poradit a poskytnout rozšířené odborné konzultace ohledně diabetu,“ říká PharmDr. Lubomír Chudoba, prezident České lékárnické komory. Specializované poradenství v současnosti poskytuje už více než 90 lékáren v České republice a jejich počet bude do budoucna stále narůstat.
Správné a dostatečné informace jsou prvním předpokladem úspěšné léčby. Díky nim se pacient seznámí s veškerými úskalími tohoto onemocnění a uvědomí si, že je k němu potřeba přistupovat aktivně. Léčba vyžaduje pravidelnost, řád a osvojení si všech souvisejících návyků. Ačkoliv je cukrovka nevyléčitelná, dá se udržovat v mezích, které zásadně neovlivňují kvalitu života pacienta a jeho životní styl. Pacient může svým aktivním přístupem zamezit pozdním komplikacím, jako je selhání ledvin, oslepnutí, ischemická choroba srdeční, mozková příhoda či amputace končetin.2
Seznam specializovaných lékáren je k dispozici zde.
Zdroje:
- http://www.szu.cz/uploads/documents/czzp/aktuality/Cesi_ziji_dele_ale_trapi_je_civilizacni_nemoci/Zprava_o_zdravi_obyvatel_CR_.pdf
- http://www.szu.cz/uploads/documents/czzp/edice/plne_znani/cukrovka.pdf
Česká lékárnická komora je samosprávná nepolitická stavovská organizace sdružující lékárníky. Byla zřízena zákonem ČNR č. 220/1991 Sb., o České lékařské komoře, České stomatologické komoře a České lékárnické komoře. Její ustavující sjezd se uskutečnil 28. - 29. září 1991.
Česká lékárnická komora dbá, aby její členové vykonávali své povolání odborně, v souladu s jeho etikou a způsobem stanoveným zákony a řády komory. Zaručuje odbornost svých členů a potvrzuje splnění podmínek k výkonu lékárnického povolání. Posuzuje a hájí práva a profesní zájmy svých členů, stejně tak chrání jejich profesní čest.
Tisková zpráva v pdf
Pro další informace:
PharmDr. Lubomír Chudoba, prezident ČLnK: +420 734 682 233, chudoba@lekarnici.cz
Mgr. Aleš Krebs, Ph.D., viceprezident ČLnK: +420 603 796 826, krebs@lekarnici.cz
Mgr. Michaela Bažantová, tisková mluvčí ČLnK: +420 776 365 213, bazantova@lekarnici.cz
Související články
Nesprávné užívání antibiotik ohrožuje každého z nás. Na rizika antibiotické rezistence upozorňují i farmaceuti
I v letošním roce Česká lékárnická komora podporuje Evropský antibiotický den, který připadá na 18. listopad, jehož téma je „Antibiotická rezistence je neviditelná, ale pacienti ne“. Antibiotická rezistence totiž v posledních letech představuje čím dál závažnější problém, který trápí pacienty i lékaře. Téma připomíná také Světový antibiotický týden probíhající od 18. do 24. listopadu. Farmaceuti proto chtějí veřejnost edukovat o tom, jak správně s antibiotickými přípravky zacházet, aby se riziko antibiotické rezistence nezvyšovalo.
Lékárníci usilují o zachování jedinečných lékáren v menších obcích a připravují se na změny systému započitatelných doplatků
Dnes se konal 33. sjezd delegátů České lékárnické komory. Jedná se o pravidelnou akci, na které každý rok projednávají delegáti komory další směřování a cíle, kterých chce stavovská organizace lékárníků dosáhnout.
Farmaceuti mají na starost široké spektrum povinností. Jejich význam připomíná Světový den lékárníků
I letos slaví Česká lékárnická komora Světový den lékárníků. Připadá na 25. září, den, kdy byla v roce 1912 v nizozemském Haagu založena Mezinárodní farmaceutická federace. Jeho cílem je upozornit na nezastupitelnou roli lékárníků a lékárenské péče ve farmakoterapii i zdravotnictví.