Lékárníci: Zdravý mozek je základem soběstačnosti

Lékárníci: Zdravý mozek je základem soběstačnosti

Tisková zpráva ČLnK ze dne 9. 3. 2017.






V sobotu 11.3. se uskuteční Evropský den mozku. Lidský mozek je řídícím orgánem nervové soustavy, nelze bez něj žít, nelze ho transplantovat ani vyměnit jeho špatně fungující část. Demence, časté onemocnění, které může mozek  postihnout, vede k částečné nebo úplné ztrátě samostatnosti. Takové onemocnění znamená vždy výrazné omezení nejen pro pacienta, ale i pro jeho blízké a okolí.
 
Praha, 9. března 2017 - Mozek řídí a kontroluje veškeré tělesné funkce, jako je činnost srdce, trávení, pohyb, ale i samotné myšlení, paměť, vyjadřování, rozpoznávání okolí či vnímání emocí – celkově je zodpovědný za naši osobnost. Má objem asi 1 450 cm3, váží přibližně 1 300 – 1 400 g a obsahuje 50  - 100 miliard nervových buněk. Bez mozku nelze žít, nelze ho napravit podobně jako zlomenou ruku nebo vyměnit jako poškozený kloub. Pro zachování jeho zdraví je nejdůležitější prevence anebo včasná diagnóza.
Mezi nejznámější poruchy mozku spojené se stárnutím patří mírná kognitivní porucha nebo demence. Jedná se o syndrom způsobený chorobou mozku postihující jeho funkce - paměť, myšlení, orientaci, chápání či plánování. Příznaky těchto onemocnění  jsou například změny osobnosti, problémy s řečí i běžnými činnostmi, dezorientace nebo změny v náladě a chování. Na celém světě přibývá ročně 9,9 milionů pacientů s demencí, nový případ se tedy objeví každé 3 sekundy. V České republice vzrostl počet tohoto onemocnění za posledních 50 let trojnásobně a dvakrát častěji postihuje ženy než muže.
Nejčastější příčinou demence je Alzheimerova choroba. Jde o degenerativní onemocnění mozku jehož příčinu dodnes neznáme, neumíme ho vyléčit, umíme však jeho vývoj pomocí léků zpomalit nebo téměř zastavit. Úspěšnost léčby však závisí na včasném odhalení onemocnění.
Lékárníci se zapojují do Evropského dne mozku se svou iniciativou. Pro své pacienty připravili již tradiční letáčky a také brožury o Alzheimerově chorobě, včetně jednoduchého testu, který si může každý provést doma. "Česká lékárnická komora ve spolupráci s Českou alzheimerovskou společností školí své členy - lékárníky v tzv. garantovaném kurzu tak, aby byli schopni vést poradenství  pro pacienty s Alzheimerovou chorobou nebo jejich blízké," představuje aktivitu stavovské organizace její prezident Lubomír Chudoba. Demence totiž vede vždy k částečné nebo úplné ztrátě samostatnosti a ovlivní život nejen pacientovi, ale také jeho nejbližším. Nejnovějším garantovaným kurzem ČLnK jsou proškoleni lékárníci z 38 lékáren, ve kterých mohou ti, kteří mají pochybnosti, zda jejich mozek stále pracuje správně, nebo ti, kteří si neví rady s péčí o osobu trpící Alzheimerovou chorobou, konzultovat s lékárníkem svou situaci.
 
Seznam lékáren, poskytujících konzultace o Alzheimerově chorobě naleznete zde.
 
PharmDr. Lubomír Chudoba, prezident ČLnK:        +420 734 682 233, chudoba@lekarnici.cz
Mgr. Aleš Krebs, Ph.D., viceprezident ČLnK:         +420 603 796 826, krebs@lekarnici.cz
Mgr. Michaela Bažantová, tisková mluvčí ČLnK:     +420 776 365 213, bazantova@lekarnici.cz

Tisková zpráva

Sdílet článek:

Související články

  • Tradiční Den lékáren mapuje profesní cestu farmaceutů. Letos veřejnosti přiblíží systém celoživotního vzdělávání

    Tradiční Den lékáren mapuje profesní cestu farmaceutů. Letos veřejnosti přiblíží systém celoživotního vzdělávání

    Česká lékárnická komora pořádá ve čtvrtek 20. června tradiční Den lékáren, tentokrát na téma „Farmaceut, profesionál po celý život”. Cílem letošního ročníku je zdůraznit celoživotní vzdělávání, které je pro farmaceuty povinné. Farmacie je velmi moderní a rychle se vyvíjející obor, neustále jsou objevovány nové léky a vědecké poznatky o nich. Farmaceuti si proto musí doplňovat vzdělání, aby mohli poskytovat pacientům tu nejlepší péči. Doprovodné aktivity budou probíhat po celý týden od 17. do 21. června ve více než 1 288 lékárnách po celé České republice.

  • Onemocnění, které nebolí. S vysokým krevním tlakem se celosvětově léčí miliarda pacientů. Nechat si ho změřit mohou pacienti i v lékárnách

    Onemocnění, které nebolí. S vysokým krevním tlakem se celosvětově léčí miliarda pacientů. Nechat si ho změřit mohou pacienti i v lékárnách

    Arteriální hypertenze znamená dlouhodobě vysokou hodnotu krevního tlaku. Příznaky jsou nenápadné a často skryté, proto se onemocnění někdy přezdívá „tichý zabiják“. Vysoký krevní tlak přispívá ke vzniku srdečních onemocnění, mozkové mrtvici a v nejvážnějších případech může vést i k úmrtí.

  • Preventivní screening diabetu poskytuje 130 lékáren po celé České republice

    Preventivní screening diabetu poskytuje 130 lékáren po celé České republice

    Za třicet let bude na světě více než miliarda diabetiků[1]. Data poukazují také na fakt, že diabetes je jednou z deseti nejčastějších příčin úmrtí nebo dalších zdravotních komplikací[2]. V neděli 14. dubna si připomínáme Světový den monitoringu diabetu. Právě sledování hladiny cukru v krvi má zásadní význam pro včasné odhalení nemoci a pro zlepšení kvality života diabetiků. Díky prevenci se dá předejít řadě závažných zdravotních komplikací, jako je onemocnění oční sítnice, nervů nebo srdce. S prevencí diabetu vám pomohou i vyškolení lékárníci. Ve specializovaných lékárnách můžete totiž absolvovat preventivní screening nemoci.