Lékárníci pomáhají WHO v boji proti vzrůstající odolnosti bakterií vůči antibiotikům

Lékárníci pomáhají WHO v boji proti vzrůstající odolnosti bakterií vůči antibiotikům

Ve dnech 21. - 25. listopadu 2011 se v lékárnách uskuteční pod záštitou WHO a ve spolupráci se Státním zdravotním ústavem a ministerstvem zdravotnictví akce Antibiotický týden v prostředí lékáren.
Antibiotika jsou léky, které působí specificky proti bakteriím a jsou lékařem předepisovány pouze na léčbu bakteriální infekce. V důsledku jejich nesprávného užívání se významně zvyšuje odolnost bakterií. Proto vyhlásila Světová zdravotnická organizace (WHO) 18. listopad Evropským antibiotickým dnem. K této aktivitě se připojila i Česká lékárnická komora (ČLnK) a po úspěchu v loňském roce uspořádala letos druhý ročník osvětové akce Antibiotický týden v prostředí lékáren.

Ve dnech 21. - 25. listopadu 2011 se v lékárnách uskuteční pod záštitou WHO a ve spolupráci se Státním zdravotním ústavem a ministerstvem zdravotnictví akce Antibiotický týden v prostředí lékáren. Cílem této osvětové kampaně je zvýšení povědomí pacientů o správném užívání antibiotik, které brání rozvoji odolnosti bakterií vůči antibiotikům.
Informační kampaň je zaměřena nejen na dospělé pacienty, ale i na rodiče dětských pacientů. Rodičům vysvětlíme nejen to, kdy jsou pro jejich dítě antibiotika vhodná, a kdy by naopak mohla uškodit, ale také to, jaká opatření a úpravy jídelníčku jsou při užívání antibiotik potřeba.

Součástí kampaně je i průzkum mezi dospělými pacienty a rodiči dětí, kterým byla antibiotika předepsána. Dotazníkové šetření pomůže ke srovnání názorů českých pacientů s výsledky obdobného průzkumu v ostatních zemích Evropské Unie a tím k lepšímu a bezpečnějšímu užívání antibiotik. Rozvoj rezistence totiž nerespektuje hranice států.

Z loňského průzkumu v lékárnách vyplývá, že se 51 % dotázaných domnívá, že antibiotika účinkují proti virům. Téměř třetina si myslí, že antibiotika jsou léky na chřipku a nachlazení. V letošním roce se proto zaměříme na osvětu právě v této oblasti.

Seznam lékáren zapojených do Antibiotického týdne, stejně jako dotazníky a další materiály najdete na webu ČLnK www.lekarnici.cz.

Zapojte se i Vy, správné užívání antibiotik není otázkou jednotlivce, ale celé společnosti. Odolné mikroorganismy si totiž vzájemně předáváme.

Tisková zpráva

Sdílet článek:

Související články

  • Preventivní screening diabetu poskytuje 130 lékáren po celé České republice

    Preventivní screening diabetu poskytuje 130 lékáren po celé České republice

    Za třicet let bude na světě více než miliarda diabetiků[1]. Data poukazují také na fakt, že diabetes je jednou z deseti nejčastějších příčin úmrtí nebo dalších zdravotních komplikací[2]. V neděli 14. dubna si připomínáme Světový den monitoringu diabetu. Právě sledování hladiny cukru v krvi má zásadní význam pro včasné odhalení nemoci a pro zlepšení kvality života diabetiků. Díky prevenci se dá předejít řadě závažných zdravotních komplikací, jako je onemocnění oční sítnice, nervů nebo srdce. S prevencí diabetu vám pomohou i vyškolení lékárníci. Ve specializovaných lékárnách můžete totiž absolvovat preventivní screening nemoci.

  • Bezpečí pacientů a zachování plnohodnotné lékárenské péče musí zůstat prioritou, a to i v případě úvah o zavedení zásilkového výdeje léků na předpis

    Bezpečí pacientů a zachování plnohodnotné lékárenské péče musí zůstat prioritou, a to i v případě úvah o zavedení zásilkového výdeje léků na předpis

    Dnes se konal na půdě Ministerstva zdravotnictví ČR kulatý stůl na téma zásilkového výdeje léků na předpis. Česká lékárnická komora vítá snahu ministerstva zdravotnictví, Státního ústavu pro kontrolu léčiv, pacientských organizací a dalších věnovat pozornost důkladné přípravě legislativního návrhu. Je především v zájmu pacientů, aby se zásilkový výdej nezavedl ve zjednodušené podobě, jež by vyhovovala pouze těm, kteří v lécích vidí jen další položku rozšiřující sortiment internetových obchodů. Česká lékárnická komora upozornila poslance a zástupce Národní asociace pacientských organizací na rizika zásilkového výdeje na předpis. Zároveň je seznámila s pravidly a opatřeními, která musí být přijata před jeho případným zavedením. Na prvním místě jako vždy zůstává zachování bezpečné a kvalitní lékárenská péče, která dosud chrání zdraví a život pacientů.

  • Výdej léků mimo lékárny může ohrozit zdraví pacientů. Česká lékárnická komora varuje před snahou o jeho rozšíření

    Výdej léků mimo lékárny může ohrozit zdraví pacientů. Česká lékárnická komora varuje před snahou o jeho rozšíření

    Novelou vyhlášky o registraci léčivých přípravků, platnou od 1. 1. 2024, rozšířilo Ministerstvo zdravotnictví ČR spektrum léků, které se mohou prodávat například v drogeriích či na čerpacích stanicích. Toto doplnění bylo provedeno bez vědomí České lékárnické komory. Léky patří do lékárny a jejich výdej mimo lékárny představuje pro zdraví lidí velké riziko.