Lékárníci pomáhají WHO v boji proti vzrůstající odolnosti bakterií vůči antibiotikům

Lékárníci pomáhají WHO v boji proti vzrůstající odolnosti bakterií vůči antibiotikům

Ve dnech 21. - 25. listopadu 2011 se v lékárnách uskuteční pod záštitou WHO a ve spolupráci se Státním zdravotním ústavem a ministerstvem zdravotnictví akce Antibiotický týden v prostředí lékáren.
Antibiotika jsou léky, které působí specificky proti bakteriím a jsou lékařem předepisovány pouze na léčbu bakteriální infekce. V důsledku jejich nesprávného užívání se významně zvyšuje odolnost bakterií. Proto vyhlásila Světová zdravotnická organizace (WHO) 18. listopad Evropským antibiotickým dnem. K této aktivitě se připojila i Česká lékárnická komora (ČLnK) a po úspěchu v loňském roce uspořádala letos druhý ročník osvětové akce Antibiotický týden v prostředí lékáren.

Ve dnech 21. - 25. listopadu 2011 se v lékárnách uskuteční pod záštitou WHO a ve spolupráci se Státním zdravotním ústavem a ministerstvem zdravotnictví akce Antibiotický týden v prostředí lékáren. Cílem této osvětové kampaně je zvýšení povědomí pacientů o správném užívání antibiotik, které brání rozvoji odolnosti bakterií vůči antibiotikům.
Informační kampaň je zaměřena nejen na dospělé pacienty, ale i na rodiče dětských pacientů. Rodičům vysvětlíme nejen to, kdy jsou pro jejich dítě antibiotika vhodná, a kdy by naopak mohla uškodit, ale také to, jaká opatření a úpravy jídelníčku jsou při užívání antibiotik potřeba.

Součástí kampaně je i průzkum mezi dospělými pacienty a rodiči dětí, kterým byla antibiotika předepsána. Dotazníkové šetření pomůže ke srovnání názorů českých pacientů s výsledky obdobného průzkumu v ostatních zemích Evropské Unie a tím k lepšímu a bezpečnějšímu užívání antibiotik. Rozvoj rezistence totiž nerespektuje hranice států.

Z loňského průzkumu v lékárnách vyplývá, že se 51 % dotázaných domnívá, že antibiotika účinkují proti virům. Téměř třetina si myslí, že antibiotika jsou léky na chřipku a nachlazení. V letošním roce se proto zaměříme na osvětu právě v této oblasti.

Seznam lékáren zapojených do Antibiotického týdne, stejně jako dotazníky a další materiály najdete na webu ČLnK www.lekarnici.cz.

Zapojte se i Vy, správné užívání antibiotik není otázkou jednotlivce, ale celé společnosti. Odolné mikroorganismy si totiž vzájemně předáváme.

Tisková zpráva

Sdílet článek:

Související články

  • Lékárníci jako strážci bezpečné léčby. Díky svému vzdělání a s pomocí lékovému záznamu odhalují chyby v předepisování léků

    Lékárníci jako strážci bezpečné léčby. Díky svému vzdělání a s pomocí lékovému záznamu odhalují chyby v předepisování léků

    Farmaceuti mají již pět let možnost nahlížet do lékového záznamu pacientů, což výrazně přispívá k zajištění bezpečné farmakoterapie a efektivní léčby. I díky náhledu do lékového záznamu pomáhají denně odhalit rizika spojená s užíváním léků – ať už jde o nevhodné kombinace, duplicity v preskripci nebo překročení stanovených dávek. Jen za první čtvrtletí této možnosti využili téměř 4,8 milionkrát. Od ledna do března letošního roku vydali farmaceuti pacientům téměř 22 milionů elektronických receptů.

  • Spánek bychom neměli podceňovat: přes 50 procent Čechů trpí nějakou poruchou spánku

    Spánek bychom neměli podceňovat: přes 50 procent Čechů trpí nějakou poruchou spánku

    Poruchy spánku se týkají stále větší části populace. Podle odborníků trpí nějakou poruchou spánku přes 50 procent Čechů , přičemž ženy jsou ohroženější než muži. Problémy se spánkem přitom negativně ovlivňují nejen psychické zdraví, ale také zvyšují riziko vzniku civilizačních chorob, upozorňuje Česká lékárnická komora. Ta se tématu věnuje při příležitosti Světového dne spánku, který připadá na pátek 14. března

  • Nebezpečná výzva jako nový hit TikToku. Lékárníci varují před předávkováním paracetamolem

    Nebezpečná výzva jako nový hit TikToku. Lékárníci varují před předávkováním paracetamolem

    Česká lékárnická komora (ČLnK) varuje před nebezpečnou výzvou na sociální síti TikTok. Ta vybízí děti ke konzumaci co největšího množství tablet obsahujících paracetamol. Výzva byla zaznamenána v několika evropských zemích a může mít fatální následky.