Lékárníci nemohli vydávat léky kvůli masivnímu výpadku spojení s centrálním úložištěm elektronických receptů

Lékárníci nemohli vydávat léky kvůli masivnímu výpadku spojení s centrálním úložištěm elektronických receptů

Tisková zpráva ČLnK ze dne 9. 3. 2018




 
V pátek 9. března 2018 došlo k přerušení spojení mnoha lékáren s centrálním úložištěm elektronických receptů. Problémem nebyly místní výpadky internetového připojení ani nedostatky lékárenských programů. Nefunkčnost se totiž projevila v různých regionech a s různou intenzitou a délkou. Lékárníci požadují vysvětlení a nápravu.
 
 
Praha, 9. března 2018 – Obávaný výpadek ePreskripce postihl v dopoledních hodinách lékárny na celém území České republiky. Tímto výpadkem byla ohrožena zdravotní péče, protože lékárníci nemohli vydávat léky předepsané na elektronické recepty.
Lékárníci okamžitě po prvních náznacích výpadku aktivně hledali příčinu a snažili se kontaktovat Státní ústav pro kontrolu léčiv. Většina marně, na telefonní linky SÚKL se totiž nedovolali.  
„Při masivním nárůstu stížností našich členů na nefunkčnost systému a s ohledem na nedostatečnou komunikaci ze strany Státního ústavu pro kontrolu léčiv jsme sami o problému informovali média,“ konstatuje PharmDr. Lubomír Chudoba, prezident České lékárnické komory. Poslední pracovní den tohoto týdne lékárníci nemohli v dopoledních hodinách vydat léky mnoha pacientům, včetně akutně nemocných, kteří potřebovali antibiotika.
Kromě lékárníků zaznamenali výpadek také předepisující lékaři. Ti mohou na aktuální situaci reagovat předepsáním listinného receptu. Lékárníci však na eRecept v případě výpadku centrálního úložiště vydat lék nemohou. Mnozí proto především z ohledu na své pacienty vyzvali své spádové lékaře k předepisování listinných receptů.
Česká lékárnická komora vyzývá Státní ústav pro kontrolu léčiv k zásadnímu zlepšení komunikace s lékárníky, lékaři i s veřejností v takto kritických situacích. „Není možné, abychom nebyli informováni o problému, kvůli kterému je ohrožena zdravotní péče. Nikdo nám nezvedal telefony a komunikace byla navázána víceméně až po odstranění závady,“ dodává prezident Chudoba.
Česká lékárnická komora požaduje vysvětlení takto masivního výpadku od zodpovědných institucí a nápravu komunikace Státního ústavu pro kontrolu léčiv s lékárníky. „V případě výpadku je potřeba mít k dispozici funkční záložní řešení, o kterém jsme připraveni s ministerstvem jednat,“ uzavírá Chudoba.



Pro další informace:
PharmDr. Lubomír Chudoba, prezident ČLnK:        +420 734 682 233, chudoba@lekarnici.cz
Mgr. Aleš Krebs, Ph.D., viceprezident ČLnK:         +420 603 796 826, krebs@lekarnici.cz
Mgr. Michaela Bažantová, tisková mluvčí ČLnK:     +420 776 365 213, bazantova@lekarnici.cz


Tisková zpráva

Sdílet článek:

Související články

  • Tradiční Den lékáren mapuje profesní cestu farmaceutů. Letos veřejnosti přiblíží systém celoživotního vzdělávání

    Tradiční Den lékáren mapuje profesní cestu farmaceutů. Letos veřejnosti přiblíží systém celoživotního vzdělávání

    Česká lékárnická komora pořádá ve čtvrtek 20. června tradiční Den lékáren, tentokrát na téma „Farmaceut, profesionál po celý život”. Cílem letošního ročníku je zdůraznit celoživotní vzdělávání, které je pro farmaceuty povinné. Farmacie je velmi moderní a rychle se vyvíjející obor, neustále jsou objevovány nové léky a vědecké poznatky o nich. Farmaceuti si proto musí doplňovat vzdělání, aby mohli poskytovat pacientům tu nejlepší péči. Doprovodné aktivity budou probíhat po celý týden od 17. do 21. června ve více než 1 288 lékárnách po celé České republice.

  • Onemocnění, které nebolí. S vysokým krevním tlakem se celosvětově léčí miliarda pacientů. Nechat si ho změřit mohou pacienti i v lékárnách

    Onemocnění, které nebolí. S vysokým krevním tlakem se celosvětově léčí miliarda pacientů. Nechat si ho změřit mohou pacienti i v lékárnách

    Arteriální hypertenze znamená dlouhodobě vysokou hodnotu krevního tlaku. Příznaky jsou nenápadné a často skryté, proto se onemocnění někdy přezdívá „tichý zabiják“. Vysoký krevní tlak přispívá ke vzniku srdečních onemocnění, mozkové mrtvici a v nejvážnějších případech může vést i k úmrtí.

  • Preventivní screening diabetu poskytuje 130 lékáren po celé České republice

    Preventivní screening diabetu poskytuje 130 lékáren po celé České republice

    Za třicet let bude na světě více než miliarda diabetiků[1]. Data poukazují také na fakt, že diabetes je jednou z deseti nejčastějších příčin úmrtí nebo dalších zdravotních komplikací[2]. V neděli 14. dubna si připomínáme Světový den monitoringu diabetu. Právě sledování hladiny cukru v krvi má zásadní význam pro včasné odhalení nemoci a pro zlepšení kvality života diabetiků. Díky prevenci se dá předejít řadě závažných zdravotních komplikací, jako je onemocnění oční sítnice, nervů nebo srdce. S prevencí diabetu vám pomohou i vyškolení lékárníci. Ve specializovaných lékárnách můžete totiž absolvovat preventivní screening nemoci.