Lékárníci Visegrádské čtyřky jednali o vývoji lékárenství

Lékárníci Visegrádské čtyřky jednali o vývoji lékárenství

Tisková zpráva ČLnK




Lékárníci ze Slovenska, Polska, Maďarska a České republiky se sešli 23. - 24. března 2017 v Bratislavě. Tématem konference V4 pharmFORUM bylo zhodnocení stavu lékárenství v zemích V4 a aktuální priority jednotlivých lékárnických komor. Představitelé stavovských organizací všech 4 zemí se shodli, že lékárenská péče je v systému zdravotnictví nezastupitelná. Lékárny nejsou pouhou součástí logistického řetězce, ale garantují dostupnou, kvalitní a bezpečnou zdravotní péči v oblasti léčivých přípravků.
 
Praha, 31. března 2017 Nejvyšší představitelé lékárnických komor všech 4 zemí jednali na akademické půdě Farmaceutické fakulty University Komenského v Bratislavě. Za hostující zemi uvedl konferenci prezident Slovenské lékárnické komory (SLeK) PharmDr. Ondrej Sukeľ, který ve svém vystoupení prezentoval nejen zhoršující se ekonomickou situaci slovenských lékáren, z nichž je 30% ve ztrátě, ale i nové legislativní změny, které by měly vést k zajištění dostupnosti léků pro slovenské pacienty. Jménem Polské lékárnické komory vystoupil její viceprezident Michał Byliniak, jehož tématem byly reexporty v Polsku a aktuálně projednávaná změna legislativy, která by měla uzákonit nová demografická a geografická pravidla pro vznik lékáren. Inspirativní přednášku o deliberalizaci lékárenství prezentoval zástupce maďarských lékárníků, Dr. Balasz Hankó, PhD. Českou delegaci vedl prezident České lékárnické komory (ČLnK), PharmDr. Lubomír Chudoba, který představil organizační strukturu české stavovské organizace, princip povinného členství, seznámil účastníky konference se systémem celoživotního vzdělávání a s aktuálními prioritami ČLnK.
Konference V4 pharmFORUM umožnila zúčastněným představitelům lékárnických komor sdílet velké množství důležitých témat a vizí souvisejících s vývojem lékárenské péče. Poukázala na nezbytnost zachování základního poslání  lékárníků,  kteří spolu s lékaři garantují bezpečné a opodstatněné užívání léků  a mají  nezastupitelnou roli v systému zdravotnictví každé ze zúčastněných zemí. Lékárníci musí dbát svých kompetencí, stát si za svou odbornou odpovědností a nezávislostí v péči o pacienty. Plná liberalizace do zdravotnictví nepatří, neboť do něj vnáší prvky, které ve svém důsledku vedou k horší zdravotní péči o pacienty, v její dostupnosti, cenách a spektru léčivých přípravků. "Liberalizace není evropský trend, ale je výmyslem postkomunistických zemí," uzavřel konferenci Ondrej Sukeľ, prezident SLeK. Ekonomické zájmy podnikatelů, kteří vstupují do lékárenství pouze s vidinou vlastního zisku, nesmí být stavěny nad zájmy a zdraví pacientů.
V závěru konference se účastníci dohodli, že se budou setkávat pravidelně a že budou své vize odborného a nezávislého rozvoje lékárenství společně prezentovat exekutivním a zákonodárným sborům svých zemí. I proto se představitelé lékárníků V4 znovu sejdou na podzim, tentokrát v Polsku.


PharmDr. Lubomír Chudoba, prezident ČLnK:        +420 734 682 233, chudoba@lekarnici.cz
Mgr. Aleš Krebs, Ph.D., viceprezident ČLnK:          +420 603 796 826, krebs@lekarnici.cz
Mgr. Michaela Bažantová, tisková mluvčí ČLnK:      +420 776 365 213, bazantova@lekarnici.cz


Tisková zpráva

Sdílet článek:

Související články

  • Tradiční Den lékáren mapuje profesní cestu farmaceutů. Letos veřejnosti přiblíží systém celoživotního vzdělávání

    Tradiční Den lékáren mapuje profesní cestu farmaceutů. Letos veřejnosti přiblíží systém celoživotního vzdělávání

    Česká lékárnická komora pořádá ve čtvrtek 20. června tradiční Den lékáren, tentokrát na téma „Farmaceut, profesionál po celý život”. Cílem letošního ročníku je zdůraznit celoživotní vzdělávání, které je pro farmaceuty povinné. Farmacie je velmi moderní a rychle se vyvíjející obor, neustále jsou objevovány nové léky a vědecké poznatky o nich. Farmaceuti si proto musí doplňovat vzdělání, aby mohli poskytovat pacientům tu nejlepší péči. Doprovodné aktivity budou probíhat po celý týden od 17. do 21. června ve více než 1 288 lékárnách po celé České republice.

  • Onemocnění, které nebolí. S vysokým krevním tlakem se celosvětově léčí miliarda pacientů. Nechat si ho změřit mohou pacienti i v lékárnách

    Onemocnění, které nebolí. S vysokým krevním tlakem se celosvětově léčí miliarda pacientů. Nechat si ho změřit mohou pacienti i v lékárnách

    Arteriální hypertenze znamená dlouhodobě vysokou hodnotu krevního tlaku. Příznaky jsou nenápadné a často skryté, proto se onemocnění někdy přezdívá „tichý zabiják“. Vysoký krevní tlak přispívá ke vzniku srdečních onemocnění, mozkové mrtvici a v nejvážnějších případech může vést i k úmrtí.

  • Preventivní screening diabetu poskytuje 130 lékáren po celé České republice

    Preventivní screening diabetu poskytuje 130 lékáren po celé České republice

    Za třicet let bude na světě více než miliarda diabetiků[1]. Data poukazují také na fakt, že diabetes je jednou z deseti nejčastějších příčin úmrtí nebo dalších zdravotních komplikací[2]. V neděli 14. dubna si připomínáme Světový den monitoringu diabetu. Právě sledování hladiny cukru v krvi má zásadní význam pro včasné odhalení nemoci a pro zlepšení kvality života diabetiků. Díky prevenci se dá předejít řadě závažných zdravotních komplikací, jako je onemocnění oční sítnice, nervů nebo srdce. S prevencí diabetu vám pomohou i vyškolení lékárníci. Ve specializovaných lékárnách můžete totiž absolvovat preventivní screening nemoci.