Pacienti o víkendu znovu nedostali své léky kvůli několika výpadkům centrálního úložiště elektronických receptů. Lékárníci musí dostat kompetence, které by jim umožnily takové situace řešit a léky pacientům i v případě výpadku vydat

Pacienti o víkendu znovu nedostali své léky kvůli několika výpadkům centrálního úložiště elektronických receptů. Lékárníci musí dostat kompetence, které by jim umožnily takové situace řešit a léky pacientům i v případě výpadku vydat

O víkendu 23. a 24. února došlo ke třem celorepublikovým výpadkům Centrálního úložiště elektronických receptů (CÚER). V těchto situacích se v lékárnách tvoří fronty nespokojených pacientů. Lékárníci jim však nemohou potřebné léky vydat. Lékárníci zdůrazňují, že je pro pacienty nutné zařídit přístup k lékům 24 hodin denně a sedm dní v týdnu. ČLnK také považuje za nepřijatelné jednání Státního ústavu pro kontrolu léčiv, které se vyznačuje neochotou a neschopností aktivně komunikovat ve chvílích výpadku.
     Praha, 26. února 2019 – Poslední výpadky CÚER znovu výrazně omezily výdej léčivých přípravků pacientům. V sobotu 23. února a v neděli 24. února zaznamenali lékárníci celkem tři masivní výpadky, v jednom z nich bylo úložiště celou jednu hodinu zcela mimo provoz. „Jsme schopni pochopit občasné a krátkodobé výpadky techniky. Jejich frekvence v posledních měsících však překročila akceptovatelnou míru. A situaci dále zhoršuje, pokud se ze strany SÚKL nedozvíme žádné konkrétní informace a nemůžeme tedy ani pacientům sdělit, kdy se ke svým lékům dostanou,“ uvádí prezident ČLnK PharmDr. Lubomír Chudoba a dodává: „Jde o opakovaný případ a nejde pouze o technický problém úložiště. Svou roli zde hraje také nepřipravenost až neschopnost SÚKL podobným situacím předcházet, a když už k nim dojde, pak je také aktivně řešit a komunikovat, zejména směrem k lékárníkům a jejich pacientům.“
 
Nefunkční CÚER může ohrozit zdraví pacientů
     Praktické zkušenosti lékárníků ukazují, že může být v některých případech z důvodu nefunkčnosti systému dokonce ohroženo zdraví pacientů. „Lékař sice využije možnosti elektronického receptu a zašle jej pacientovi na dovolenou na horách, když mu akutně dochází inzulin. Technické nedostatky a vlažný přístup státní instituce však toto praktické řešení situace zmaří, protože lék nemohl v sobotu pacientovi lékárník vydat,“ popisuje reálnou situaci ze sobotního výpadku lékárník PharmDr. Jan Hendrych z Lékárny U Zlatého lva v Dobrušce. „Lékárníci se v podobných situacích stávají terčem kritiky ze strany pacientů. Jsou osočováni z lenosti, nedbalosti a neschopnosti, přestože v dané chvíli nemohou prakticky nic dělat. I tak se snaží najít možnost, jak léky vydat. Bez změny kompetencí lékárníka a vyřešení SMS kódů bez informace o předepsaných lécích to však není možné,“ upozorňuje viceprezident ČLnK Mgr. Aleš Krebs, Ph.D. Podle dostupných informací ČLnK z velké části nefungoval ani přístup do webové aplikace, na kterou jsou lékárníci při výpadcích CÚER odkazování. Proto ČLnK již od prvních výpadků CÚER v minulém roce žádá o úpravu kompetencí lékárníků co nejdříve.
 
Nepřijatelný způsob komunikace ze strany SÚKL
     SÚKL sice s předstihem avizoval, že o víkendu dojde k plánované technické údržbě. V prohlášeních však byla odborná veřejnost informována, že systém elektronických receptů nebude přerušen. „Informace se následně začaly měnit v čase, nejprve bylo vydáno upozornění o možných výpadcích ePreskripce do sobotního rána, a to samé upozornění bylo následně prodlouženo do rána nedělního,“ popisuje tisková mluvčí ČLnK Mgr. Michaela Bažantová s tím, že Komora nebyla o odstávce předem informována a komunikace ze strany SÚKL byla zcela nedostatečná po celou dobu víkendových výpadků. Lékárníkům se nedařilo dovolat na infolinku a komplexnější informace nebyli schopni získat ani u představitelů daných institucí. „Při oficiálním hodinovém výpadku nedorazil ani informační email. Zástupci ČLnK se ihned po prvních hlášeních z lékáren snažili spojit s kompetentními osobami, avšak neúspěšně. Jako u všech ostatních dosavadních výpadků informovali o problému lékárníci SÚKL, nikoli naopak, jak by to mělo logicky být,“ dodává tisková mluvčí ČLnK Mgr. Michaela Bažantová a dále zdůrazňuje: „V případě výpadku CÚER potřebují aktuální informaci o vývoji především vydávající lékárníci v lékárnách. Těm by SÚKL měl poslat avízo stejně, jako činí například při stahování závadných léčiv.“
 
