Senátní návrh zákona o léčivech nedostupnost řady léků neřeší. Senát navíc významně navyšuje kompetence SÚKL.

Senátní návrh zákona o léčivech nedostupnost řady léků neřeší. Senát navíc významně navyšuje kompetence SÚKL.

Tisková zpráva ČLnK ze dne 30. 1. 2017






Zítra proběhne v Poslanecké sněmovně Parlamentu ČR hlasování o senátním pozměňovacím návrhu k návrhu novely Zákona o léčivech. Tato novela zákona o léčivech prošla v původním znění hlasováním poslanecké sněmovny jednoznačně 150 hlasy pro, nikdo nebyl proti. Následující pozměňovací návrh Senátu z 15. 12. 2016 však obsahuje z pohledu České lékárnické komory velice problematické body.
 
Praha, 30. ledna 2017 - Senátoři vložili do zákona o léčivech zcela nový § 19b, jímž se (zejména) Státnímu ústavu pro kontrolu léčiv zřizuje téměř neomezený přístup do základního registru obyvatel a do agendových informačních systémů evidence obyvatel a cizinců. Takto významné změně nepředcházela žádná odborná a věcná diskuze, proč a na co je potřeba takovýto přístup zřizovat. Senátorům byl návrh předložen jen se stručným vysvětlením, že takový přístup SÚKL prostě potřebuje. Předložené odůvodnění je ale značně zavádějící a svým způsobem zbytečné. Správní řízení, ve kterých se SÚKL může potýkat s potížemi vyplývajícími z neznalosti údajů ze základních registrů, se mohou týkat jen řešení přestupků a správních deliktů. Od 1. 7. 2017 bude SÚKL správním orgánem, jak na poli nynějších přestupků, tak na poli nynějších správních deliktů, které budou nově označovány také jako přestupky. Bude tedy správním orgánem, na který se bude vztahovat zákon č. 250/2016 Sb., o odpovědnosti za přestupky a řízení o nich, který ve svém § 109 obsahuje zcela totožné oprávnění pro všechny správní orgány, které povedou řízení o přestupku. Takže "přílepkový" návrh části senátorů (návrh nebyl zamítnut o pouhých 5 hlasů) chce řešit něco, co je již dávno vyřešeno. Senátní návrh kompetence ústavu však v tomto směru dostatečně nevymezuje.
 
Dalším velmi diskutabilním bodem je senátní úprava původního poslaneckého návrhu na zavedení povinnosti distributora dodat lékárně poptávané léky do 2 pracovních dní, u níž došlo v Senátu ke změně formulace na neurčitý pojem "dodat neprodleně". Cílem České lékárnické komory je dosáhnout rovných podmínek dostupnosti léků pro pacienty v rámci celé České republiky. Tomu měl pomoci nárok všech lékáren bez rozdílu na plnohodnotné zásobování od distributora v konkrétně dané lhůtě a bez možnosti selektivního přístupu ze strany distribuce.
Proto by schválení senátní novely znamenalo rezignaci na snahu zajistit, aby pacienti v České republice měli přístup k léčivým přípravkům v lékárnách, které si vyberou v místě svého bydliště, pracoviště, nebo podle jiné svobodné volby. Distributor léčivých přípravků bude v jejím důsledku schopen i nadále beztrestně odmítat nebo značně komplikovat dodávky léčivých přípravků do všech lékáren, které by tyto léky chtěly objednat pro své pacienty. Díky této možnosti distributora selektovat, komu budou objednávané léky dodány, a komu ne, budou léky přístupné jen ve vybraných lékárnách povětšinou ve velkých městech. Pacienti, často velmi nemocní, tak budou nuceni i nadále k tzv. lékové turistice, která je stojí čas, peníze, a hlavně má neblahý vliv na jejich zdravotní stav.
 
„Věřím, že nejen při řešení této novely zákona o léčivech se bude Česká republika přibližovat standardům běžným v ostatních zemích Evropy a nebude vytvářet svůj „unikátní" systém, který jde ze své podstaty proti zájmům toho, komu je primárně určen jako solidární služba – pacientům," je přesvědčen Lubomír Chudoba, prezident ČLnK. Děkan Farmaceutické fakulty Univerzity Karlovy Tomáš Šimůnek a předseda České farmaceutické společnosti Martin Doležal sdílí obavy ČLnK ze senátní novely a doplňují: „Apelujeme, aby byl při veškerých úvahách kladen v první řadě důraz na zájmy a potřeby pacientů a až v druhé řadě na zájmy výrobců a distributorů."
 


PharmDr. Lubomír Chudoba, prezident ČLnK:        +420 734 682 233, chudoba@lekarnici.cz
Mgr. Aleš Krebs, Ph.D., viceprezident ČLnK:         +420 603 796 826, krebs@lekarnici.cz
Mgr. Michaela Bažantová, tisková mluvčí ČLnK:     +420 776 365 213, bazantova@lekarnici.cz


Tisková zpráva

Sdílet článek:

Související články

  • Tradiční Den lékáren mapuje profesní cestu farmaceutů. Letos veřejnosti přiblíží systém celoživotního vzdělávání

    Tradiční Den lékáren mapuje profesní cestu farmaceutů. Letos veřejnosti přiblíží systém celoživotního vzdělávání

    Česká lékárnická komora pořádá ve čtvrtek 20. června tradiční Den lékáren, tentokrát na téma „Farmaceut, profesionál po celý život”. Cílem letošního ročníku je zdůraznit celoživotní vzdělávání, které je pro farmaceuty povinné. Farmacie je velmi moderní a rychle se vyvíjející obor, neustále jsou objevovány nové léky a vědecké poznatky o nich. Farmaceuti si proto musí doplňovat vzdělání, aby mohli poskytovat pacientům tu nejlepší péči. Doprovodné aktivity budou probíhat po celý týden od 17. do 21. června ve více než 1 288 lékárnách po celé České republice.

  • Onemocnění, které nebolí. S vysokým krevním tlakem se celosvětově léčí miliarda pacientů. Nechat si ho změřit mohou pacienti i v lékárnách

    Onemocnění, které nebolí. S vysokým krevním tlakem se celosvětově léčí miliarda pacientů. Nechat si ho změřit mohou pacienti i v lékárnách

    Arteriální hypertenze znamená dlouhodobě vysokou hodnotu krevního tlaku. Příznaky jsou nenápadné a často skryté, proto se onemocnění někdy přezdívá „tichý zabiják“. Vysoký krevní tlak přispívá ke vzniku srdečních onemocnění, mozkové mrtvici a v nejvážnějších případech může vést i k úmrtí.

  • Preventivní screening diabetu poskytuje 130 lékáren po celé České republice

    Preventivní screening diabetu poskytuje 130 lékáren po celé České republice

    Za třicet let bude na světě více než miliarda diabetiků[1]. Data poukazují také na fakt, že diabetes je jednou z deseti nejčastějších příčin úmrtí nebo dalších zdravotních komplikací[2]. V neděli 14. dubna si připomínáme Světový den monitoringu diabetu. Právě sledování hladiny cukru v krvi má zásadní význam pro včasné odhalení nemoci a pro zlepšení kvality života diabetiků. Díky prevenci se dá předejít řadě závažných zdravotních komplikací, jako je onemocnění oční sítnice, nervů nebo srdce. S prevencí diabetu vám pomohou i vyškolení lékárníci. Ve specializovaných lékárnách můžete totiž absolvovat preventivní screening nemoci.