
Benešov, 6. listopadu 2011 – Ve dnech 5. - 6. listopadu 2011 se uskutečnil v Institutu pro veřejnou správu v Benešově XXI. sjezd delegátů České lékárnické komory. Hlavním bodem programu byly volby do centrálních orgánů komory, včetně volby prezidenta a viceprezidenta komory.
„Delegáti sjezdu nezměnili výrazným způsobem složení představenstva, proto neočekávám ani žádný zásadní obrat v nastavených prioritách,“ říká nový prezident Lubomír Chudoba, kterého doplňuje viceprezident Stanislav Havlíček, „jsem velmi rád, že sjezd svou volbou představenstva potvrdil směr, kterým se komora v uplynulých letech vydala.“
Do představenstva ČLnK byli zvoleni pro funkční období 2011-2015:
- Mgr. Michaela Bažantová
- PharmDr. Stanislav Havlíček
- Mgr. Michal Hojný
- PharmDr. Jan Horáček
- PharmDr. Lubomír Chudoba
- PharmDr. Michal Jánošík
- PharmDr. Peter Konečný
- PharmDr. Martin Kopecký, Ph.D.
- Mgr. Jiří Kotlář
- Mgr. Aleš Krebs, Ph.D.
- Mgr. Martin Mátl
- PharmDr. Lucie Nedopilová
- PharmDr. Alena Petříková
- Mgr. Martin Pindur
- PharmDr. Marcela Škrabalová
- Mgr. Hana Šnajdrová
- PharmDr. Martin Vala
- PharmDr. Marie Zajícová
Související články
Samoléčba jako téma letošního Dne lékáren. 47 procent pacientů má obavy z nedostatečného účinku samoléčby.
Ve čtvrtek 19. června se v lékárnách po celé České republice uskuteční tradiční Den lékáren, letos s podtitulem Samoléčba začíná v lékárně. Česká lékárnická komora (ČLnK) v rámci kampaně upozorňuje na bezpečnou a správnou samoléčbu jako běžnou součást péče o zdraví a připomíná nezastupitelnou roli farmaceutů coby odborníků, kteří pacienty samoléčbou bezpečně provedou. Doprovodné aktivity budou probíhat po celý týden od 16. do 20. června v téměř 1 400 lékárnách po celé České republice.
Spolupráce lékařů a farmaceutů je klíčová pro bezpečnou léčbu pacientů, ukázal projekt Sledování lékových chyb
Projekt Sledování lékových chyb, který Česká lékárnická komora (ČLnK) spustila v polovině dubna 2025, mapuje chyby v předepisování léčiv odhalené při výdeji léčivých přípravků v lékárnách. Výsledky potvrzují zásadní roli spolupráce lékařů a farmaceutů v zajištění bezpečné léčby pacientů. Během dvou týdnů projekt odhalil více než 12 tisíc pochybení. Ačkoliv velkou část z nich představovaly chyby administrativního rázu, byly zaznamenány i závažné omyly v preskripci léků. Ty by – v případě, že by je farmaceut v lékárně nezachytil – mohly v řadě případů vést i k poškození zdraví. Potvrdila se tak nezastupitelná role farmaceutů ve zdravotnickém systému.
Lékárníci jako strážci bezpečné léčby. Díky svému vzdělání a s pomocí lékového záznamu odhalují chyby v předepisování léků
Farmaceuti mají již pět let možnost nahlížet do lékového záznamu pacientů, což výrazně přispívá k zajištění bezpečné farmakoterapie a efektivní léčby. I díky náhledu do lékového záznamu pomáhají denně odhalit rizika spojená s užíváním léků – ať už jde o nevhodné kombinace, duplicity v preskripci nebo překročení stanovených dávek. Jen za první čtvrtletí této možnosti využili téměř 4,8 milionkrát. Od ledna do března letošního roku vydali farmaceuti pacientům téměř 22 milionů elektronických receptů.