Je nutné přestat slibovat a začít situaci řešit
     ČLnK znovu zdůrazňuje, že situace, kdy lékárník z jakýchkoli technických důvodů nemůže vykonávat svou základní činnost – výdej léků, se nesmí opakovat. „K výpadkům nedošlo zdaleka poprvé, přesto se SÚKL v jejich řešení bohužel téměř nikam neposunul. Víme, že není možné občasným výpadkům zabránit, ale vždy musí existovat alternativa, jak léky pacientům vydat,“ vyzývá viceprezident ČLnK Mgr. Aleš Krebs, Ph.D. a za neméně důležitou považuje stoprocentní informovanost všech zainteresovaných. „SÚKL by měl začít situaci výpadků aktivně řešit, ČLnK je připravena mu maximálně pomoci. Zejména praktické zkušenosti našich členů by mohly výrazně přispět k nápravě této kritické situace. Podobné momenty se totiž projevují zbytečně negativně na reputaci eReceptů nejen u lékárníků a lékařů, ale především u pacientů,“ konstatuje závěrem prezident ČLnK PharmDr. Lubomír Chudoba
 
Tiskovou zprávu naleznete ZDE
 
 Vypadky-CUER-komunikace.png
 
 
 
Česká lékárnická komora je samosprávná nepolitická stavovská organizace sdružující lékárníky. Byla zřízena zákonem ČNR č. 220/1991 Sb., o České lékařské komoře, České stomatologické komoře a České lékárnické komoře. Její ustavující sjezd se uskutečnil 28. - 29. září 1991.
 
Česká lékárnická komora dbá, aby její členové vykonávali své povolání odborně, v souladu s jeho etikou a způsobem stanoveným zákony a řády komory. Zaručuje odbornost svých členů a potvrzuje splnění podmínek k výkonu lékárnického povolání. Posuzuje a hájí práva a profesní zájmy svých členů, stejně tak chrání jejich profesní čest.

Sdílet článek:

Související články

  • Tradiční Den lékáren mapuje profesní cestu farmaceutů. Letos veřejnosti přiblíží systém celoživotního vzdělávání

    Tradiční Den lékáren mapuje profesní cestu farmaceutů. Letos veřejnosti přiblíží systém celoživotního vzdělávání

    Česká lékárnická komora pořádá ve čtvrtek 20. června tradiční Den lékáren, tentokrát na téma „Farmaceut, profesionál po celý život”. Cílem letošního ročníku je zdůraznit celoživotní vzdělávání, které je pro farmaceuty povinné. Farmacie je velmi moderní a rychle se vyvíjející obor, neustále jsou objevovány nové léky a vědecké poznatky o nich. Farmaceuti si proto musí doplňovat vzdělání, aby mohli poskytovat pacientům tu nejlepší péči. Doprovodné aktivity budou probíhat po celý týden od 17. do 21. června ve více než 1 288 lékárnách po celé České republice.

  • Onemocnění, které nebolí. S vysokým krevním tlakem se celosvětově léčí miliarda pacientů. Nechat si ho změřit mohou pacienti i v lékárnách

    Onemocnění, které nebolí. S vysokým krevním tlakem se celosvětově léčí miliarda pacientů. Nechat si ho změřit mohou pacienti i v lékárnách

    Arteriální hypertenze znamená dlouhodobě vysokou hodnotu krevního tlaku. Příznaky jsou nenápadné a často skryté, proto se onemocnění někdy přezdívá „tichý zabiják“. Vysoký krevní tlak přispívá ke vzniku srdečních onemocnění, mozkové mrtvici a v nejvážnějších případech může vést i k úmrtí.

  • Preventivní screening diabetu poskytuje 130 lékáren po celé České republice

    Preventivní screening diabetu poskytuje 130 lékáren po celé České republice

    Za třicet let bude na světě více než miliarda diabetiků[1]. Data poukazují také na fakt, že diabetes je jednou z deseti nejčastějších příčin úmrtí nebo dalších zdravotních komplikací[2]. V neděli 14. dubna si připomínáme Světový den monitoringu diabetu. Právě sledování hladiny cukru v krvi má zásadní význam pro včasné odhalení nemoci a pro zlepšení kvality života diabetiků. Díky prevenci se dá předejít řadě závažných zdravotních komplikací, jako je onemocnění oční sítnice, nervů nebo srdce. S prevencí diabetu vám pomohou i vyškolení lékárníci. Ve specializovaných lékárnách můžete totiž absolvovat preventivní screening nemoci.